Mörkblå botten med tätt polykromt mönster av blommande träd, djur och fåglar. Rödmelerad huvudbård med blommor och fåglar.
Ställvis slitage, något smutsig, smärre fläckar, ställvis något påmålad, liten lagning. Baksidan med obetydliga malskador, sidorna med trampveck.