331
498870

MÅLNING av QI BAISHI (1864-1957). Krabbor och höstlöv, signerad med dedikation.

Utropspris
500 000 - 600 000 SEK
44 700 - 53 600 EUR
47 400 - 56 900 USD
Klubbat pris
2 900 000 SEK

Tusch och färg på papper. 104 x 34,2 cm. Med två röda sigill av konstnären.

Fuktfläckar, defekter.

Proveniens

The Collection of Russian Puppeteer Sergej Obratzov (1901-1992), thence by descent.

Illustrated in colour in "Teatr kitayskogo naroda" (Chinese Puppet Theatre), Moskow 1957 (English translation by J. T. McDermott, 1961). The book in Russian accompanies the painting.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?