Nr. | Föremål | Klubbat pris |
996 | ANTIK SHIRVAN GALLERI. 461 x 120,5 cm. | 18 000 SEK |
997 | SEMIANTIK TURKISK, SANNOLIKT KAYSERI. 177 x 123 cm. | 15 000 SEK |
998 | ANTIK SILKE TÄBRIS FIGURAL. 235 x 165 cm (samt 1 cm randmönstrad slätvävd avslutning på varje kortsida). | 110 000 SEK |
999 | ANTIK TÄBRIS. 380,5 x 280,5 cm. | Återrop |
1000 | ANTIK TÄBRIS. 506 x 322 cm. | 15 000 SEK |
1001 | ANTIK TÄBRIS. 436 x 333 cm. | 14 000 SEK |
1002 | ANTIK TÄBRIS. 169,5 x 126,5 cm. | 9 000 SEK |
1003 | SEMIANTIK TÄBRIS. 360,5 x 262,5 cm. | Återrop |
1004 | SEMIANTIK TÄBRIS FIGURAL. 273,5 x 162 cm. | Återrop |
1005 | SEMIANTIK/OLD VERAMIN. 320,5 x 205 cm. | Återrop |
1006 | SEMIANTIK/OLD VERAMIN. 316,5 x 210 cm. | Återrop |
1007 | BÄGARE med LOCK, av Israel Thelott, Augsburg (verksam 1654-1696). Barock. | 135 000 SEK |
1008 | KONFEKTFAT, av Johann Eissler, Nürnberg (verksam 1665-1708). Barock. | 11 000 SEK |
1009 | PRESENTERFAT, icke identifierad mästrstämpel, Venedig 1600-talets slut/1700-talets början. Barock. | 24 000 SEK |
1010 | DRYCKESKANNA, icke identifierad mästarstpl, Tyskland, troligen Helmstedt
1600-talets slut/1700-talets början. Barock. | 55 000 SEK |
1011 | BÄGARE med LOCK, sannolikt av Antoni II Grill, Augsburg (verksam 1720-1734). Senbarock. | 44 000 SEK |
1012 | DRYCKESKANNA, av Arvid Falck, Stockholm (verksam 1667-1691). Barock. | 65 000 SEK |
1013 | BÄGARE, av Johan Nützel, Stockholm 1703. Karolinsk. | 75 000 SEK |
1013A | BÄGARE, av Johan Lund, Stockholm 1704. Karolinsk. | 26 000 SEK |
1014 | TUMLARE med nödmynt, ostämplad, Sverige 1700-tal. | 24 000 SEK |
1015 | BÄGARE, av Hans Jacob Schmit, Karlskrona 1712-1714, åldermansstämpel Jöran Albin. Senbarock. | 15 000 SEK |
1016 | BÄGARE, av Jesper Hansen Rust, Odense 1699. Kontrollör Conrad Ludolph, Köpenhamn 1703. | 24 000 SEK |
1017 | SKRIN, av Andreas Lorentzon Wall, Stockholm 1724. Senbarock. | 15 000 SEK |
1018 | DRYCKESKANNA, av Alexander V. Holst, Härnösand 1766. | Återrop |
1019 | DRYCKESKANNA, av Wilhelm Smedberg, Karlstad 1797. | 22 000 SEK |
1020 | KAFFEKANNA, av Johan Christoph Engelbrecht, Augsburg 1749-1751. | Återrop |
1021 | KAFFEKANNA, av Jacob Lampa, Stockholm 1771. Rokoko. | 100 000 SEK |
1022 | KAFFEKANNA/MJÖLKKANNA, av Jacob Lampa, Stockholm 1777. Rokoko. | 50 000 SEK |
1023 | TEKANNA, av Johannes Nordgren, Jönköping 1788. Rokoko. | 55 000 SEK |
1024 | GRÄDDKANNA, av Lars Boye, Stockholm 1772. Rokoko. | 17 000 SEK |
1025 | KONFEKTSKÅL, av Samuel Presser, Linköping 1768. Rokoko. | 12 000 SEK |
1026 | SOCKERSKÅL, av Erik Ernander, Uppsala 1784. Gustaviansk. | Återrop |
1027 | TEKANNA, av Stephan Halling, Örebro 1788. Gustaviansk. | Återrop |
1028 | TEKANNA, av Gustaf Hamnqvist, Åmål 1798. Gustaviansk. | 19 000 SEK |
