Nr. | Föremål | Klubbat pris |
1723 | ANTIK AGRA. 525,5 x 350 cm. | 65 000 SEK |
1724 | ANTIK AKSARAY, SANNOLIKT, KELIM. 2 delar. 324 x 81,5 respektive 329 x 76 cm. | 4 100 SEK |
1725 | SEMIANTIK ANATOLISK KELIM, sannolikt Aksaray. 231,5 x 171 cm. | 6 000 SEK |
1726 | SEMIANTIK ANATOLISK KELIM, sannolikt Karaman. 330,5 x 168 cm. | 4 500 SEK |
1727 | SEMIANTIK BAOTOU. 184,5 x 262,5 cm. | Återrop |
1728 | SEMIANTIK BAOTOU. 130,5 x 71 cm. | 3 000 SEK |
1729 | SEMIANTIK BAOTOU. 124,5 x 65 cm. | 4 000 SEK |
1730 | SEMIANTIK BIDJAR. 197,5 x 132,5 cm. | 11 000 SEK |
1731 | MATTA, semiantik Birjand, ca 342,5 x 263,5 cm. | Återrop |
1732 | SEMIANTIK GHOM. 315 x 218 cm. | 15 000 SEK |
1733 | OLD SILKE HEREKE. 162,5 x 104 cm. | 22 000 SEK |
1734 | OLD SILKE HEREKE. 179,5 x 124 cm. | 28 000 SEK |
1735 | ANTIK HERIS. 540 x 353,5 cm. | 70 000 SEK |
1736 | ANTIK HERIS. 351 x 300 cm. | 50 000 SEK |
1737 | SEMIANTIK ISFAHAN. 319,5 x 218,5 cm. | 60 000 SEK |
1738 | MATTA. Semiantik Isfahan möjligen. 278,5 x 203 cm. | Återrop |
1739 | SEMIANTIK ISFAHAN. 210 x 142 cm. | Återrop |
1740 | SEMIANTIK KASHGAI FIGURAL KELIM. 252,5 x 157,5 cm. | 9 000 SEK |
1741 | ANTIK KAUKAS. 242,5 x 133 cm. | 8 000 SEK |
1742 | SEMIANTIK KAUKAS, SANNOLIKT GENDJE. 268,5 x 109,5 cm. | 7 000 SEK |
1743 | SEMIANTIK KAUKASISK GALLERI. 357,5 x 113 cm. | 9 500 SEK |
1744 | SEMIANTIK SILKE KESHAN. 325 x 183-205,5 cm. | 38 000 SEK |
1745 | SEMIANTIK SILKE KESHAN. 198 x 133 cm. | 11 000 SEK |
1746 | SEMIANTIK KESHAN S.K. MOTACHEM. 209,5 x 122,5 cm. | Återrop |
1747 | SEMIANTIK KESHAN S.K. MOTACHEM. 201,5 x 134 cm. | 20 000 SEK |
1748 | SEMIANTIK KESHAN S.K. DABIR. 670,5 x 339 cm. | Återrop |
1749 | MATTA, semiantik Täbris sannolikt, 420 x 304 cm. | Återrop |
1750 | SEMIANTIK KESHAN SANNOLIKT. 205 x 138,5 cm. | 8 000 SEK |
1751 | SEMIANTIK KINESISK MEDITATIONSMATTA. 357,5 x 60 cm. | Återrop |
1752 | SEMIANTIK KINESISK MEDITATIONSMATTA. 66 x 69,5 cm. | Återrop |
1753 | ANTIK KIRMAN LAVER FIGURAL MASHAHIR. "Världens härskare". 242,5 x 154,5 cm. | 75 000 SEK |
1754 | ANTIK KIRMAN LAVER FIGURAL. 211,5 x 132,5 cm. | 28 000 SEK |
1755 | ANTIK KIRMAN LAVER FIGURAL. 219,5 x 139 cm. | 19 000 SEK |
1756 | ANTIK KIRMAN LAVER FIGURAL. 224 x 142 cm. | 24 000 SEK |
1757 | SEMIANTIK KIRMAN LAVER. 354,5 x 285 cm. | 44 000 SEK |
1758 | SEMIANTIK KIRMAN. 691 x 318 cm. | 50 000 SEK |
1759 | SEMIANTIK KIRMAN/YEZD. 352 x 261 cm. | Återrop |
1760 | MATTA, semiantik Kirman/Yesd, ca 478 x 303 cm. | Återrop |
1761 | MATTA, semiantik Kirman/Yesd sannolikt, ca 238 x 140,5 cm. | Återrop |
1762 | ANTIK MAHAL. 779 x 530,5 cm. | Återrop |
1763 | SEMIANTIK NAIN TOUDESHK. 159 x 108,5 cm. | Återrop |
1764 | SEMIANTIK SAROUK. 201 x 126,5 cm. | Återrop |
1765 | SEMIANTIK TEHERAN, MÖJLIGEN TÄBRIS. 408,5 x 280 cm. | 30 000 SEK |
1766 | SEMIANTIK TIBET. 165 x 84,5 cm. | Återrop |
1767 | ANTIKT TURKMENSKT FRAGMENT. Troligen fragment från en kapunuk eller jollar. 24 x 130 cm. | 6 000 SEK |
1768 | SEMIANTIK TÄBRIS FIGURAL. 191 x 137 cm. | 44 000 SEK |
1769 | ANTIK TÄBRIS/INDISK. 620,5 x 447,5 cm. | 120 000 SEK |
1770 | ANTIK TÄBRIS. 422 x 311 cm. | 24 000 SEK |
1771 | SEMIANTIK TÄBRIS. 429,5 x 343,5 cm. | Återrop |
