Nr. | Föremål | Klubbat pris |
200 | SKULPTUR, nefrit. Troligen sen Qing dynasti (1644-1912). | Återrop |
201 | FIGURIN, nefrit. Troligen sen Qing dynastin (1644-1912). | 16 000 SEK |
202 | FIGURIN, nefrit. Troligen sen Qing dynasti (1644-1912). | 19 000 SEK |
204 | ARMRING, jadeit. Kina, 1900-tal. | 13 000 SEK |
205 | ARMRING, jadeit. Kina, 1900-tal. | 16 000 SEK |
206 | SIGILL, två stycken, nefrit. Sen Qing dynasti (1664-1912). | Återrop |
207 | NEFRITOBJEKT, fem stycken. Qing dynastin (1664-1912). | 70 000 SEK |
208 | SKULPTUR, nefrit. Kina, 1900-tal. | 32 000 SEK |
209 | PENSELVAS, kalcit. Sen Qing dynasti (1664-1912). | 9 000 SEK |
210 | GUANYIN, förgylld brons. Ming dynastin (1368-1644). | 165 000 SEK |
211 | BODHISATTVA, förgylld kopparlegering. Manjushri, Nepal 14/1500-tal. | 95 000 SEK |
212 | BUDDHA, brons. Sakyamuni, Ming dynastin (1368-1644). | 26 000 SEK |
213 | BUDDHA, förgylld brons. Tibet, 1500-tal eller äldre. | 18 000 SEK |
214 | AMITABHA BUDDHA, delvis förgylld brons. Sinotibetansk, 1700-tal. | 60 000 SEK |
215 | AMITABHA BUDDHA, delvis förgylld brons. Sinotibetansk, 1700-tal. | Återrop |
216 | AMITAYUS, förgylld brons. Qing dynastin, 1700-tal. | 100 000 SEK |
217 | AMITAYUS, förgylld brons. Qing dynastin med Qianlongs märke och period, datering motsvarande 1780. | 28 000 SEK |
218 | LOHAN, delvis förgylld brons. Troligen föreställande Kalika, Sinotibetansk, 1700-tal. | 65 000 SEK |
219 | GRÖN TARA, förgylld brons. Sittande på dubbel lotustron, Sinotibetansk, 1700-tal. | 30 000 SEK |
220 | AMITAYUS, förgylld brons. Sinotibetansk, 1700-tal. | 15 000 SEK |
221 | BODHISATTVA, brons, förgylld och röd lack. Ming dynasty, 1600-tal. | 300 000 SEK |
222 | GUANYIN, brons. Qing dynastin (1644-1912). | 4 000 SEK |
223 | GUANYIN, brons. Ming dynastin, 1600-tal. | 18 000 SEK |
224 | BUDAI, brons. Qing dynastin, troligen 1700-tal. | 42 000 SEK |
225 | LOHAN, brons. Ming dynastin, 1600-tal. | 18 000 SEK |
226 | GUANYU, brons. Ming dynastin, 1600-tal. | 12 000 SEK |
227 | LOKAPALA, förgylld och patinerad brons. Ming dynastin (1368-1644). | 30 000 SEK |
228 | FIGURIN, förgylld brons. Ming dynastin (1368-1644). | Återrop |
229 | FIGURIN, kopparlegering. Ming dynastin (1368-1644). | 3 000 SEK |
230 | LAMA, patinerad brons. Sinotibetansk, 17/1800-tal. | 50 000 SEK |
231 | BUDDHA DIPANKARA, metall. Tibet, troligen tidigt 1900-tal. | 15 000 SEK |
231A | SKULPTUR, brons, Thailand 1700-tal. | Återrop |
232 | TSA-TSA, två stycken, lackerad och förgylld lera. Qing dynastin, Qianlong (1736-1795). | Återrop |
234 | FIGURIN, brons. Sittande gudom, Himachal Pradesh, troligen 1100-tal. | 3 500 SEK |
235 | DRAKHUND, brons. Ming dynastin (1368-1643). | Återrop |
