Kan inte nå servern

Klassiska 583

 
1556 föremål
225. GUANYIN, keramik. Troligen Longquan, Mingdynastin 1600-tal.
225. GUANYIN, keramik. Troligen Longquan, Mingdynastin 1600-tal.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1464. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets första hälft. Senempire.
1464. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets första hälft. Senempire.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
601. MATTA, SEMIANTIK BEIJING. Kina, sen Qing. 393 x 311 cm.
601. MATTA, SEMIANTIK BEIJING. Kina, sen Qing. 393 x 311 cm.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
605. MATTA, ANTIK BEIJING. Kina, sen Qingdynasti. 412 x 307,5 cm.
605. MATTA, ANTIK BEIJING. Kina, sen Qingdynasti. 412 x 307,5 cm.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1233. ÖRHÄNGEN med diamanter totalt ca 0.60 ct, rosa turmaliner samt smaragder.
1233. ÖRHÄNGEN med diamanter totalt ca 0.60 ct, rosa turmaliner samt smaragder.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
907. Mikael Dahl, Porträtt föreställande Madame Eliz. Herbert.
907. Mikael Dahl, Porträtt föreställande Madame Eliz. Herbert.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
944. FIORENTINO RICETTARIO, Giunti, Florens 1573-74.
944. FIORENTINO RICETTARIO, Giunti, Florens 1573-74.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1416. SPEGEL, av Nils Meunier (mästare i Stockholm 1754-97). Gustaviansk.
1416. SPEGEL, av Nils Meunier (mästare i Stockholm 1754-97). Gustaviansk.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
796B. Carl Milles, "Holländsk fiskargubbe".
796B. Carl Milles, "Holländsk fiskargubbe".
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
334. MÅLNING, flod och bergslandskap av Gu Daming (1960-), signerad.
334. MÅLNING, flod och bergslandskap av Gu Daming (1960-), signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
415. YTTERFODER, ett par, porslin. Sen Qingdynastin (1644-1912).
415. YTTERFODER, ett par, porslin. Sen Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
635. Anna Palm de Rosa, Vy över Stockholms slott från Blasieholmen.
635. Anna Palm de Rosa, Vy över Stockholms slott från Blasieholmen.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
355. BORD, hardwood och porslin, Qingdynastin 1800-tal.
355. BORD, hardwood och porslin, Qingdynastin 1800-tal.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
264. FIGURIN, nefrit. Sen Mingdynasti (1368-1643).
264. FIGURIN, nefrit. Sen Mingdynasti (1368-1643).
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1360. SEKRETÄR. England, 1700-talets andra hälft.
1360. SEKRETÄR. England, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
749. Helene Schjerfbeck, "Kostymbild" (Bagarens dotter/Kvinna i vitt).
749. Helene Schjerfbeck, "Kostymbild" (Bagarens dotter/Kvinna i vitt).
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
750. Helene Schjerfbeck, "Andakt".
750. Helene Schjerfbeck, "Andakt".
Klubbat pris 
31 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1487. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
1487. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
471. BRONSKÄRL, arkaiserande, Qingdynastin (1644-1912).
471. BRONSKÄRL, arkaiserande, Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1060. DOSA, guld, Frankrike 1700-tal.
1060. DOSA, guld, Frankrike 1700-tal.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
20 000 - 22 000 SEK
597. ROCK, siden. Kina 1800-tal. Höjd 141 cm.
597. ROCK, siden. Kina 1800-tal. Höjd 141 cm.
Klubbat pris 
27 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
207. SERVIS, nio delar, kompaniporslin, Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
207. SERVIS, nio delar, kompaniporslin, Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
100 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
465. BODHISATTVA, brons. Manjushri. Mingdynastin 1600-tal.
465. BODHISATTVA, brons. Manjushri. Mingdynastin 1600-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
242. FIGURIN, blanc de Chine. Qingdynastin (1644-1912).
242. FIGURIN, blanc de Chine. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1397. STOLAR, sex stycken. Gustavianska, 1700-talets slut.
1397. STOLAR, sex stycken. Gustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
474. RÖKELSEKAR med LOCK, brons. Japan, Meiji (1868-1912).
474. RÖKELSEKAR med LOCK, brons. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
638. Jenny Nyström, Pierrette.
638. Jenny Nyström, Pierrette.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1406. BANKETTER, ett par. Sverige, 1800-tal.
1406. BANKETTER, ett par. Sverige, 1800-tal.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1196. RING med brun gammalslipad diamant ca 1.30 ct. Hugo Strömdahl 1942.
1196. RING med brun gammalslipad diamant ca 1.30 ct. Hugo Strömdahl 1942.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1431. LJUSKRONA, för fyra ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
1431. LJUSKRONA, för fyra ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1056. BESTICKSERVIS, 126 delar, av WA Bolin, Stockholm 1935. Modell A .
1056. BESTICKSERVIS, 126 delar, av WA Bolin, Stockholm 1935. Modell A .
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1039. LJUSSTAKAR, ett par, av Sebald Heinrich Blau, Augsburg 1785-1787. Rokoko.
1039. LJUSSTAKAR, ett par, av Sebald Heinrich Blau, Augsburg 1785-1787. Rokoko.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1246. RING med ametist signerad M. Buccellati Italy.
