Nr. | Föremål | Klubbat pris |
1424 | ARMBAND, 18k vitguld med 116 st briljantslipade diamanter totalt ca 4.00 ct. Vikt ca34g. | Återrop |
1425 | ÖRHÄNGEN med olikfärgade safirer totalt ca 4.26 ct samt diamanter totalt 0.38 ct. | 16 200 SEK |
1426 | RING, 18k vitguld med rosa safir cirka 4 ct samt marquise och droppslipade diamanter totalt 1.54 ct. | Återrop |
1427 | RING med rubin ca 1.00 ct samt 12 diamanter totalt ca 0.77 ct. Tillverkad av Stigbert, Stockholm. | Återrop |
1428 | RING med gulgrön safir 3.56 ct samt åttkantsslipade diamanter totalt ca 0.31 ct. | 10 000 SEK |
1429 | BROSCH med granat samt små seed pärlor. Lettiska samt troligen Ryska stämplar. | Återrop |
1430 | BROSCH med antikslipade diamanter, omkring 1900. | Återrop |
1431 | SMYCKEGARNITYR, 4 delar innehållande brosch, armband samt örhängen med turkoser och pärlor. Ostämplade. 1800-tal. | 7 000 SEK |
1432 | BROSCH, guld 18K samt silver med gammalslipade diamanter totalt ca 2.50 ct. 1800-tal. Vikt ca 8 gram. | Återrop |
1433 | ARMBAND, Art Déco, med gammalslipade diamanter totalt ca 13.00 ct. | 80 000 SEK |
1434 | RING, guld 18K samt platina med smaragd ca 0.70 ct, gammalslipade diamanter totalt ca 1.00 ct. Art deco. Vikt ca 8 gram. | Återrop |
1435 | COLLIER, doserat, med något barocka, troligen naturliga, saltvattenspärlor. | 8 000 SEK |
1436 | ÖRHÄNGEN, ett par,med gammal- samt rosenslipade diamanter totalt ca 0.70ct samt troligen odlade pärlor. Stockholm, 1910. | Återrop |
1437 | RING med gammalslipad diamant ca 1.50 ct. Kvalitet ca K/SI2. | Återrop |
1438 | ARMBAND med gammal- samt rosenslipade diamanter och odlade pärlor. | 6 000 SEK |
1439 | RING med obehandlad cabochonslipad rubin 10.00 ct samt briljantslipade diamanter totalt ca 0.70 ct. GRS cert. | Återrop |
1440 | COLLIER med Fancy samt vita diamanter totalt ca 18.63. 4st Certifikat. | Återrop |
1441 | ARMBAND med snidade rubiner i form av löv, totalt ca 14.00 cts samt briljantslipade diamanter. | Återrop |
1442 | BROSCH av E. Serafini, Florence Italien, i form av en påfågel. Smaragd, rubiner, safirer samt briljantslipade diamanter. | 11 000 SEK |
1443 | COLLIER, guld 18K, smaragder samt diamanter, totalt ca 1.00 ct. Vikt ca 52 gram. | Återrop |
1444 | MANSCHETTKNAPPAR med emalj samt diamanter totalt 0.12 ct. | 12 000 SEK |
1445 | CAMÉBROSCH med pärlor och rosenslipade diamanter ostämplad, troligen 1800-tal. | Återrop |
1446 | COLLIER med barocka naturliga pärlor. | 18 000 SEK |
1447 | HÄNGE/MEDALJONG med miniatyr samt små äkta pärlor. | 5 500 SEK |
1448 | BROSCH med blå emalj samt rosenslipade diamanter. | 5 000 SEK |
1449 | BROSCH med troligen orientalisk äkta pärla samt rosenslipade diamanter totalt ca 1.00 ct. | 2 500 000 SEK |
1450 | HOVBROSCH med miniatyr föreställande Drottning Desideria. Antikslipade diamanter samt blå emalj. | 20 000 SEK |
1451 | BROSCH med rubiner, rosenslipade diamanter samt emalj i form av en skalbagge. | 9 000 SEK |
1452 | COLLIER, med barocka naturliga pärlor, Ø 3.5 - 6 mm, lås 18k guld med diamanter. | Återrop |
1453 | ARMBAND med bruna odlade Söderhavspärlor (South sea), Ø ca 12 - 14 mm. | Återrop |
1454 | VITRINSKÅP. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 260 000 SEK |
1455 | SKÅP. Tyskland, omkring år 1700. Barock. | 30 000 SEK |
1456 | BOKSKÅP, ett par. Karl Johan, 1800-talets mitt. | 30 000 SEK |