1029 | TEKÖK, av Pehr Zethelius, Stockholm 1798. Gustavianskt. | 60 000 SEK |
1030 | SOCKERSKRIN, av Henrik Christoffer Klint d y, Stockholm 1817. Empire. | 9 000 SEK |
1031 | TERRINER, ett par, av Frederick Kandler, London 1755. Rokoko. | Återrop |
1032 | SÅSTERRINER med lock, ett par, av Sebastian & James Crespell, London 1772. | 18 000 SEK |
1033 | FAT, av Pehr Zethelius, Stockholm 1775. Rokoko. | Återrop |
1034 | SALTKAR, ett par, av Joseph-Thomas Vancouvenbergh, Paris 1784. | 14 000 SEK |
1035 | BORDSSURTOUT, av Stephan Westerstråhle, Stockholm 1795. Gustaviansk. | 12 000 SEK |
1036 | LJUSTAKAR, ett par, sannolikt av Heinrich Eichhoff, Hamburg, 1697. Barock. | 80 000 SEK |
1037 | LJUSSTAKAR, ett par, icke identifierad mästarstämpel WP, Nordeuropa 1700-talets förra hälft. Senbarock. | 24 000 SEK |
1038 | LJUSSTAKAR, ett par, av Peter Schlyter, Riga 1773. Rokoko. | 36 000 SEK |
1039 | LJUSSTAKAR, ett par, av Sebald Heinrich Blau, Augsburg 1785-1787. Rokoko. | 15 000 SEK |
1040 | LJUSSTAKAR, ett par, av Arvid Floberg, Stockholm 1799. Gustavianska. | 38 000 SEK |
1041 | KANDELABRAR för tre ljus, ett par, av Olof Hellbom, Stockholm 1799. Gustavianska. | 43 000 SEK |
1042 | DRYCKESKANNA, av William Eaton, London 1836. | 48 000 SEK |
1043 | SALTKAR, ett par, Gustav Möllenborg, Stockholm 1849. | 22 000 SEK |
1044 | SKRIN, av Gustaf Möllenborg, Stockholm 1850. Nyrokoko. | 48 000 SEK |
1045 | POKAL, av Carl Theodor Beyermann, Riga 1852. | Återrop |
1046 | BRÖDKORG, av Gustaf Lindroos, Helsingfors (verksam 1827-1839 (-40)). Empire. | 8 500 SEK |
1047 | BÄGARE, av Johan Wennerwall, Göteborg 1756. | 17 000 SEK |
1048 | BÄGARE, av Johan Smitt, Kristianstad 1777. | 16 000 SEK |
1049 | BÄGARE, av Olof Yttreus, Uppsala 1787. | 17 000 SEK |
1050 | BRÄNNVINSSKÅLAR, ett par snarlika, av Lars Löfgren, Hudiksvall (verksam 1797-1853). | 16 000 SEK |
1051 | SKED med kotteknopp, av Montinck Lambert, Holland (verksam 1633-1634). | Återrop |
1052 | SKED med kronknopp, av Hans Ekeström d ä, Hälsningborg 1729. | 11 000 SEK |
1053 | RAGUSKED, av Mikael Hammarberg, Härnösand 1765. Rokoko. | 9 000 SEK |
1054 | RAGUSKEDAR, ett par, av Abraham Gertzen d.y., Landskrona 1807. | 9 500 SEK |
1055 | RAGUSKEDAR, ett par, av Henrik Johan Ljungqvist, Kristianstad 1820. | 8 500 SEK |
1056 | BESTICKSERVIS, 126 delar, av WA Bolin, Stockholm 1935. Modell A . | 26 000 SEK |
1057 | LUKTDOSA, av Andreas Cron, Malmö 1758. | 7 000 SEK |
1058 | ASK, av Petter Lindboms änka, Kalmar 1771. Gustaviansk. | 10 000 SEK |
1059 | DOSA, av Wolter Siewers, Norrköping 1708. Barock. | 22 000 SEK |
1060 | DOSA, guld, Frankrike 1700-tal. | 19 000 SEK |
1061 | DOSA, guld 18K, Paris 1809-1818. | 24 000 SEK |
1062 | DOSA, guld 14K och emalj, Schweiz 1800-talets andra hälft. | 30 000 SEK |