1246. RING med ametist signerad M. Buccellati Italy.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
831. Jakob Björck, "Adam Horn af Ekebyholm" (1717-1778).
831. Jakob Björck, "Adam Horn af Ekebyholm" (1717-1778).
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1461. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
1461. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1193. MANSCHETTKNAPPAR, "Trinity", signerade Cartier.  Serienr: K02862.
1193. MANSCHETTKNAPPAR, "Trinity", signerade Cartier. Serienr: K02862.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1024. GRÄDDKANNA, av Lars Boye, Stockholm 1772. Rokoko.
1024. GRÄDDKANNA, av Lars Boye, Stockholm 1772. Rokoko.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
996. ANTIK SHIRVAN GALLERI. 461 x 120,5 cm.
996. ANTIK SHIRVAN GALLERI. 461 x 120,5 cm.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
108. GUANYIN, brons. Qingdynastin, 1700-tal.
108. GUANYIN, brons. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
338. BOK med TRÄSNITT, 4 volymer, "Shi zhu zhai jian pu" av Hu Zhengyan.
338. BOK med TRÄSNITT, 4 volymer, "Shi zhu zhai jian pu" av Hu Zhengyan.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1194. RING, Wempe, med rökkvarts.
1194. RING, Wempe, med rökkvarts.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
179. "DOCTORS LADY", elfenben. Troligen Indien, 1600-tal.
179. "DOCTORS LADY", elfenben. Troligen Indien, 1600-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
765. Anders Zorn, "Självporträtt 1904 I".
765. Anders Zorn, "Självporträtt 1904 I".
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1458. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
1458. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1426. APPLIQUER, för fem ljus. Frankrike, 1800-tal. Senempire.
1426. APPLIQUER, för fem ljus. Frankrike, 1800-tal. Senempire.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
973. ANTIK INDISK SANNOLIKT. 451,5 x 374,5 cm.
973. ANTIK INDISK SANNOLIKT. 451,5 x 374,5 cm.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1001. ANTIK TÄBRIS. 436 x 333 cm.
1001. ANTIK TÄBRIS. 436 x 333 cm.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1142. BROSCH, Mauboussin, i form av en sparv med turkoser.
1142. BROSCH, Mauboussin, i form av en sparv med turkoser.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1294. ÖRHÄNGEN, Bulgari "Parentesi".
1294. ÖRHÄNGEN, Bulgari "Parentesi".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1005. SEMIANTIK/OLD VERAMIN. 320,5 x 205 cm.
1005. SEMIANTIK/OLD VERAMIN. 320,5 x 205 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1006. SEMIANTIK/OLD VERAMIN. 316,5 x 210 cm.
1006. SEMIANTIK/OLD VERAMIN. 316,5 x 210 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1113. RING med briljantslipade diamanter, ca 2.17 ct.
1113. RING med briljantslipade diamanter, ca 2.17 ct.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
18 000 - 22 000 SEK
1003. SEMIANTIK TÄBRIS. 360,5 x 262,5 cm.
1003. SEMIANTIK TÄBRIS. 360,5 x 262,5 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
514. BOJAN, porslin. Qing dynastin Kangxi (1662-1722).
514. BOJAN, porslin. Qing dynastin Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1436. LJUSKRONA, för sex ljus. Nordeuropa, omkring år 1800.
1436. LJUSKRONA, för sex ljus. Nordeuropa, omkring år 1800.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
972. SEMIANTIK HERIS. 355 x 293,5 cm.
972. SEMIANTIK HERIS. 355 x 293,5 cm.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
1114. ÖRHÄNGEN med briljantslipade diamanter, 1.60 ct.
1114. ÖRHÄNGEN med briljantslipade diamanter, 1.60 ct.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
1156. BROSCH med snidad jade och åttkantslipade diamanter.
1156. BROSCH med snidad jade och åttkantslipade diamanter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
1291. RING med akvamarin ca 23.00 ct samt 10 st diamanter totalt ca 0.20 ct.
1291. RING med akvamarin ca 23.00 ct samt 10 st diamanter totalt ca 0.20 ct.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
558. SKÅL, biskvi. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
558. SKÅL, biskvi. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
923. Johan Fredrik Martin, "Kongl. Lust Slottet Drottningholm", Ur: "Svenska vuer".
923. Johan Fredrik Martin, "Kongl. Lust Slottet Drottningholm", Ur: "Svenska vuer".
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1293. RING med bruna och vita diamanter tot 1.11 ct enl. gravyr.
1293. RING med bruna och vita diamanter tot 1.11 ct enl. gravyr.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
15 000 - 25 000 SEK
800. Nils Möllerberg, "Dansen".
800. Nils Möllerberg, "Dansen".
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
795. Nils Möllerberg, "Saltsjön".
795. Nils Möllerberg, "Saltsjön".
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
826. ABRAHAM WUCHTERS, hans efterföljd, olja på duk, ej signerad.
826. ABRAHAM WUCHTERS, hans efterföljd, olja på duk, ej signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1251. RING med rosenslipade bruna och vita diamanter.
1251. RING med rosenslipade bruna och vita diamanter.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
878. Porträtt av en herre.
878. Porträtt av en herre.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?