Nr. | Föremål | Klubbat pris |
813 | Frederick Tudgay, "Åvik af Hudiksvall". | 35 000 SEK |
814 | Josefina Holmlund, Säfstaholm. | 26 000 SEK |
815 | Gustaf Wilhelm Palm, "Motiv från Ariccia". | 44 000 SEK |
816 | Henric Ankarcrona, Kavalleribatalj vid Atlasbergen. | 34 000 SEK |
817 | Johan Philip Korn Tillskrivna, Insjölandskap med figurer vid herrgård. | 13 000 SEK |
818 | Bengt Nordenberg, Slädfärd på isen. | Återrop |
819 | Johan Gustaf Sandberg, "Gustaf II Adolf som barn emottager af en bonde en liten Ölandshäst". | Återrop |
820 | Charles Antoine Coypel Hans krets, Sällskapsstycke. Motiv ur Don Quijotes leverne. | Återrop |
821 | RAFAEL, kopia efter, olja på koppar, 1600-tal. | Återrop |
822 | Rafael Efter, Ezekiels vision. | 24 000 SEK |
823 | ITALIENSK SKOLA, olja på duk, troligen 1500-TAL. | Återrop |
824 | Bartolomeo Montagna Hans efterföljd, Kristus välsignar. | 28 000 SEK |
825 | Johann Georg Hinz Hans krets, Vanitas med dödskalle, blommor, smycken samt attribut för konst och musik. | Återrop |
826 | Stilleben med frukter. | 60 000 SEK |
827 | James Poulton, Stilleben med frukter. | 16 000 SEK |
828 | Jan Weenix, Räv i hönsgården. | 35 000 SEK |
829 | Pieter Gerritsz. van Roestraten, Stilleben med frukter, kniv och pokaler. | Återrop |
830 | Johan Laurentz Jensen, Stilleben med sommarblommor i glasvas. | 22 000 SEK |
831 | Johan Laurentz Jensen, Stilleben med rödvita nejlikor. | 18 000 SEK |
832 | William Jones of Bath, Katt med makrillar. | 18 000 SEK |
833 | George Lance, Stilleben med frukter och valnötter. | 16 000 SEK |
834 | Evaristo Baschenis, Stilleben med musikinstrument. | 250 000 SEK |
835 | August Querfurt Hans krets, Bataljscener mellan kristna och turkar. | 11 000 SEK |
836 | PIETER HARMENSZ. VERELST, uppfodrad duk. | Återrop |
837 | DAVID TENIERS D.Y, efter, uppfodrad duk. | Återrop |
838 | JAN MARTSZEN DE JONGE, hans krets, olja på pannå. | Återrop |
839A | Abraham Storck Hans krets, Hamnbild med båtar på redden och köpmän på kaj. | Återrop |
840 | Abraham Storck Hans krets, Hamn vid Medelhavet med båtar och figurer. | Återrop |
841 | Antonis van Dyck Hans krets, Jupiter och Callisto. | 28 000 SEK |
842 | Georg Philipp Rugendas Hans krets, Bataljer (2). | Återrop |
843 | FLAMLÄNDSK SKOLA, ett par, olja på pannå, den ena med monogram TCE, 1600-tal. | Återrop |
844 | Jan Jansz. van der Stoffe, Kavalleribatalj. | 15 000 SEK |
845 | Robert van den Hoecke Tillskrivna, Fältläger med figurer och hästar. | 13 000 SEK |
846 | Abel Grimmer, Predikanten. | 720 000 SEK |
847 | Nicolas De Courteille, Nymf med satyr. | 105 000 SEK |
848 | Joseph L. Hippolyte Bellangé, Sårad soldat. | 9 000 SEK |
849 | Joos de Momper hans krets, Jesus och Johannes Döparen i grottan. | 14 000 SEK |
850 | François Lemoyne, Venus triumf. | 100 000 SEK |
851 | JOOST CORNELISZ DROOCHSLOOT, olja på pannå, signerad och daterad 1674. | Återrop |
852 | David Teniers d.y Hans efterföljd, De tre tornen vid Perk, Belgien. | Återrop |
853 | Aelbert Cuyp Hans art, Flodlandskap med borgruin och kreatur. | 11 000 SEK |
854 | Johann Alexander Thiele, Pastorala landskap med figurer och kreatur. | 26 000 SEK |
855 | FILIPPO LAURI, hans krets, Olja på duk, otydligt signerad FL fecit?. | Återrop |
856 | Bartholomeus Breenbergh Hans efterföljd, Ruinlandskap med figurstaffage. | 14 000 SEK |
857 | Willem van de Velde Hans krets, Upprört hav med figurer i båt. | Återrop |
858 | Francois van Knibbergen Hans efterföljd, Kustlandskap med segelbåt och figurer vid byggnad. | 16 000 SEK |
859 | Christian Georg Schütz Tillskriven, En hamn i månsken. | Återrop |
860 | Hendrik Maertensz. Sorgh Hans krets, Värdshusinteriör. | 14 000 SEK |
861 | Salvator Rosa Hans krets, Religiös figurscen. | Återrop |