236 | ALTARSKÅP med STÅENDE BUDDHA, trä, Japan, Meiji (1868-1912). | Återrop |
237 | THANGKA, Yamantaka Vajrabhairava. Tibet, troligen 1700-tal/tidigt 1800-tal. | Återrop |
238 | THANGKA, Amitayus. Qing dynastin troligen 1700 tal/ tidigt 1800-tal. | 20 000 SEK |
239 | THANGKA, Bon, troligen södra/västra Kina, omkring 1900. | 23 000 SEK |
240 | CEREMONIELLT KÄRL, lergods. Han dynastin (206 f.Kr. - 220 e.Kr). | 17 000 SEK |
241 | GRAVFIGURIN, lergods. Tang dynastin (618-907). | 20 000 SEK |
242 | GRAVFIGURIN, lergods. Tang dynastin (618-907). | 26 000 SEK |
243 | FIGURIN, lergods. Tang dynastin (618-906). | 17 000 SEK |
244 | FIGURIN, lergods, Ming dynastin (1368-1644). | 9 000 SEK |
245 | VAS, keramik. Song dynastin (960-1279). | 12 000 SEK |
246 | VAS, keramik. Song dynastin (960-1279). | 5 000 SEK |
247 | SKÅL, porslin. Song dynastin (960-1279). | 20 000 SEK |
248 | SKÅL, porslin. Sung dynastin (960-1279). | 12 000 SEK |
249 | SKÅL, keramik, temmoku. Sung Dynastin (960-1279). | 8 000 SEK |
251 | SKÅL, keramik, temmoku. Sung dynastin (960-1279). | Återrop |
252 | SKÅL, keramik, temmoku. Song (960-1279). | 7 500 SEK |
253 | SKÅLAR, två stycken, temmoku. Song dynastin (960-1279), | 6 000 SEK |
254 | SKÅL med STÄLL, keramik. Song dynastin (960-1279). | 9 000 SEK |
255 | SKÅL, keramik. Yuan dynastin (960-1279). | 6 500 SEK |
256 | URNA med LOCK, keramik, Cizhou, sannolikt Yuan dynastin (1260-1370). | Återrop |
257 | VAS, keramik. Yuan dynastin (1271-1368). | 15 000 SEK |
258 | SKÅLFAT, keramik. Yuan dynastin (1271-1368). | 7 000 SEK |
260 | KÄRL med LOCK, två stycken, stengods. Korea, Silla (668-935). | Återrop |
261 | STEMCUP, porslin. Qing dynastin med Xuandes sex karaktärers märke. | 6 000 SEK |
262 | VAS, keramik. Qing dynastin (1644-1912). | 24 000 SEK |
263 | SKÅL, porslin. Sen Qing dynasti (1644-1912) med Xuandes fyra karaktärers märke. | 4 000 SEK |
264 | VAS, porslin. Sen Qing dynasti (1662-1912). | 5 500 SEK |
265 | VAS, porslin. Qing dynastin (1644-1912). | 60 000 SEK |
266 | KOPP, porslin. Qing dynastin (1644-1912), märkt Yongle. | 4 000 SEK |
267 | VAS, porslin. Troligen Republik, 1900-tal, med Guangxus sex karaktärers märke. | 20 000 SEK |
268 | BOJAN med LOCK, porslin. Sen Qing dynasti (1644-1912). | 8 500 SEK |
269 | VAS, porslin. Sen Qing dynasti (1644-1912). | 14 000 SEK |
270 | SKÅLFAT, porslin. Sen Qing dynastin med Yongzhengs sex karaktärers märke. | 42 000 SEK |
271 | ASK med LOCK, keramik. Ming dynastin (1368-1644). | 9 500 SEK |
272 | SKÅL, blanc de chine. Ming dynastin (1368-1643). | 13 000 SEK |
273 | GUANYIN, blanc de chine. Qing dynastin (1644-1912). | 22 000 SEK |
