Nr. | Föremål | Klubbat pris |
802 | Rudolf Tegner, "De tørstige børn". | 18 000 SEK |
803 | Paul Eugène Mengin, "Femme à la mandoline". | Återrop |
804 | Charles Crozatier, Hästarna i Marly (en av två). | 17 000 SEK |
805 | Georges Gardet, Stridande pantrar. | 14 000 SEK |
806 | Émile Guillemin, "Othello". | Återrop |
807 | Giambologna (Giovanni da Bologna) Efter, Merkurius. | 80 000 SEK |
807A | Gerhard Henning, "Sonja". | 30 000 SEK |
808 | Carl Holsoe, Interiör med läsande kvinna vid fönster. | 110 000 SEK |
809 | Carl Holsoe, Matsalsinteriör i eftermiddagsljus. | 80 000 SEK |
810 | CARL HOLSOE, pappannå, signerad Holsö. | Återrop |
811 | Niels K Skovgaard, Landskap. | 18 000 SEK |
812 | Frithjof Smith-Hald, Från Bretagne. | 36 000 SEK |
813 | ADELSTEEN NORMANN, olja på duk, signerad A. Normann och otydligt daterad. | Återrop |
814 | Ferdinand Loyen du Puigaudeau, Vid gärdesgården. | Återrop |
815 | Paul Alexandre Leroy, Haremsinteriör. | 230 000 SEK |
816 | Vanitasstilleben med dödskalle och radband. | 28 000 SEK |
817 | Louis Abel-Truchet, "Esquisse pour l'Ovation". | 36 000 SEK |
818 | Eugene Carrière, "La Vielle". | Återrop |
819 | Eugene Carrière, Kvinna som håller ett barn. | 6 000 SEK |
820 | László Mednyánszky, "Trench". | 150 000 SEK |
821 | Walter Hunt, "Rescued". | 110 000 SEK |
822 | EDMUND DULAC, akvarell med täckvitt, signerad Edmund Dulac. | Återrop |
823 | EDMUND DULAC, akvarell med täckvitt, signerad Edmund Dulac. | Återrop |
824 | Wilhelm Kray, Kärlekspar i båt. | Återrop |
825 | Jakob Björck Tillskrivna, "Konung Gustaf III" (1746-1793) & "Drottning Sofia Magdalena" (1746-1813). | 140 000 SEK |
826 | ABRAHAM WUCHTERS, hans efterföljd, olja på duk, ej signerad. | Återrop |
827 | David von Krafft Hans efterföljd, "Konung Karl XII" (1682-1718). | 18 000 SEK |
828 | Johan Henrik Scheffel Hans krets, "Johan Rosenadler" (1664-1743) & "Eva Schwede" (? - 1717)". | 20 000 SEK |
829 | David Klöcker Ehrenstrahl Hans ateljé, "Drottning Ulrika Eleonora d.ä." (1656 - 1693). | 50 000 SEK |
830 | David Klöcker Ehrenstrahl Hans ateljé, Flora (allegori över sommaren). | 70 000 SEK |
831 | Jakob Björck, "Adam Horn af Ekebyholm" (1717-1778). | 28 000 SEK |
832 | Johan Henrik Scheffel, "Johan Reinhold Wrangel af Sauss" (1717-1794). | 22 000 SEK |
833 | Gustaf Lundberg, Venus med vit duva. | 260 000 SEK |
834 | Gustaf Lundberg, "Charlotta Fredrika von Fersen, född Sparre" (1719-1795). | 210 000 SEK |
835 | Elias Brenner, Ryttarporträtt av Karl XI (1655-1697). | Återrop |
836 | Pehr Hilleström, "Kärleksbrevet". | Återrop |
837 | Pehr Hilleström, "En Qvinna som ränsar fisk". | Återrop |
838 | Pehr Hilleström, "Zemire och Azor" (Akt 3, scen 6). | 65 000 SEK |
839 | Pehr Hilleström, "Ett fruent: som somnat vid sin nystning". | Återrop |
840 | Pehr Hilleström, Scen ur dramat Helmfelt, akt 5, scen 4. | 95 000 SEK |
841 | Guillaume Thomas Raphael Taraval, Vattnet - Allegori över de fyra elementen – dörröverstycke. | 65 000 SEK |
842 | GEORG ENGELHARD SCHRÖDER, Hans krets, olja på duk, ej signerad. | Återrop |
843 | Carl Fredrik von Breda, "Friherrinnan Anna Catharina Hamilton, född Adelheim" (1778-1814) och hennes son "Malkolm Fredrik Hamilton" (1797-1816). | Återrop |
844 | Alexander Roslin, Damporträtt, kallad "Markisinnan de Vaxen". | 390 000 SEK |
845 | Karl XV, Ulriksdals slott från sjösidan. | 60 000 SEK |
846 | HILDA LINDGREN, Ett par, olja på duk, signerade och daterad 1870 och 1871. | Återrop |
847 | Carl Johan Fahlcrantz Tillskriven, "Brokinds Slott". | 38 000 SEK |
848 | Carl Fredrik Kiörboe Tillskriven, Rävjakt. | Återrop |
849 | Johan Pasch Tillskriven, Landskap med jakthund och hönsfåglar. | 70 000 SEK |
850 | Govert Dircksz. Camphuysen, Upphängd orrtupp och orrhöna. | 32 000 SEK |
851 | Antoine Pesne Hans krets, Konung Adolf Fredrik (1710-1771) & Drottning Lovisa Ulrika (1720-1782). | 450 000 SEK |
852 | Alexander Roslin Hans krets, "Ludvig av Frankrike" (1729–1765). | Återrop |