1063 | DOSA, guld och emalj, med pärlkant, av Georges Rémond, Genève 1700-talets slut. | 125 000 SEK |
1064 | DOSA, guld och emalj, Hannau 1800-tal. | 115 000 SEK |
1065 | BÄGARE, guld 18K, omärkt, 1900-tal. Barock-stil. | 65 000 SEK |
1066 | KÄPP med silverknopp, av Johan Abraham Ostertag, Augsburg 1793-1795. Rokoko. | Återrop |
1067 | FICKUR, emaljerat siver och bergkristallboett, av Herman Böhm, Wien 1800-talets slut. Historismus. | Återrop |
1068 | FICKUR, guld 18K och emalj, William Ilbery, London, troligen sent 1700-tal, tidigt 1800-tal. För kinesisk marknad. | 460 000 SEK |
1069 | FICKUR, guld, emalj, pärlor samt pastestenar, märkt: "Breguet, Paris", sannolikt 1700-talets slut. | Återrop |
1070 | FICKUR, guld, märkt: "Breguet, à Paris", 1800-tal. | Återrop |
1071 | PORSLINSÄGG, Ryssland 1800-tal. | 26 000 SEK |
1072 | ÄGG, porslin, Ryssland, Kejserliga porslinsmanufakturen ca 1890. | Återrop |
1073 | ÄGG, porslin. Ryssland, 1800-tal. | Återrop |
1074 | ÄGG, porslin. Ryssland, 1800-tal. | Återrop |
1075 | TALLRIK, porslin. Kejserliga Porslinsmanufakturen, St Petersburg. Alexander II:s period (1855-1881). | Återrop |
1076 | IKON, med förgylld silverinfattning, Moskva 1780-tal. | 8 000 SEK |
1077 | IKON, med silverinfattning, omärkt, Ryssland 1800-tal. | Återrop |
1078 | IKON med "Den helige Serafimen", silverinfattning, icke identifierad mästarstämpel S.G., Moskva 1899-1908. | 55 000 SEK |
1079 | IKON, med förgylld silverinfattning, Ryssland 1841. | 6 000 SEK |
1080 | IKON, med försilvrad mässingsinfattning, Vetka, 1800-tal. | Återrop |
1081 | IKON, med silverinfattning, icke identifierad mästarstämpel, S:t Petersburg 1891. Kristusbild-"Mandylion". | 26 000 SEK |
1082 | IKON, med silverinfattning, icke identifierad mästarstämpel, sannolikt S:t Petersburg 1880-tal. | Återrop |
1083 | IKON med silverinfattning, icke identifierad mästarstämpel, Moskva 1899-1908. | Återrop |
1084 | IKON, med förgylld silverinfattning, Moskva 1884. | Återrop |
1085 | MUGG med lock, icke identifierad mästarstämpel, Moskva 1847. | 5 000 SEK |
1086 | KAVIARSKED, av S. Stroganov, Moskva 1877. | 4 100 SEK |
1087 | BÄGARE, av Konstantin Skvortsov, Moskva 1899-1908. | 19 000 SEK |
1088 | KÅSA, av Ivan Chlebnikow, Moskva 1880-tal. Hovleverantörsstämpel. | Återrop |
1089 | KÅSOR/SALTKAR, ett par, icke identifierad mästarstämpel, Moskva 1899-1908. | 12 000 SEK |
1090 | VODKAKOPP, av Fedor Rückert, Moskva 1899-1908. | Återrop |
1091 | KÅSA, 20:e Artellen, Moskva 1908-1917. | Återrop |
1092 | KÅSA, av Vasily Agafonov, Moskav 1899-1908. | 7 500 SEK |
1093 | SERVETTRING, av 11:e Artellen, Moskva 1908-1917. | 4 000 SEK |
1094 | GRÄDDKANNA, av 11:e Artellen, Moskva 1908-1917. | 17 000 SEK |