862 | JAN WYNANTS(WIJNANTS), tillskriven, olja på pannå. | Återrop |
863 | Landskap med herde och getter. | 11 000 SEK |
864 | Jean-Antoine Watteau Hans efterföljd, Galanta scener. | 24 000 SEK |
865 | Francois Boucher Hans efterföljd, Allegori över vintern. | 18 000 SEK |
866 | Philip van Dyck, Musikuppvaktningen. | 26 000 SEK |
867 | Pieter Wouwerman, Vit häst vid smedjan. | Återrop |
868 | Willem van Drielenburgh Hans efterföljd, Vyer mot Dortrecht. | 16 000 SEK |
869 | Giovanni Domenico Cerrini ("Il Cavaliere Perugino") Hans krets, Jaktgudinann Diana. | Återrop |
870 | ANDREA SACCHI, hans krets, olja på duk. | Återrop |
871 | Man med pilgrimsstav. | Återrop |
872 | Lutspelaren. | Återrop |
873 | Cornelis de Wael Hans krets, CORNELIS DE WAEL, hans krets, olja på duk, ej signerad. | Återrop |
874 | Gillis van Tilburg II Hans efterföljd, Flamländsk Kermesse. | 22 000 SEK |
875 | BARTOLOMEO TORRIGIANO, Hans krets, olja på duk, ej signerad. | Återrop |
876 | Simon Vouet Hans efterföljd, Dam med pärlor. | Återrop |
877 | Bartholomeus van der Helst Hans krets, Elegant yngling, midjebild. | 46 000 SEK |
878 | GERARD SANDERS, olja på pannå, signerad G. Sanders. | Återrop |
879 | Jean-Baptiste van loo Efter, Kung Ludvig XV. | 18 000 SEK |
880 | Pierre Gobert Hans krets, Ung skönhet vid fontän. | 50 000 SEK |
881 | Nicolas de Largilliere Hans krets, Herre i allongeperuk och brun mantel. | 28 000 SEK |
882 | Gottfried Kneller Hans krets, Porträtt föreställande Lady Cowper. | 16 000 SEK |
883 | Hendrick de Fromantiou Hans krets, Stilleben med tulpaner, pionvallmo, nejlika och riddarsporre. | 40 000 SEK |
884 | JAN HENDRIK HEIN, olja på duk, monogramsignerad H. J. Hein fecit. | Återrop |
885 | Willem-Claesz Heda Hans efterföljd, Stilleben med krabba, glaspokal, ros och körsbär. | 70 000 SEK |
886 | Adolph Tidemand, Kronborgs slott. | Återrop |
887 | Louis Leopold Robert, Den sovande stråtrövaren. | Återrop |
888 | CHRISTIAN WILHELM ERNST DIETRICH, tillskriven, olja på pannå, ej signerad. | Återrop |
889 | HOLLÄNDSK SKOLA, olja på pannå, ej signerad, 1600-TAL. | Återrop |
890 | PETER LELY (PIETER VAN DER FAES), Hans krets, olja på duk, ej signerad. | Återrop |
891 | Jan Massys (Metsys) Hans efterföljd, Yngling med riksäpple. | 18 000 SEK |
892 | Jan Griffier, Ruinlandskap med figurstaffage. | 60 000 SEK |
893 | Jan Fyt Hans efterföljd, Stilleben med hare och kramsfåglar. | Återrop |
894 | Jan Vonck, Stilleben med kramsfåglar, jaktgevär och jaktväska. | 28 000 SEK |
895 | Giulio Cesare Procaccini Hans krets, Maria med Jesusbarnet och Johannes Döparen. | Återrop |
896 | Federico Barocci (Fiori da Urbino) Hans efterföljd, Madonnan med Jesusbarnet och Johannes Döparen. | 18 000 SEK |
897 | Carlo Cignani Tillskriven, Maria Magdalena. | Återrop |
898 | Bernardo Strozzi Hans krets, Evangelisten Johannes. | 60 000 SEK |
899 | Bröllopet i Kana. | Återrop |
900 | PHILIPP JAKOB DE LOUTHERBOURG, hans krets, olja på duk uppklistrad på pannå. | Återrop |
901 | SIMON VAN DER DOES, hans krets, olja, ej signerad. | Återrop |
902 | Judit med Holofernes huvud. | 22 000 SEK |
903 | Johannes Döparen. | Återrop |
904 | Niclas Lafrensen d.ä., Regentlängd Gustav Vasa - Fredrik I. | 28 000 SEK |
905 | David von Krafft Efter, "Konung Karl XII" (1682-1718). | 14 000 SEK |
906 | Pehr Hörberg, "Gustaf III" (1746-1792) och "Sofia Magdalena" (1746-1813). | 17 000 SEK |
907 | David Klöcker Ehrenstrahl Efter, Bondeståndets talman Per Olsson. | 19 000 SEK |
908 | Regentlängd (5). | 15 000 SEK |
909 | Elias Martin, Landskap med hus och boskap. | 3 000 SEK |
910 | ELIAS MARTIN, akvarell. | Återrop |
911 | Louis Jean Desprez, Italienskt landskap med bondgård och figurer. | Återrop |
912 | Johan Leonard Björkfeldt, "Domkyrkan i Götheborg". | 5 000 SEK |