Nr. | Föremål | Ändringar |
91 | Hilding Linnqvist, Stilleben med kornettblomma. | Omfattas av följerätt (d) Droit de suite |
144 | Georges Braque, "Le Canard". | Samt med handkolorering/also with hand-colouring. |
168 | MAN RAY, serigrafi och plexiglas, 1971, inristad signatur, numrerad 20/35. | Omfattas av följerätt (d) Droit de suite då han bor stadigvarande i Paris. |
197 | "La Mysticité Charnelle de René Crevel". | Omfattas av följerätt (d) Droit de suite |
217 | André Lhote, Portraits de ma femme. | Olja på papper uppfäst på duk. |
220 | Josef Albers, "Constellation". | Korrekt numrering 5/30. |
231 | Léon de Smet, Maria med blommor. | Daterad 1915 på dukens sidokant. Målningens äkthet har bekräftats av konstnärens barnbarn, Robin de Smet. Målningen äkthet har även bekräftats av Piet Boyens som daterar målningen till 1915. |
234 | Alberto da Veiga Guignard, Porträtt med solfjäder. | Proveniens: Inköpt i Brasilien på 1930-talet av konstnären Erik Skårman. Därefter i arv till nuvarande ägare. Litteratur: Svenska hem i ord och bilder - Gotlands-nummer, årgång 33, 1945, avbildad i interiörbild från konstnär och fru Erik Skårmans hem. |
239 | Henry Moore, "Reclining Figure (Bone)", | Skulpturens längd 27 cm, sockelns längd 39 cm. |
240 | Mübin Orhon, Untitled. | Galerie Bonnier, Lausanne, nr 131. Inköpt på ovanstående utställning. Privatsamling, Sverige |
241A | Victor Vasarely, "O4 NN-2". | Inköpt direkt av konstnären i mitten av 1980- talet AH-grafik, Stockholm Privat samling |
278 | Bertil Vallien, skulptur, båt, på stensockel, Kosta Boda 1988. | En brusten glasbubbla, synlig på en av webbilderna. |
299 | Berndt Friberg, vaser 8 st, Gustavsbergs Studio 1942-61. | Följerätt kommer endast att tas ut när snittpriset överstiger minimipriset (2225 kr). |
300 | Berndt Friberg, vaser och skålar, 5 st, Gustavsbergs Studio 1944-78. | Följerätt kommer endast att tas ut när snittpriset överstiger minimipriset (2225 kr). |
314 | Berndt Friberg, vaser, 4 st, Gustavsbergs Studio 1958-79. | Följerätt kommer endast att tas ut när snittpriset överstiger minimipriset (2225 kr). |
315 | Berndt Friberg, miniatyrer, 6 st, Gustavsberg Studio, bl a 1964. | Följerätt kommer endast att tas ut när snittpriset överstiger minimipriset (2225 kr). |
317 | Berndt Friberg, vaser, 8 st och skålar, 4 st, Gustavsbergs Studio, bl a 1969. | Följerätt kommer endast att tas ut när snittpriset överstiger minimipriset (2225 kr). |
324 | Stig Lindberg, vaser, 4 st, Gustavsbergs Studio 1966-67. | Följerätt kommer endast att tas ut när snittpriset överstiger minimipriset (2225 kr). |
327 | Rolf Palm, miniatyrer, 6 st, Mölle. | Följerätt kommer endast att tas ut när snittpriset överstiger minimipriset (2225 kr). |
361 | Wiwen Nilsson, bestickuppsättning, 125 delar, Lund, ca 1964-67. | Salladskniven ej avbildad/ the sallad knife is not depicted in the photograph of the set. |
389A | LISA ANDERSSON (HAAL/HÅL) MORELL, rökbord, Rackstad, Arvika 1928. | Benställningen sannolikt utförd av Bo Fjaestad/ The base is probably executed by Bo Fjaestad. |
399 | FIRMA SVENSKT TENN, skrivset, 6 delar, Stockholm 1928-32. | Den främre skivan på brevstället lös. |
404 | Hugo Gehlin, bordslampa, Ystad Metall 1929. | En fot lagad, fötterna möjligen senare. |
409 | Josef Frank, fåtölj, Firma Svenskt Tenn, modell 336. | Skall vara modell 336, formgiven år 1934. |
444 | Lars Holmström, ljuskrona, Arvika, Swedish Grace. | Observera det korrekta auktionsnumret. Ljuskronan har fram till och med den 18/10 varit felmärkt i visningen. Rätt avbildad i online-katalogen. |
478 | Lars Holmström, ljuskrona, Arvika, Swedish Grace. | Observera det korrekta auktionsnumret. Ljuskronan har fram till och med den 18/10 varit felmärkt i visningen. Rätt avbildad i online-katalogen. |
483 | Carl Bergsten, fåtölj, Nordiska Kompaniet, Nordiska Kompaniet, ca 1918. | Stolen med ritningsnr 25136 tillverkad vid Nordiska Kompaniet, ca 1918. Ett ben lagat. |
510 | SAMMETSMÅLNING. 124 x 197 cm. Signerad och daterad R Gowenius 29 (Rudolf G., 1929). | Droit de suite |
520 | VÄVD TAPET. "Cassmarks". Ryssväv. 222 x 165,5 cm. Signerad AÖ. | Droit de suite |
522 | VÄVD TAPET. "Soleil et pluie" ("Solregn"). Slätväv. 183 x 245 cm. Signerad MTP GYNNING. | Droit de suite |
526 | MATTA. "Josefina, brun". Gobelängteknik. 475 x 380,5 cm. Signerad AB MMF MR. | Droit de suite |
540 | MATTA. "Kullager, röd". Flossa. 435 x 327,5 cm. Signerad AB MMF BN. | Jämför Liljevalchs: Nordiskt Konsthantverk, 7 september - 6 oktober 1946, Stockholm 1946, pl. sid 82. |
541 | MATTA. Flossa. 179 x 124,5 cm. Signerad SB. | Droit de suite |
542 | MATTA. "Lökar". Flossa. 324 x 185,5 cm. Signerad à tergo i romb och daterad IH 53. | Droit de suite |
547 | MATTA. Reliefflossa. 250,5 x 197 cm. Signerad à tergo AGDA ÖSTERBERG. | Droit de suite |
566 | MATTA. "Kattegatt". Rölakan. 229,5 x 135 cm. Signerad AB MMF MR. | Jämför Liljevalchs: Nordiskt Konsthantverk, 7 september - 6 oktober 1946, Stockholm 1946, pl. sid 83. |
585 | MATTA. Rölakan. 203,5 x 139,5 cm. Signerad B Grahn. | Droit de suite |
586 | MATTA. Rölakan. 253 x 161 cm. Signerad AÖ samt à tergo AGDA ÖSTERBERG. | Droit de suite |
587 | MATTA. Rölakan. 298 x 201 cm. Signerad BR. | Storlek: 298x201 cm. |
591 | MATTA. "Arild". Rölakan. 248 x 169,5 cm. Signatur JJ. | Droit de suite |
593 | MATTA. "Flickorna i fönstret". Rölakan. 251,5 x 196,5 cm. Signerad EM SH. | Droit de suite |
594 | MATTA. Rölakan. 213,5 x 149,5 cm. Signerad KLH IK. | Droit de suite |
Nr. |
110 |
219A |
309 |
Det finns inga föremål med exportförbud.
Det finns inga föremål med införselmoms.