Mörkblå botten med tätt polykromt heratimönster. Smal röd huvudbård med palmett-, blom-, granatäppel- och arabeskranka.
Något ställvis hårt slitage, smutsig, fläckar, smärre skador och lagningar. Sidorna med smärre trampveck och skador.
Hovjuvelerare Karl Andersson, Villa Kåa, Kungliga Djurgården, Stockholm. Därefter genom arv i släkten.