Kan inte nå servern

Klassiska 583

 
1556 föremål
938. Hendrick Goltzius, "Apollo Belvedere" (Apollo Pythius).
938. Hendrick Goltzius, "Apollo Belvedere" (Apollo Pythius).
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
939. Hendrick Goltzius, "The Emperor Commodus as Hercules".
939. Hendrick Goltzius, "The Emperor Commodus as Hercules".
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
877. Karel Dujardin Hans krets, Porträtt av en gentleman.
877. Karel Dujardin Hans krets, Porträtt av en gentleman.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1460. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
1460. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1183. ÖRHÄNGEN, ovala creoler med briljantslipade diamanter, 1.71 ct enligt gravyr.
1183. ÖRHÄNGEN, ovala creoler med briljantslipade diamanter, 1.71 ct enligt gravyr.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
14 000 - 16 000 SEK
991. MATTA, semiantik Kirman, ca 296,5 x 210 cm.
991. MATTA, semiantik Kirman, ca 296,5 x 210 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
14 000 - 18 000 SEK
1004. SEMIANTIK TÄBRIS FIGURAL. 273,5 x 162 cm.
1004. SEMIANTIK TÄBRIS FIGURAL. 273,5 x 162 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
14 000 - 16 000 SEK
454. LJUSSTAKAR, ett par, brons. Troligen Mingdynasti (1368-1644).
454. LJUSSTAKAR, ett par, brons. Troligen Mingdynasti (1368-1644).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
864. Gysbrechts Leytens Hans efterföljd, Jesu dop.
864. Gysbrechts Leytens Hans efterföljd, Jesu dop.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1025. KONFEKTSKÅL, av Samuel Presser, Linköping 1768. Rokoko.
1025. KONFEKTSKÅL, av Samuel Presser, Linköping 1768. Rokoko.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 18 000 SEK
740. Anders Zorn, "Biljard".
740. Anders Zorn, "Biljard".
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
12 000 - 14 000 SEK
73. KVINNOHUVUD, lergods. Handynastin (206 f.Kr-220 e.Kr).
73. KVINNOHUVUD, lergods. Handynastin (206 f.Kr-220 e.Kr).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
793. Bruno Liljefors, Pointrar på jakt.
793. Bruno Liljefors, Pointrar på jakt.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
796. Axel Petersson Döderhultarn, Sittande dragspelare.
796. Axel Petersson Döderhultarn, Sittande dragspelare.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1457. LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska, 1700-talets slut.
1457. LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
122. RÖKELSEKAR, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
122. RÖKELSEKAR, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1152. Ring med cabochonslipade rubiner.
1152. Ring med cabochonslipade rubiner.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1497. PRYDNADSURNOR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
1497. PRYDNADSURNOR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1099. CIGARETTETUI, av Anna Ringe, S:t Petersburg 1908-1917.
1099. CIGARETTETUI, av Anna Ringe, S:t Petersburg 1908-1917.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1492. BORDSPENDYL. Wien, 1800-talets början. Empire.
1492. BORDSPENDYL. Wien, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
803. Paul Eugène Mengin, "Femme à la mandoline".
803. Paul Eugène Mengin, "Femme à la mandoline".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1393. STOLAR, fyra stycken. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
1393. STOLAR, fyra stycken. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
848. Carl Fredrik Kiörboe Tillskriven, Rävjakt.
848. Carl Fredrik Kiörboe Tillskriven, Rävjakt.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1140. ARMBAND 18K guld med turkoser. Vikt ca 48 gr.
1140. ARMBAND 18K guld med turkoser. Vikt ca 48 gr.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1539. FAT, fajans. Rörstrand, 1750-60-tal.
1539. FAT, fajans. Rörstrand, 1750-60-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
90. SKÅLFAT, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
90. SKÅLFAT, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
18. SKÅL, porslin, Qingdynastin Kangxi (1662-1722).
18. SKÅL, porslin, Qingdynastin Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1047. BÄGARE, av Johan Wennerwall, Göteborg 1756.
1047. BÄGARE, av Johan Wennerwall, Göteborg 1756.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
493. FAT, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
493. FAT, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1043. SALTKAR, ett par, Gustav Möllenborg, Stockholm 1849.
1043. SALTKAR, ett par, Gustav Möllenborg, Stockholm 1849.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1396. STOLAR, fyra stycken. Gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.
1396. STOLAR, fyra stycken. Gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
430. VAS, porslin. 1900-tal.
430. VAS, porslin. 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1247. ARMBAND, Hermès, i form av ett skärp med spänne.
1247. ARMBAND, Hermès, i form av ett skärp med spänne.
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1514. ELDHUNDAR, ett par. Frankrike, 1800-tal.
1514. ELDHUNDAR, ett par. Frankrike, 1800-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1418. SPEGEL. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft.
