Knutar av silke. Blekrosa bönefält med polykroma palmett- och blomslingor, molnband samt bönenisch med inskriptioner. Bred grön huvudbård med palmett-, arabesk- och blomslingor samt stora kartuscher med inskriptioner.
Något slitage och smutsig, smärre fläckar och skador. Kortsidorna saknar några knutrader, senare fransar.