Klassiska 580

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
1FAT, porslin. Qing dynastin, med Daoguangs sigillmärke i rött och period (1821-1850).7 000 SEK
2SKÅL, porslin. Qing dynastin med Daoguangs märke och period i rött (1821-50).9 000 SEK
3SKÅL, biskvi. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).Återrop
4SKÅLFAT, porslin. Qing dynastin, med Daoguangs sigillmärke och period (1821-1850).28 000 SEK
5FAT, porslin. Qing dynastin (1644-1912)med Qianlongs sigillmärke.12 000 SEK
6SKÅLFAT, två stycken, porslin. Qing dynastin (1644-1912) med Qianlongs märke.12 000 SEK
7SKÅLFAT, två stycken, porslin. Qing dynastin, med Yongzhengs sex karaktärers märke respektive Qianlongs sigillmärke.30 000 SEK
8SKÅLFAT, två stycken, porslin. Qing dynastin (1644-1912) med Qianlongs sigillmärke.40 000 SEK
9SKÅL, porslin. Sen Qing dynastin (1644-1912).2 000 SEK
10SKÅLFAT, ett par, porslin. Qing dynastin (1644-1912).20 000 SEK
11FAT, ett par, porslin. Qing dynastin, med Daoguangs märke och period (1821-1850).180 000 SEK
12SKÅLFAT, två stycken, porslin. Qing dynastin (1644-1912) med Qianlong respektive Daoguang sigillmärken.13 000 SEK
13SKÅLFAT, porslin. Qing dynastin (1644-1912) med Qianlongs sigillmärke.36 000 SEK
14SKÅLFAT, porslin. Qing dynastin, med Tongzhis sex karaktärers märke och period (1862-74).40 000 SEK
15SKÅLAR, två stycken, porslin. Qing dynastin, med Yongzhengs sex karaktäreras märke respektive Daoguangs sigillmärke.250 000 SEK
16SKÅLAR, två stycken, porslin. Qing dynastin (1644-1912), med Yongzhengs sex karaktärers märke.10 000 SEK
17FAT, ett par, porslin. Qing dynastin (1644-1912) med Qianlongs sigillmärke.65 000 SEK
18FAT, ett par, porslin. Qing dynastin, med Qianlongs sigillmärke.85 000 SEK
19SKÅLFAT, ett par, porslin. Qing dynastin (1644-1912) med Kangxis sex karaktärers märke.65 000 SEK
20SKÅLFAT, ett par, porslin. Qing dynastin (1644-1912) med Daoguangs sigillmärke.60 000 SEK
21SKÅLFAT, ett par, porslin. Qing dynastin, Guangxu märke och period (1874-1908).24 000 SEK
22SKÅLFAT, ett par, porslin. Qing dynastin, med Guangxus märke och period (1874-1908).26 000 SEK
23VAS, porslin. Mingform (hu). Qing dynastin (1644-1912) med Qianlongs sigillmärke.400 000 SEK
24BÄLTESSPÄNNE, nefrit. Qing dynastin (1644-1912).30 000 SEK
25BÄLTESSPÄNNE, nefrit. Qing dynastin (1644-1912).145 000 SEK
26BÄLTESSPÄNNE, nefrit. Qing dynastin (1644-1912).25 000 SEK
27BÄLTESSPÄNNE, nefrit. Qing dynastin (1644-1912).33 000 SEK
28PARERSTÅNG, nefrit. Qing dynastin (1644-1912).6 000 SEK
29KLANGSTEN med TRÄSTÄLL, nefrit. Qing dynastin, troligen 1800-tal.20 000 SEK
30HÅRNÅLAR, 10 stycken, nefrit. Sen Qing dynasti (1644-1912).28 000 SEK
31HÅRPRYDNADER, tre stycken, nefrit. Sen Qing dynasti (1644-1912).8 000 SEK
32HÅRPRYDNAD, nefrit. Sen Qing dynasti (1644-1912).45 000 SEK
33DEKORATIONER, nio stycken, nefrit. Sen Qing dynasti (1644-1912).28 000 SEK
