Klassiska 580

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
1723ANTIK AGRA. 525,5 x 350 cm.65 000 SEK
1724ANTIK AKSARAY, SANNOLIKT, KELIM. 2 delar. 324 x 81,5 respektive 329 x 76 cm.4 100 SEK
1725SEMIANTIK ANATOLISK KELIM, sannolikt Aksaray. 231,5 x 171 cm.6 000 SEK
1726SEMIANTIK ANATOLISK KELIM, sannolikt Karaman. 330,5 x 168 cm.4 500 SEK
1727SEMIANTIK BAOTOU. 184,5 x 262,5 cm.Återrop
1728SEMIANTIK BAOTOU. 130,5 x 71 cm.3 000 SEK
1729SEMIANTIK BAOTOU. 124,5 x 65 cm.4 000 SEK
1730SEMIANTIK BIDJAR. 197,5 x 132,5 cm.11 000 SEK
1731MATTA, semiantik Birjand, ca 342,5 x 263,5 cm.Återrop
1732SEMIANTIK GHOM. 315 x 218 cm.15 000 SEK
1733OLD SILKE HEREKE. 162,5 x 104 cm.22 000 SEK
1734OLD SILKE HEREKE. 179,5 x 124 cm.28 000 SEK
1735ANTIK HERIS. 540 x 353,5 cm.70 000 SEK
1736ANTIK HERIS. 351 x 300 cm.50 000 SEK
1737SEMIANTIK ISFAHAN. 319,5 x 218,5 cm.60 000 SEK
1738MATTA. Semiantik Isfahan möjligen. 278,5 x 203 cm.Återrop
1739SEMIANTIK ISFAHAN. 210 x 142 cm.Återrop
1740SEMIANTIK KASHGAI FIGURAL KELIM. 252,5 x 157,5 cm.9 000 SEK
1741ANTIK KAUKAS. 242,5 x 133 cm.8 000 SEK
1742SEMIANTIK KAUKAS, SANNOLIKT GENDJE. 268,5 x 109,5 cm.7 000 SEK
1743SEMIANTIK KAUKASISK GALLERI. 357,5 x 113 cm.9 500 SEK
1744SEMIANTIK SILKE KESHAN. 325 x 183-205,5 cm.38 000 SEK
1745SEMIANTIK SILKE KESHAN. 198 x 133 cm.11 000 SEK
1746SEMIANTIK KESHAN S.K. MOTACHEM. 209,5 x 122,5 cm.Återrop
1747SEMIANTIK KESHAN S.K. MOTACHEM. 201,5 x 134 cm.20 000 SEK
1748SEMIANTIK KESHAN S.K. DABIR. 670,5 x 339 cm.Återrop
1749MATTA, semiantik Täbris sannolikt, 420 x 304 cm.Återrop
1750SEMIANTIK KESHAN SANNOLIKT. 205 x 138,5 cm.8 000 SEK
1751SEMIANTIK KINESISK MEDITATIONSMATTA. 357,5 x 60 cm.Återrop
1752SEMIANTIK KINESISK MEDITATIONSMATTA. 66 x 69,5 cm.Återrop
1753ANTIK KIRMAN LAVER FIGURAL MASHAHIR. "Världens härskare". 242,5 x 154,5 cm.75 000 SEK
1754ANTIK KIRMAN LAVER FIGURAL. 211,5 x 132,5 cm.28 000 SEK
1755ANTIK KIRMAN LAVER FIGURAL. 219,5 x 139 cm.19 000 SEK
1756ANTIK KIRMAN LAVER FIGURAL. 224 x 142 cm.24 000 SEK
1757SEMIANTIK KIRMAN LAVER. 354,5 x 285 cm.44 000 SEK
1758SEMIANTIK KIRMAN. 691 x 318 cm.50 000 SEK
1759SEMIANTIK KIRMAN/YEZD. 352 x 261 cm.Återrop
1760MATTA, semiantik Kirman/Yesd, ca 478 x 303 cm.Återrop
1761MATTA, semiantik Kirman/Yesd sannolikt, ca 238 x 140,5 cm.Återrop
1762ANTIK MAHAL. 779 x 530,5 cm.Återrop
1763SEMIANTIK NAIN TOUDESHK. 159 x 108,5 cm.Återrop
1764SEMIANTIK SAROUK. 201 x 126,5 cm.Återrop
1765SEMIANTIK TEHERAN, MÖJLIGEN TÄBRIS. 408,5 x 280 cm.30 000 SEK
1766SEMIANTIK TIBET. 165 x 84,5 cm.Återrop
1767ANTIKT TURKMENSKT FRAGMENT. Troligen fragment från en kapunuk eller jollar. 24 x 130 cm.6 000 SEK
1768SEMIANTIK TÄBRIS FIGURAL. 191 x 137 cm.44 000 SEK
1769ANTIK TÄBRIS/INDISK. 620,5 x 447,5 cm.120 000 SEK
1770ANTIK TÄBRIS. 422 x 311 cm.24 000 SEK
1771SEMIANTIK TÄBRIS. 429,5 x 343,5 cm.Återrop
1772SEMIANTIK TÄBRIS. 390,5 x 298 cm.44 000 SEK
1773ANTIK USHAK. 489 x 413 cm.80 000 SEK
1774ANTIK USHAK. 636 x 408 cm.Återrop
1775SEMIANTIK VERAMIN. 315,5 x 203 cm.36 000 SEK
1776SEMIANTIK YESD sannolikt. 392 x 275,5 cm.Återrop
