(AB Märta Måås-Fjetterström, Marianne Richter). Komponerad 1945.
Något ställvis hårt slitage, något smutsig, smärre fläckar, skador och hål, lagningar. Fransar saknas.
Jämför Liljevalchs: Nordiskt Konsthantverk, 7 september - 6 oktober 1946, Stockholm 1946, pl. sid 83.