34HÄNGE, jadeit. 1900-talets början.24 000 SEK
35MANCHETTKNAPPAR, ett par, jadeit samt delvis förgyllt silver. Kina, 1900-talets början.3 500 SEK
36ASK med LOCK, delvis förgylld, med skulpterad nefritplakett. Sen Qing dynasti (1644-1912).5 500 SEK
37BÄLTESSPÄNNE, nefrit och förgylld metall. Sen Qing dynasti (1644-1912).17 000 SEK
38ARMBAND och METALLINFATTADE STENAR, fem delar, nefrit och glas samt rosa turmalin. Sen Qing dynasti / tidigt 1900-tal.14 000 SEK
39RULLMÅLNING, landskap med Lohans, i Li Gonglins art (1049-1106), troligen 1600-tal.40 000 SEK
40RULLMÅLNING. Tillskriven Gai Qi (Yuhu waishi, 1774-1829).105 000 SEK
41OLJEMÅLNING, efter Lang Shining (Giuseppe Castiglione), Qing dynastin, 1800-tal.160 000 SEK
42MÅLNINGAR, 12 stycken, tusch och färg på papper. Okänd konstnär, sen Qing dynastin (1644-1912).36 000 SEK
43MÅLNING, handscroll, tusch och färg på siden samt kalligrafi. Sen Qingdynastin (1644-1912).210 000 SEK
44MÅLNING, Guanyin. Guld på mörkblått papper, av Min Zhen (1730-c. 1788), signerad 'Zheng Zhai Min Zhen jing xie'.90 000 SEK
45MÅLNING, föreställande Guanyin, tillskriven Gai Qi (1774-1829).32 000 SEK
46RULLMÅLNING, blommmor i vas samt attiraljer från den lärde mannens skrivbord, sen Qing dynastin (1644-1912).42 000 SEK
48KEJSERLIGT EDIKT. Kangxi, daterat 1664 och från tiden.150 000 SEK
49SOLFJÄDER, i träask och silkesklädd kartong. Qing dynastin, 1800-tal.12 000 SEK
50TUSCHAVKLAPPNING. Troligen sen Qing dynasti (1644-1912).3 000 SEK
51SKÅLFAT, emalj på koppar. Kanton. Qianlong sigillmärke och period (1736-1795).75 000 SEK
52SNUSFLASKA, insidesmålad, samt med inskription Ma Shaoxuan, daterad 1897.Återrop
53SNUSFLASKOR, två stycken, insidesmålade samt med inskription Rongjiu, omkring år 1900.4 500 SEK
54SNUSFLASKOR, sex stycken, agat och rökkvarts. Sen Qing dynasti (1644-1912).11 000 SEK
55SNUSFLASKA, soapstone. Sen Qing dynasti (1644-1912).11 000 SEK
56SNUSFLASKOR, sex stycken, porslin, glas och lack. Sen Qing dynasti (1644-1912)/tidig Republik (1912-1949).7 500 SEK
57SNUSDOSA, hardwood. Qing dynasti, 1800-tal.18 000 SEK
58FIGURIN, trä. Sen Qing dynasti (1644-1912).4 500 SEK
59SKULPTERADE VALNÖTTER, två par. Sen Qing dynasti (1644-1912).5 000 SEK
60RADBAND, persikokärnor. Sen Qing dynasti (1644-1912).6 500 SEK
61BÄGARE, lack. Qing dynastin, 1600/1700-tal.11 000 SEK
62VINKOPPAR, 12 stycken, pekingglas. Sen Qing dynasti (1644-1912).5 000 SEK
63MANDARINKNAPPAR, 14 stycken. Sen Qing dynasti (1644-1912).24 000 SEK
64SKÅLAR, fem stycken, porslin. Qing dynastin, 1800-tal med Daoguangs och Tongzhis märke.80 000 SEK
65VINKOPPAR, elva stycken, porslin. Qing dynastin, med Guangxus sex karaktärers märke och period (1874-1908).195 000 SEK
66SKÅLAR med LOCK, tre stycken, porslin. Qing dynastin Guangxus märke och period (1874-1908).12 000 SEK
67SKÅLAR med LOCK, fyra stycken samt två FAT, porslin. Qing dynastin, med Guangxus märke och period (1874-1908).11 000 SEK
