Nr. | Föremål | Ändringar |
102 | BODHISATTVA, stuck. Mingdynastin (1368-1644). | Ming dynasty (1368-1644). |
209 | HERBERT C. WHITE, Peking the Beautiful. Shanghai, China: The Commercial Press, Limited, 1927. | Ytterasken med hårt slitage, mindre skador. Namteckning i bläck. |
348 | FAT, porslin. Qingdynasty, Kangxi (1662-1722). | Brättesspricka. |
407 | Nils Grubb, Hudiksvall 1779. Kaffekanna, rokoko. | Kannan är stämplad W=1779 (ej 1782). Undertill lodangivelse 65 lod. |
410 | Lars Boye, Stockholm 1792. Kaffekanna, gustaviansk. | Införselmoms tillkommer på klubbat pris, 12%. |
413 | Pehr Zethelius, Stockholm 1777. Gräddsnäcka, rokoko. | Införselmoms tillkommer på klubbat pris, 12%. |
416 | Stephan Halling, Örebro 1788. Mjölkkanna, gustaviansk. | Införselmoms tillkommer på klubbat pris, 12%. |
418 | Anders Morman, Stockholm 1780. Sockerskrin, rokoko. | Införselmoms tillkommer på klubbat pris, 12%. |
422 | Jonas Thomasson Ronander, Stockholm 1770. Handfat, rokoko. | Införselmoms tillkommer på klubbat pris, 12%. |
440 | BORDSUPPSATS, av Jacob Ulrich Holfeldt Tostrup, Christiania 1856. | Med tyngd undertill, total vikt 5 kg. |
448 | APOSTELSKED med Saint Simon, av Daniel Cary, London 1638. | Gravyr senare, silhålen sannolikt senare. |
503 | TIARA/BROSCHER med gammalslipade diamanter. | En liten diamant saknas. |
523 | RING med tre gammalslipade diamanter totalt ca 3.90 ct. Kvalitet cirka H-I/SI. | Nagg på en diamant. |
532 | BROSCH med spineller och gammalslipade diamanter, totalt ca 10.00 ct. Franska stämplar. | red spinels |
691 | ÖRHÄNGEN med briljantslipade diamanter totalt ca 4.00 ct. Kvalitet ca F-G/SI. | Ena stenen lös i sin fattning. |
723 | RING med baguetteslipad diamant, 3.21 ct enligt gravyr, inramad av 14 briljantslipade diamanter. Totalt 1.30 ct. | Korrekt utrop 180 000sek |
782 | ÅKDYNA. Rölakan. 49,5 x 92,5 cm. Skåne, Österlen 1800-tal. | Österlen |
786 | TÄCKE. Rölakan. 193,5 x 126,5 cm. Skåne omkring 1820-1830. Sannolikt Yngsjö/Tuvåkra. | Omkring 1820-1830. |
787 | TÄCKE. Rölakan. 198 x 109,5 cm. Skåne omkring 1800. Sannolikt Ingelstads härad. | omkring 1800. Sannolikt Ingelstads härad. |
840A | MATTA. Old Silke Turkiet/Egypten Souf (relief). 186 x 119,5 cm (ca en cm benvit slätväv på varje kortsida). | Turkiet eller Egypten |
842 | MATTA. Antik Täbris. 395,5 x 283,5 cm. | Reva. |
900 | Gustaf Fjaestad, "Skogstjärnet". | Införselmoms tillkommer på klubbat pris. För ytterligare information v.g. kontakta kundtjänst +46 8 6614273. / Import VAT will be charged on the hammer price on this lot. For further details please contact customer service +46 8 6614273. |
923 | BRUNO LILJEFORS, olja på duk, signerad Bruno Liljefors och daterad 1918. | Införselmoms tillkommer på klubbat pris. För ytterligare information v.g. kontakta kundtjänst +46 8 6614273. / Import VAT will be charged on the hammer price on this lot. For further details please contact customer service +46 8 6614273. |
938 | Jenny Nyström, Barn vid gärdesgård med fåglar. | Förlaga till julkort N/7589, 1922. |
951 | Carl Milles, Vattenbärerska (Salt och pepparkar). | Det är ej i brons utan i silver med Herman Bergmans stämpel och daterad 1936. |
1010 | Pierre Signac, Miniatyr, "Karl XI" (1655-1697). | Ram och ögla består av 18K guld och är inte förgylld. |
1052 | Pehr Hilleström, Högläsning i ljusets sken. | Signerad Hilleström och daterad 1805. |
1082 | Rembrandt Harmensz van Rijn Hans efterföljd, Dam med pälsbrämad jacka. | Variant av "Porträtt av ung dam" av Rembrandts skola i Nationalmuseum, Stockholm (NM 591) |
1128 | Johan Fredrik Martin, "Norr Malms Torg", ur: "Svenska Vuer". | Ej examinerad ur ram. |
1145 | Benjamin Patersson, "La banque de l'empire a St. Petersbourg". | Bladet beskuret längs plåtkanten./Sheet trimmed alongside plate edge. |
1159 | SKÅP. Fredrik I:s tid. Senbarock, 1720/30-tal. | Liten låda bakom mittdörr finns men saknas på bild. |
1253 | KANDELABRAR, för sex ljus, ett par, Frankrike, 1830/40-tal. Senempire. | En mörkpatinerad dekordel under ljuspipa ej original. |
1295 | UPPSATSSKÅLAR, ett par, av Pierre Philippe Thomire, Paris, 1800-talets början, Empire. | Glasen är senare. |