853 | Alexander Roslin, "Alexandrine Elisabeth Roslin" (1761-1797). | 200 000 SEK |
854 | Alexander Roslin Efter, "Kejsarinnan Maria Fjodorovna av Ryssland" (1759-1828). | 55 000 SEK |
855 | Bengt Nordenberg, Fiskarkvinna med gosse. | Återrop |
856 | GUSTAF BRUSEWITZ, olja på duk Signerad G. Brusewitz. | Återrop |
857 | Georg Engelhard Schröder, Turkiska sändebudet Said Efendi, sedemera Said Mehmet Pascha, med svit i Stockholm 1733. | Återrop |
858 | Georg Engelhard Schröder, Turkiska sändebudet Mustafa Aga, sedemera Mustafa Efendi, med uppvaktning 1727 i Stockholm. | Återrop |
859 | Henric Ankarcrona, Kavalleribatalj vid Atlasbergen. | 34 000 SEK |
860 | Marcus Larsson, "Porträtt av Grosshandlaren Chr. Aug. Ekströms hustru och barn". | 12 000 SEK |
861 | Marcus Larsson, Bränningar och skeppsbrott vid Bohuslänska kusten. | 115 000 SEK |
862 | Guido Reni Hans krets, Kristus på olivberget. | 100 000 SEK |
863 | Lucas de Wael Hans krets, Klassiskt landskap med figurer vid borg. | 11 000 SEK |
864 | Gysbrechts Leytens Hans efterföljd, Jesu dop. | Återrop |
865 | Cornelis de Wael Hans krets, CORNELIS DE WAEL, hans krets, olja på duk, ej signerad. | Återrop |
866 | SALVATOR ROSA, hans krets, olja på duk, ej signerad. | Återrop |
867 | Gillis Gillisz. de Bergh, Stilleben med frukter och fjäril. | Återrop |
868 | Jacques D'Arthois & David Teniers Tillskriven, Vandrande figurer nedanför borg. | Återrop |
869 | Abraham Storck Hans krets, Hamn vid Medelhavet med båtar och figurer. | 30 000 SEK |
870 | Hamn med figurer och båter. | 50 000 SEK |
871 | Mariano Rossi, Frambärandet i templet. | Återrop |
872 | Pieter Casteels III Hans efterföljd, Stilleben med fåglar och blommor. | 65 000 SEK |
873 | Johann Georg Hinz Hans krets, Vanitas med dödskalle, blommor, smycken samt attribut för konst och musik. | Återrop |
874 | Charles Hoguet, Vilthandel. | 60 000 SEK |
875 | Pieter Claesz Hans krets, Måltidsstycke med krabba och frukter. | 20 000 SEK |
876 | Jean-Baptiste Perroneau Tillskriven, Herre i rosa justacorpe (M Sarasin de Bordeaux). | 36 000 SEK |
877 | Karel Dujardin Hans krets, Porträtt av en gentleman. | 12 000 SEK |
878 | Porträtt av en herre. | 16 000 SEK |
879 | Hyacinthe Rigaud Hans efterföljd, Ludvig XIV av Frankrike (1638-1715). | 15 000 SEK |
880 | PETER LELY (PIETER VAN DER FAES), Hans krets, olja på duk, ej signerad. | Återrop |
881 | Mary Beale Tillskriven, "Lady Essex Finch". | Återrop |
882 | DOMENICO ZAMPIERI IL DOMENICHINO, Hans efterföljd, olja på duk, ej signerad. | Återrop |
883 | Jean-Baptiste Joseph Pater Hans krets, Landskap med kärlekspar i förgrunden. | Återrop |
884 | Faraos dotter finner Moses. | 30 000 SEK |
885 | GERARD DE LAIRESSE OCH JOHANNES GLAUBER, Tillskriven, olja på duk, ej signerad. | Återrop |
886 | Gaspar de Witte, Landskap med figurer och boskap. | Återrop |
887 | Bombardemanget av Alger den 27 augusti 1816. | 50 000 SEK |
888 | Stilleben med papegoja och fjäril. | 90 000 SEK |
889 | Simon van der Does Hans krets, Pastoralt landskap med herde, hund, får och getter. | 28 000 SEK |
890 | Adriaen de Gryeff, Stilleben med hare, and och kramsfåglar. | 22 000 SEK |
890A | Andfåglar. | 32 000 SEK |
891 | Jan Philips van Thielen, Stilleben med blomsterkartusch. | Återrop |
892 | Sebastiaen Vrancx, Kavalleribatalj. | 60 000 SEK |
893 | Georg Philipp Rugendas Hans krets, Bataljer (2). | Återrop |
894 | Babels torn. | Återrop |
895 | Benvenuto da Tisi (Garofalo) Hans art, St Augustinus med Den heliga familjen och Sta Katarina av Alexandria. (St Augustinus uppenbarelse). | Återrop |
896 | Giovanni Battista Pittoni Hans krets, Petrus med himmelrikets nyckel. | Återrop |
897 | FLAMLÄNDSK SKOLA 1700-TAL, Olja på pannå. | Återrop |
898 | Giovanni Francesco Barbieri kallad Il Guercino Efter, Den förlorade sonen. | 26 000 SEK |
899 | Heinrich Friedrich Füger Hans krets, Andromache sörjer Hektor. | 46 000 SEK |