68FAT, tre stycken, porslin. Qing dynastin med Guangxus sex karaktärers märke och period (1875-1908).4 500 SEK
69SKÅLFAT, porslin. Qing dynastin med Guangxus sex karaktärers märke och period (1875-1908).4 500 SEK
70SKÅLFAT, 11 stycken, porslin. Sen Qing dynasti (1644-1912).12 000 SEK
71KOPPAR, sju stycken, porslin. Qing dynastin, fyra med Tongzhis sex karaktärers märke (1862-1874),145 000 SEK
72PENSELBAD, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.14 000 SEK
73KOPPAR, tre stycken, porslin. Qing dynastin, med Daoguangs sigillmärke och period (1821-50).60 000 SEK
74KOPPAR, ett par, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.17 000 SEK
75SKÅL, porslin. Qing dynastin, med Tongzhis fyra karaktärers märke.30 000 SEK
76FAT, porslin. Qing dynastin, Guangxu sex karaktärers märke och period (1875-1908).11 000 SEK
77FAT, porslin. Sen Qing dynastin, med Qianlong sex karaktärers märke.1 000 SEK
78SKÅLAR med LOCK, fyra stycken, porslin. 1900-talets början med Guangxus sex karaktärers märke i rött.4 500 SEK
79SKÅLFAT, 14 stycken, porslin. Tidigt 1900-tal.7 500 SEK
80FAT, sex stycken, samt SKÅLFAT, 10 stycken, porslin. Sen Qing dynasti (1644-1912), Chenghuas fyra karaktärers märke.3 000 SEK
81FAT, porslin. Qing dynastin (1644-1912) med Qianlongs sigillmärke.17 000 SEK
82SKEDAR, 10 stycken, porslin. Sen Qing dynasti, omkring 1900.Återrop
83SKÅL, yixinggods. Qing dynastin, 1800-tal.4 000 SEK
83AVINOFFERBÄGARE, två stycken, blanc de chine. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).12 000 SEK
84FIGURIN, blanc de chine. Sen Qing dynasti (1644-1912).5 000 SEK
85MINIATYR, brons. Troligen Tang dynastin (618-907).3 500 SEK
86LAMA, kopparlegering. Föreställande Tsong Khapa, troligen Nepal, 1800-tal eller äldre.8 000 SEK
87DHARMAPALA, miniatyr, förgylld brons. Sinotibetansk, troligen 1700-tal.2 500 SEK
88GUANYIN, patinerad brons. Ming dynastin (1368-1644).1 450 000 SEK
89RÖKELSEKAR, brons. Ming dynastin (1368-1644), med Xuandes sex karaktärers märke.90 000 SEK
90RÖKELSEKAR, brons. Ming dynastin (1368-1644), med Xuandes sex karaktärers märke.350 000 SEK
91RÖKELSEKAR, brons. Med Yunjian Hu Wenming zhi sex karaktärers märke, Ming dynastin 15/1600-tal.26 000 SEK
92RÖKELSEKAR, brons. Ming dynastin, 15/1600-tal, med inristat fyra karaktärers Hu Wenming märke.17 000 SEK
93RÖKELSEKAR, brons. Qing dynastin (1644-1912) med Xuandes sex karaktärers märke.19 000 SEK
94SPEGEL, brons. Östra Han dynastin (25-220).10 000 SEK
95SPEGEL, brons. Östra Han dynastin (205-220).5 000 SEK
96SPEGEL, brons. Tang dynastin (618-907).2 500 SEK
97SPÄNNEN och HÄNGEN, sju delar, brons. Ordo, Krigande staterna (481-221 f.Kr).4 500 SEK
98BRONSFÖREMÅL, sex delar. Bältesspännen samt delar av vapen, arkaiska, Zhou-/Han dynastin.2 000 SEK
99BÄLTESSPÄNNE, förgylld brons. Troligen Han dynastin (206 f.Kr-220).Återrop
100PAPPERSVIKT, brons. Qing dynastin, troligen 1700-tal.12 000 SEK