1777GLASSERVIS, 16 vinglas samt 11 starkvinsglas. 1700-talets andra hälft.Återrop
1778GLASSERVIS, 58 delar, Kosta Glasbruk, modell "Junior".15 000 SEK
1779SPETSGLAS, Sverige, 1700-tal.10 000 SEK
1780GLAS, sex stycken. Sverige, sengustavianska, omkring år 1800.4 000 SEK
1781VINGLAS, sju stycken. England, 1700-tal.5 000 SEK
1782URNOR, två stycken, porslin. Empire, troligen Wilhelm Heinemann, ej signerade, 1800-talets första hälft.28 000 SEK
1783FIGURIN, porslin. Meissen, 1800-talets slut.10 000 SEK
1784POTPURRIURNOR med LOCK, ett par, porslin. Meissen, 1800-tal.30 000 SEK
1785PRAKTURNA MED LOCK OCH STÄLL, porslin. Meissen, 1800-talets slut.75 000 SEK
1786TALLRIKAR, ett par, porslin. Meissen, 1800-talets slut.6 000 SEK
1787FAT, porslin. Meissen, cirka 1740.3 500 SEK
1788SÅSSKÅL, porslin. Meissen, 1700-tal.3 000 SEK
1789ÄGGKOPP, porslin, Meissen 1700-tal.3 000 SEK
1790SERVIS, 78 delar, porslin. Meissen, främst 1700-tal.50 000 SEK
1791TALLRIKAR, ett par, fajans. Marieberg, daterade 18/10 resp. 20/11 1770.Återrop
1792KAFFESERVIS, 13 delar, porslin. Empire, 1800-talets första hälft.Återrop
1793SKÅL på FAT, flintgods. England, tidigt 1800-tal.3 500 SEK
1794TERRINER med LOCK, ett par, porslin. Frankrike, Empire, 1800-talets början.10 000 SEK
1795TALLRIK, porslin. Frankrike, omkring 1800.Återrop
1796SERVIS, 24 delar, porslin. "Flora Danica", Kunglig Dansk, 1894-1900, 1898 - 1920 och 1923.30 000 SEK
1797VINKYLARE/YTTERFODER, porslin. "Flora Danica "Kunglig Dansk, 1900-tal.12 000 SEK
1798GALLERKORG, porslin. "Flora Danica", kunglig Dansk, 1900-tal.7 000 SEK
1799TERRIN med LOCK och FAT, porslin. "Flora Danica", Kunglig Dansk, 1900-tal.22 000 SEK
1800VINKYLARE / YTTERFODER, porslin. "Flora Danica", Kunglig Dansk, 1900-tal.5 500 SEK
1801SÅSSNIPA, porslin. "Flora Danica", Kunglig Dansk, 1900-tal.5 000 SEK
1802ASSIETTER, 13 stycken, porslin. "Flora Danica", Kunglig Dansk, Danmark, 1900-tal.15 000 SEK
1803CREMEKOPPAR med LOCK, 17 stycken, porslin. "Flora Danica", Kunglig dansk, 1900-tal.44 000 SEK
1804DESSERTTALLRIKAR, 18 stycken, porslin. "Flora Danica", Kunglig Dansk, 1900-tal.32 000 SEK
1805STEKFAT, porslin. "Flora Danica", Kunglig Dansk, Danmark, 1900-tal.6 000 SEK
1806FAT, porslin. "Flora Danica", Kunglig Dansk, 1900-tal.8 000 SEK
1807FAT, två stycken, porslin. "Flora Danica", Kunglig Dansk, 1900-tal.6 500 SEK
1808TALLRIKAR, fyra stycken, porslin. "Flora Danica", Kunglig Dansk, 1900-tal.9 000 SEK
1809FAT, tre stycken, porslin. "Flora Danica", Kunglig Dansk, 1900-tal.11 000 SEK
1810TALLRIKAR, 13 stycken, porslin. ”Flora Danica”, Kunglig Dansk, 1900-tal.38 000 SEK
1811FAT, tre stycken, porslin. "Fauna Danica", Kunglig Dansk, 1900-tal.26 000 SEK
 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

390. Märta Måås-Fjetterström, matta, "Nyponblomman", rölakan, ca 206 x 111 cm, signerad AB MMF.
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
Budhistorik
Fair warning
Fair warning
18 000

ditt bud
17 000

ditt bud
Fair warning
Fair warning
Fair warning
Fair warning
16 000

ditt bud
15 000

ditt bud
14 000

ditt bud
13 000

ditt bud
15 000

ditt bud
Aktuellt bud:
18 000 SEK