1772 | SEMIANTIK TÄBRIS. 390,5 x 298 cm. | 44 000 SEK |
1773 | ANTIK USHAK. 489 x 413 cm. | 80 000 SEK |
1774 | ANTIK USHAK. 636 x 408 cm. | Återrop |
1775 | SEMIANTIK VERAMIN. 315,5 x 203 cm. | 36 000 SEK |
1776 | SEMIANTIK YESD sannolikt. 392 x 275,5 cm. | Återrop |
1777 | GLASSERVIS, 16 vinglas samt 11 starkvinsglas. 1700-talets andra hälft. | Återrop |
1778 | GLASSERVIS, 58 delar, Kosta Glasbruk, modell "Junior". | 15 000 SEK |
1779 | SPETSGLAS, Sverige, 1700-tal. | 10 000 SEK |
1780 | GLAS, sex stycken. Sverige, sengustavianska, omkring år 1800. | 4 000 SEK |
1781 | VINGLAS, sju stycken. England, 1700-tal. | 5 000 SEK |
1782 | URNOR, två stycken, porslin. Empire, troligen Wilhelm Heinemann, ej signerade, 1800-talets första hälft. | 28 000 SEK |
1783 | FIGURIN, porslin. Meissen, 1800-talets slut. | 10 000 SEK |
1784 | POTPURRIURNOR med LOCK, ett par, porslin. Meissen, 1800-tal. | 30 000 SEK |
1785 | PRAKTURNA MED LOCK OCH STÄLL, porslin. Meissen, 1800-talets slut. | 75 000 SEK |
1786 | TALLRIKAR, ett par, porslin. Meissen, 1800-talets slut. | 6 000 SEK |
1787 | FAT, porslin. Meissen, cirka 1740. | 3 500 SEK |
1788 | SÅSSKÅL, porslin. Meissen, 1700-tal. | 3 000 SEK |
1789 | ÄGGKOPP, porslin, Meissen 1700-tal. | 3 000 SEK |
1790 | SERVIS, 78 delar, porslin. Meissen, främst 1700-tal. | 50 000 SEK |
1791 | TALLRIKAR, ett par, fajans. Marieberg, daterade 18/10 resp. 20/11 1770. | Återrop |
1792 | KAFFESERVIS, 13 delar, porslin. Empire, 1800-talets första hälft. | Återrop |
1793 | SKÅL på FAT, flintgods. England, tidigt 1800-tal. | 3 500 SEK |
1794 | TERRINER med LOCK, ett par, porslin. Frankrike, Empire, 1800-talets början. | 10 000 SEK |
1795 | TALLRIK, porslin. Frankrike, omkring 1800. | Återrop |
1796 | SERVIS, 24 delar, porslin. "Flora Danica", Kunglig Dansk, 1894-1900, 1898 - 1920 och 1923. | 30 000 SEK |
1797 | VINKYLARE/YTTERFODER, porslin. "Flora Danica "Kunglig Dansk, 1900-tal. | 12 000 SEK |
1798 | GALLERKORG, porslin. "Flora Danica", kunglig Dansk, 1900-tal. | 7 000 SEK |
1799 | TERRIN med LOCK och FAT, porslin. "Flora Danica", Kunglig Dansk, 1900-tal. | 22 000 SEK |
1800 | VINKYLARE / YTTERFODER, porslin. "Flora Danica", Kunglig Dansk, 1900-tal. | 5 500 SEK |
1801 | SÅSSNIPA, porslin. "Flora Danica", Kunglig Dansk, 1900-tal. | 5 000 SEK |
1802 | ASSIETTER, 13 stycken, porslin. "Flora Danica", Kunglig Dansk, Danmark, 1900-tal. | 15 000 SEK |
1803 | CREMEKOPPAR med LOCK, 17 stycken, porslin. "Flora Danica", Kunglig dansk, 1900-tal. | 44 000 SEK |
1804 | DESSERTTALLRIKAR, 18 stycken, porslin. "Flora Danica", Kunglig Dansk, 1900-tal. | 32 000 SEK |
1805 | STEKFAT, porslin. "Flora Danica", Kunglig Dansk, Danmark, 1900-tal. | 6 000 SEK |
1806 | FAT, porslin. "Flora Danica", Kunglig Dansk, 1900-tal. | 8 000 SEK |
1807 | FAT, två stycken, porslin. "Flora Danica", Kunglig Dansk, 1900-tal. | 6 500 SEK |
1808 | TALLRIKAR, fyra stycken, porslin. "Flora Danica", Kunglig Dansk, 1900-tal. | 9 000 SEK |
1809 | FAT, tre stycken, porslin. "Flora Danica", Kunglig Dansk, 1900-tal. | 11 000 SEK |
1810 | TALLRIKAR, 13 stycken, porslin. ”Flora Danica”, Kunglig Dansk, 1900-tal. | 38 000 SEK |
1811 | FAT, tre stycken, porslin. "Fauna Danica", Kunglig Dansk, 1900-tal. | 26 000 SEK |