1418. SPEGEL. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
426. PLAKETT, porslin. Qingdynastin, tidigt 1900-tal.
426. PLAKETT, porslin. Qingdynastin, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
428. PLAKETT, porslin. Qingdynastin, tidigt 1900-tal.
428. PLAKETT, porslin. Qingdynastin, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
425. PLAKETT, porslin. Qingdynastin, tidigt 1900-tal.
425. PLAKETT, porslin. Qingdynastin, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
359. VIKSKÄRM sex delar. Kina, sen Qingdynastin (1644-1912).
359. VIKSKÄRM sex delar. Kina, sen Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
438. PENSELMUGG, porslin.  Qingdynastin, 1800-tal.
438. PENSELMUGG, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
613. VAS, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
613. VAS, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1456A. LJUSSTAKAR, ett par. Wedevåg. Sengustavianska, 1800-tal.
1456A. LJUSSTAKAR, ett par. Wedevåg. Sengustavianska, 1800-tal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
460. FIGURIN, brons. Mingdynastin (1368-1644).
460. FIGURIN, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1008. KONFEKTFAT, av Johann Eissler, Nürnberg (verksam 1665-1708). Barock.
1008. KONFEKTFAT, av Johann Eissler, Nürnberg (verksam 1665-1708). Barock.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1307. RING med safir, 1.30 ct, och tsavoritgranater och diamanter.
1307. RING med safir, 1.30 ct, och tsavoritgranater och diamanter.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1477. VÄGGPENDYL. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
1477. VÄGGPENDYL. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
756. Anders Zorn, "Albert Engström".
756. Anders Zorn, "Albert Engström".
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
588. TEMPELMODELL/ALTARE, keramik, Qingdynastin troligen 1600-tal.
588. TEMPELMODELL/ALTARE, keramik, Qingdynastin troligen 1600-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
296. FLASKA, porslin, Mingdynastin Wanli (1573-1619).
296. FLASKA, porslin, Mingdynastin Wanli (1573-1619).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
309. VAS, porslin, Transition 1600-tal.
309. VAS, porslin, Transition 1600-tal.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
432. VAS, porslin. Sen Qingdynastin/Republik, tidigt 1900-tal.
432. VAS, porslin. Sen Qingdynastin/Republik, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
57. BODHISATTVA, brons. Maitreya, Mingdynastin, 1600-tal.
57. BODHISATTVA, brons. Maitreya, Mingdynastin, 1600-tal.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
897. FLAMLÄNDSK SKOLA 1700-TAL, Olja på pannå.
897. FLAMLÄNDSK SKOLA 1700-TAL, Olja på pannå.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1151. MANCHETTKNAPPAR med bergkristall, diamanter och emalj.
1151. MANCHETTKNAPPAR med bergkristall, diamanter och emalj.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
997. SEMIANTIK TURKISK, SANNOLIKT KAYSERI. 177 x 123 cm.
997. SEMIANTIK TURKISK, SANNOLIKT KAYSERI. 177 x 123 cm.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
518. BOJAN, porslin, Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
518. BOJAN, porslin, Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
954. ÅKDYNA, BRODERAD. "Papegojor". Skåne 1776. 60,5 x 93 cm.
954. ÅKDYNA, BRODERAD. "Papegojor". Skåne 1776. 60,5 x 93 cm.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
791. Ruth Milles, Kvinna i blåst.
791. Ruth Milles, Kvinna i blåst.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
467. FIGURIN, brons. Mingdynastin (1368-1644).
467. FIGURIN, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
268. GUANYIN, brons, Mingdynastin (1368-1644).
268. GUANYIN, brons, Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
125. BÄLTESSPÄNNE, nefrit, sen Qingdynasti (1644-1912).
125. BÄLTESSPÄNNE, nefrit, sen Qingdynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
754. Anders Zorn, "Natteffekt II".
754. Anders Zorn, "Natteffekt II".
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1392. STOLAR, tre stycken. Stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
1392. STOLAR, tre stycken. Stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1405. BANKETTER, ett par. Sengustavianska stockholmsarbeten, omkring år 1800.
1405. BANKETTER, ett par. Sengustavianska stockholmsarbeten, omkring år 1800.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
974. SEMIANTIK ISFAHAN. 229 x 145,5 cm.
974. SEMIANTIK ISFAHAN. 229 x 145,5 cm.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1456. LJUSSTAKAR, två stycken snarlika. Sengustavianska, tidigt 1800-tal.
1456. LJUSSTAKAR, två stycken snarlika. Sengustavianska, tidigt 1800-tal.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1382. KARMSTOLAR, tre stycken. England, 1700-tal. Rokoko.
1382. KARMSTOLAR, tre stycken. England, 1700-tal. Rokoko.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1380. FÅTÖLJER, ett par. Louis XV, 1700-talets andra hälft.
1380. FÅTÖLJER, ett par. Louis XV, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
919. Jacques Germain Soufflot Tillskriven, Skiss till monument.
919. Jacques Germain Soufflot Tillskriven, Skiss till monument.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
475. FYRFAT med STÄLL, brons. Japan, Meiji (1868-1912).
475. FYRFAT med STÄLL, brons. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1459. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, sent 1700-tal. Louis XVI.
1459. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, sent 1700-tal. Louis XVI.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
787. Anders Zorn, "En gravör".
787. Anders Zorn, "En gravör".
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1432. LJUSRING, för fyra ljus, sengustaviansk, 1800-talets början.
1432. LJUSRING, för fyra ljus, sengustaviansk, 1800-talets början.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?