275 | SKÅL, porslin. Qing dynastin med Guangxus sex karaktärers märke och period (1875-1908). | 32 000 SEK |
276 | ASKAR med LOCK, ett par, porslin. Sen Qing dynastin, med Qianlong fyra karaktärers märke. | 18 000 SEK |
277 | FAT, ett par, porslin. Republik (1912-49), med Jiaqings sigill i rött. | 18 000 SEK |
278 | SKÅL, porslin. Sen Qing dynasti (1644-1912) med Daoguangs märke. | 155 000 SEK |
279 | VASER, ett par, porslin. Sen Qing/Republik, tidigt 1900-tal med Qianlongs märke. | Återrop |
280 | VAS, porslin. Troligen Republik, 1900-tal, med Qianlongs fyra karaktärers märke. | 8 000 SEK |
281 | VAS, porslin. Republik, 1900-tal. | 11 000 SEK |
282 | VAS, porslin. Kina, 1900-tal med Qianlongs sigillmärke. | 12 000 SEK |
283 | SKÅL, porslin. Kina, 1900-talets första hälft med Qianlongs sigillmärke i rött. | 6 000 SEK |
284 | VAS, porslin. Troligen Republik (1912-49) med sigill i rött. | Återrop |
285 | SKÅL, porslin. Troligen Republik, med Daoguangs sigill i rött. | 26 000 SEK |
286 | Vas, porslin. Republik (1912-49) med Qianlongs märke. | 9 500 SEK |
287 | FAT, ett par, porslin. Republik (1912-49) med Yongzhengs sex karaktärers märke inom dubbla cirklar. | 1 950 000 SEK |
288 | FAT, ett par, porslin. Republik, med Yongzhengs sex karaktärers märke inom dubbla cirklar. | 1 150 000 SEK |
289 | SKÅLAR, ett par, porslin. Republik (1912-49) med Jiaqings märke. | 370 000 SEK |
290 | SKÅLAR, ett par, porslin. Republik (1912-49) med Yongzhengs sex karaktärers märke. | 880 000 SEK |
291 | VASER, ett par, porslin. Republik (1912-49) med Guangxu respektive Qianlong sex karaktärers märke. | 30 000 SEK |
292 | VAS, porslin. Sen Qing dynasti/tidig republik. Sigillmärke i botten. | 18 000 SEK |
293 | SKÅLAR, ett par, porslin. Tidigt 1900-tal med Daoguangs sigillmärke i rött. | Återrop |
294 | SKÅLAR, ett par, porslin. Troligen Republik, 1900-tal. | 11 000 SEK |
295 | LOCK, tre stycken, sen Qing dynasti, med Qianlongs sigillmärke. | 6 000 SEK |
296 | KOPP, porslin. Qing dynastin, Daoguang (1821-50). Sigillmärke i rött. | 26 000 SEK |
297 | SKÅLAR, ett par, porslin. Sen Qing dynastin (1644-1912) med Kangxi sex karaktärers märke. | 32 000 SEK |
298 | SKÅL, porslin. Qing dynasti (1644-1912), med Xuandes sex karaktärers märke. | 44 000 SEK |
299 | KOPPAR, två stycken, porslin. Kina, 1900-talets första hälft, sigillmärke i rött. | 15 000 SEK |
300 | KOPPAR, två stycken, porslin. Kina, 1900-talets andra hälft, sigillmärke i rött. | 15 000 SEK |
301 | SKÅLFAT, porslin, sen Qing dynasti (1644-1912) med sigill i blått. | Återrop |
302 | SKÅL, porslin. Troligen Republik (1912-1949). | 7 000 SEK |
303 | VAS, porslin. Republik, med Yongzheng fyra karaktärers märke i rött. | Återrop |