Nr. | Föremål | Klubbat pris |
304 | VAS, porslin. Troligen Republik, 1900-tal. | 5 000 SEK |
305 | VAS, porslin. Kina, 1900-tal. | 7 000 SEK |
306 | URNA, porslin. Republik (1912-1949). | 9 000 SEK |
307 | VAS, porslin. 1900-tal, med Qianlong fyra karaktärers märke. | Återrop |
308 | VAS, porslin. Kina, 1900-tal med rött sigillmärke. | Återrop |
309 | PENSELSTÄLL, porslin. 1900-tal med Qianlongs fyra karaktärer i blått. | 55 000 SEK |
310 | BRICKA, porslin. Sen Qing dynasti (1644-1912). | 3 000 SEK |
311 | PLAKETTER, fyra stycken, porslin. Kina, troligen republik (1912-1949). | 40 000 SEK |
312 | PLAKETT, porslin. Qing dynastin, 1800-tal. | 11 000 SEK |
313 | LOHAN, porslin. Troligen Japan, tidigt 1900-tal. | Återrop |
314 | MÅLNINGAR, två stycken, tusch och färg på papper. Qing dynastin, troligen 1600-tal. | Återrop |
315 | OLJEMÅLNING, Kvinnoporträtt. Qing dynastin, 1800-tal. | Återrop |
316 | RULLMÅLNING med KALLIGRAFI, i Lin Chuns art (aktiv ca 1174-1189), Qing dynastin, 1700-tal. | 70 000 SEK |
317 | MÅLNING, jaktsällskap ("A Tangut Hunting Party"), Qing dynastin troligen 1600-tal. | 50 000 SEK |
318 | MÅLNING, landskap med fåglar ("Golden Pheasant, Peonies and Bamboos)", Qing dynastin, troligen 1700-tal. | 95 000 SEK |
319 | RULLMÅLNING med KALLIGRAFI, figurer i landskap, Qing dynastin 1800-tal. | 155 000 SEK |
320 | RULLMÅLNING med KALLIGRAFI, landskap med figurer. Troligen av kvinnlig konstnär (Yinhu från Tongjin), Qing (1644-1912). | 36 000 SEK |
321 | RULLMÅLNING, landskap med figurer, Qing dynastin, 1800-tal. | 15 000 SEK |
322 | MÅLNING med KALLIGRAFI, attribuerad till Fei Danxu (1801-1850). Kvinna i båt. | 20 000 SEK |
323 | ALBUM, med 80 målningar och kalligrafi, sen Qing dynasti (1644-1912). | 525 000 SEK |
324 | ALBUM med 10 EROTISKA MÅLNINGAR. Sen Qing dynastin/ tidigt 1900-tal. | 8 500 SEK |
325 | Cheng Qinwang, KALLIGRAFI, kuplett. Kaishu, signerad. | 46 000 SEK |
326 | Cheng Qinwang (Prins Cheng), KALLIGRAFI. Xingshu. Signerad samt med två sigill. | 8 000 SEK |
327 | KALLIGRAFI, Kaishu. Qingdynastin, 1800-tal. | Återrop |
328 | KALLIGRAFI, Qing dynastin 1800-tal. | Återrop |
330 | KEJSERLIGT EDIKT, Tongzhi (1862-1874), daterat 1862 och från tiden. | 75 000 SEK |
331 | MÅLNING av QI BAISHI (1864-1957). Krabbor och höstlöv, signerad med dedikation. | 2 900 000 SEK |
332 | Zao Wou-ki, FÄRGLITOGRAFI, "La Vieille Ville" 1953, av Zhao Wuji, signerad med blyerts epreuve d'artiste. | 50 000 SEK |
333 | Zao Wou-ki, FÄRGAKVATINT, utan titel av Zhao Wuji, signerad med blyerts 16/100, 1974. | 30 000 SEK |
334 | RULLMÅLNING med KALLIGRAFI, motiv från Beijings Universitet, daterad Yanjing (Beijing) våren 1937. | 190 000 SEK |
335 | BOK med TRÄSNITT, "Qi Baishi hua ji", utgiven av Rong Bao Zhai xin ji, 1952, illustrerad med 22 färgträsnitt. | 10 000 SEK |
336 | BOK med TRÄSNITT, 4 volymer, "Shi zhu zhai jian pu" av Hu Zhengyan. | 28 000 SEK |
337 | BOK med TRÄSNITT, 4 volymer, "Shi zhu zhai jian pu" av Hu Zhengyan. | 26 000 SEK |
338 | BOK med TRÄSNITT, "Qi Baishi hua ji", utgiven av Rong Bao Zhai xin ji, 1952, illustrerad med 22 färgträsnitt. | 12 000 SEK |
339 | BOK, E. A. Strehlneek, "Chinese Pictorial Art. Collection E. A. Strehlneek", Shanghai 1914. | 4 500 SEK |
340 | BÖCKER, tre vol. Regina Krahl & John Ayers, "Chinese Ceramics in the Topkapi Saray Museum Istanbul". | Återrop |
341 | BÖCKER, 25 volymer. Masterpieces from the National Palace Museum in Taipei. | 9 000 SEK |
342 | BÖCKER OCH TIDSKRIFTER, 23 stycken, bla Transactions of the Oriental Society. | 5 000 SEK |
343 | BÖCKER, 16 stycken. Främst Kinesisk konst. | 2 600 SEK |
344 | BÖCKER, 16 stycken. Främst Kinesiskt konsthantverk. | 4 000 SEK |
345 | BÖCKER, 11 stycken, om Jade. | 4 000 SEK |
346 | BÖCKER, 7 stycken. Kinesiskt konsthantverk. | 8 000 SEK |
347 | KESI, 4 paneler. Siden och guldtråd, sen Qing dynastin (1644-1912). | 26 000 SEK |
348 | RANGMÄRKE, siden, s.k. Buzi. 28 x 29,5 cm. Qing dynastin. Kina 1800-tal. | 2 000 SEK |
349 | MÅLNING, Japan. Okänd konstnär, signerad Chõu, de sju lyckogudarna. | 4 500 SEK |
351 | SHUNGA, träsnitt, Japan 1700/1800-tal. | 200 SEK |
352 | SHUNGAMÅLNING, olika erotiska scener, Meiji (1868-1912). | 7 500 SEK |
352A | SHUNGAMÅLNING, olika erotiska scener, Meiji (1868-1912). | Återrop |
353 | ALBUM med SHUNGAMÅLNINGAR, 11 st. Japan, ca 1900. | 6 000 SEK |
354 | MINNESALBUM, fotografier. Kronprinsparets besök i Tokyo, 1926. | 3 000 SEK |
