526
709261

MATTA. "Josefina, brun". Gobelängteknik. 475 x 380,5 cm. Signerad AB MMF MR

Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
17 700 - 22 200 EUR
18 700 - 23 400 USD
Klubbat pris
360 000 SEK

(AB Märta Måås-Fjetterström, Marianne Richter). Komponerad 1955.

Något slitage och smutsig, fläckar. Kortsidorna med smärre skador, ställvis skadade fransar, några saknas.

Tilläggslista

Droit de suite

Jämför Lundgren, Tyra: Märta Måås-Fjetterström och väv-verkstaden i Båstad, Stockholm 1968, plansch 67.