Polykromt medaljongmönster med palmetter, arabesker, blomslingor och reserver. Bred polykrom huvudbård med palmett-, arabesk- och blomranka i stora reserver.
Obetydligt slitage, smutsig, fläckar. Baksidan med obetydliga malskador, långsidorna med smärre trampveck och skador.