355 | URNA med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | 145 000 SEK |
356 | URNA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | 9 000 SEK |
357 | TEDOSA med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | 8 500 SEK |
358 | TEKANNA, porslin. Qing dynasty, Kangxi (1662-1722). | 9 600 SEK |
359 | PENSELBAD, biskviporslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | Återrop |
360 | FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | 6 500 SEK |
361 | SKÅLAR, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722), med Yongle fyra karaktärers märke. | 25 000 SEK |
362 | BÅLSKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | 12 000 SEK |
363 | VAS, porslin. Qing dynastin, 1700-tal. | 14 000 SEK |
364 | FAT, porslin. Qing dynastin, 1800-tal. | 13 000 SEK |
365 | FAT, porslin. Qing dynastin, 1800-tal. | 19 000 SEK |
366 | SKÅLAR, ett par, porslin. Qingdynastin, 1800-tal med Jiaqings sigillmärke. | Återrop |
367 | FIGURIN, keramik. Qing dynastin (1644-1912). | Återrop |
368 | FIGURIN, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | 26 000 SEK |
369 | STEKFAT, två större samt ett mindre, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-1795). | 38 000 SEK |
370 | STEKFAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-1795). | 44 000 SEK |
371 | STEKFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-1795). | 11 000 SEK |
372 | SERVERINGSFAT, två stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-1795). | 12 000 SEK |
373 | STEKFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | 16 000 SEK |
374 | STEKFAT samt FAT, två stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-1795). | 13 000 SEK |
375 | TALLRIKAR, åtta stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-1795). | Återrop |
376 | TALLRIKAR, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-1795). | 5 000 SEK |
377 | TALLRIKAR, 10 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-1795). | 22 000 SEK |
378 | TALLRIKAR, sex stycken, samt FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-1795). | Återrop |
379 | TALLRIKAR, fyra stycken (2+2), kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-1795). | 6 500 SEK |
380 | FISKTERRIN, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | 291 000 SEK |
381 | TERRIN med LOCK, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-1795). | Återrop |
382 | STEKHUV, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | 3 000 SEK |
383 | STEKFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | 18 000 SEK |
384 | TALLRIKAR, ett par, porslin. Qing dynastin, 1700-tal. | 10 000 SEK |
385 | TALLRIKAR, ett par, porslin. Yongzheng (1723-1735). | Återrop |
386 | BÅLSKÅL, kompaniporslin, Qing dynastin, 1700-tal. | 10 000 SEK |
387 | TALLRIKAR, ett par, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95) ca 1770. | 5 000 SEK |
388 | TALLRIKAR, ett par, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95) ca 1770. | 13 000 SEK |
389 | TALLRIKAR, ett par, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95) ca 1770. | 13 000 SEK |
390 | TALLRIK, porslin. Qing dynastin, circa 1730-40. | 6 000 SEK |
391 | TALLRIK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong ca 1795. | 4 000 SEK |
392 | SKÅLFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | 4 500 SEK |
393 | TALLRIK, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-1795). | 16 000 SEK |
394 | TALLRIK, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-1795). | 13 000 SEK |
395 | TALLRIK, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-1795). | 10 000 SEK |
396 | TALLRIK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | 6 500 SEK |
397 | DOSA med LOCK, kompaniporslin och förgyllt silver. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | 19 000 SEK |
398 | VAS, mjukt porslin. Qing dynastin, 1700-tal. | 4 000 SEK |
399 | TALLRIKAR, fyra stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35). | 5 000 SEK |
400 | TALLRIKAR, 10 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | Återrop |
401 | SKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | 5 000 SEK |
402 | URNA med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-1795). | 19 000 SEK |
403 | TESERVIS, sju delar, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | 4 800 SEK |
404 | TEKANNA med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | 6 000 SEK |