387B
736996

KALLSKÅLSSKÅL MED LOCK, av Friedrich Richter, (verksam i Stockholm 1668-1700-), före 1689, karolinsk barock.

Utropspris
500 000 - 700 000 SEK
43 800 - 61 400 EUR
45 600 - 63 800 USD
Klubbat pris
450 000 SEK

Delvis förgylld, rund på tre kulfötter med gripklor, uppsvängda handtag med knäckar och kulor med gripklor, slätt lock med tre kulor med gripklor. Liv och lock med senare graverat monogram under kontinental friherrekrona, undertill samt på locket lodangivelse 110 1/2 lodt och 60 1/2 lod. Längd 39 cm, diameter 24,5 cm, vikt 2.186 kg.

Proveniens

Kapten Schollin-Borgs samling.

Röhsska Konstslöjdmuseets årsbok 1967-68, Göteborg 1969. Upptagen i förteckningen över kallskålsskålar tillverkade av silver inom gammalsvenskt område, sid. 16, nr 3.