"Johan Reinhold Wrangel af Sauss" (1717-1794)
Utförd 1762. Duk 67 x 51 cm. Samtida förgylld och bronserad ram.
Tidigare i professor O Nordenskiölds samling, Göteborg, därefter i arv.
Stig Roth, "Porträttmålaren Johan Henrik Scheffel", 1936, Upptagen i förteckningen över konstnärens arbeten, kat nr 588, sid 357.
Sixten Strömbom (red), "Index över svenska porträtt 1500-1850", 1935/43, band II, sid 942. (SPA 1925:2080)
Sannolikt elev vid Konstakademin i Berlin och senare i Paris. Kom på 1720-talet till Stockholm och blev en uppskattad porträttör i franskt maner både i aristokratiska och borgerliga kretsar.
Representerad på Nationalmuseum i Stockholm, på Gripsholm, i många svenska landsortsmuseer samt i slotts- och herrgårdssamlingar.