Föreställande en mops. Gråvit teckning, förgylld bjällra, rött halsband. Längd 13, höjd 18 cm.
Lagning, nagg.
Herrborum säteri, Östergötland, Sweden, then to Eva Sofia Mörner (1889-1981), thence by descent.
Beurdeley, M: Porcelaine de la Compagnie des Indes. 1982, sida 115. Compare similar.