1457 | POTTSKÅP. Stockholmsarbete, 1700-talets mitt. Rokoko. | Återrop |
1458 | POTTSKÅP. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut. | 13 000 SEK |
1459 | BYRÅ, av Christian Linning (mästare i Stockholm 1744-1779), ej signerad. Rokoko. | 110 000 SEK |
1460 | BYRÅ. Tillskriven Olof Martin, mästare i Stockholm 1736-1764. Tidig rokoko. | 65 000 SEK |
1461 | BYRÅ, av Lars Nordin (mästare i Stockholm 1743-1773), ej signerad. Rokoko. | Återrop |
1462 | BYRÅ, av Johan Noraeus (mästare i Stockholm 1769-1781). Rokoko. | Återrop |
1463 | BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 17 000 SEK |
1464 | Byrå. Johan Neijbers art (mästare i Stockholm 1768-1795). Rokoko. | 36 000 SEK |
1465 | BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 65 000 SEK |
1466 | BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 26 000 SEK |
1467 | BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 32 000 SEK |
1468 | BYRÅ, av Nils Petter Stenström (mästare i Stockholm 1781-1790), ej signerad. Gustaviansk. | 150 000 SEK |
1469 | BYRÅ, av Gustaf Foltiern (mästare i Stockholm 1771-1804). Gustaviansk. | 120 000 SEK |
1470 | BYRÅ, av Jonas Hultsten (mästare i Stockholm 1773-1794). Gustaviansk. | 60 000 SEK |
1471 | BYRÅ. Tillskriven Jonas Hultsten (mästare i Stockholm 1773-1794). Gustaviansk. | 36 000 SEK |
1472 | BYRÅ, av Nils Petter Stenström (mästare i Stockholm 1781-1790), ej signerad. Gustaviansk. | 150 000 SEK |
1473 | BYRÅAR, ett par. Italien, 1700-talets slut. | 70 000 SEK |
1474 | BYRÅ. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI. | 36 000 SEK |
1475 | BYRÅ. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut. | 34 000 SEK |
1476 | BYRÅ, av Jonas Hultsten (mästare i Stockholm 1773-1794). Sengustaviansk. | 16 000 SEK |
1477 | SKRIVBYRÅ, av Lars Almgren (mästare i Stockholm 1770-1795). Sengustaviansk. | Återrop |
1478 | SKRIVBYRÅ, av Johan Almgren (mästare i Stockholm 1798-1805). Sengustaviansk. | Återrop |
1479 | BYRÅ, av Jean-Chrysostome Stumpff, mästare i Paris 1766. Frankrike, 1700-talets andra hälft. Louis XVI. | Återrop |
1480 | SEKRETÄR, av Johan Jacob Eisenblätter (verksam i Stockholm 1760-1813). Rokoko. | 38 000 SEK |
1481 | SEKRETÄR. I Olof Martins art, mästare i Stockholm 1736-1764. Rokoko. | 50 000 SEK |
1482 | SEKRETÄR, av Georg Haupt, mästare i Stockholm 1770-1784. Ej signerad. Gustaviansk, 1780-talets början. | 1 700 000 SEK |
1483 | SEKRETÄR, av Lars Nordin (mästare i Stockholm 1743-1773). Rokoko. | Återrop |
1484 | SEKRETÄR. Tillskriven Fredrich Iwersson (mästare i Stockholm 1780-1801). Gustaviansk. | 275 000 SEK |
1485 | SEKRETÄR, av Pierre Pioniez (mästare i Paris 1765-1790). Louis XVI. | Återrop |
1486 | SKRIVBORD. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 12 000 SEK |
1487 | SKRIVBORD. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 16 000 SEK |
1488 | SKRIVBORD MED UPPSATS. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut. | 16 000 SEK |
1489 | SKRIVBORD MED UPPSATS. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut. | 16 000 SEK |
1490 | SKRIVBORD. Frankrike, 1700-talets andra hälft. Louis XVI. | 80 000 SEK |
1491 | TEBORD, med fajansbricka. Stockholmsarbete 1780-tal från Marieberg eller Rörstrand. Gustavianskt. | Återrop |
1492 | BORD, ett par, av Gottlieb Iwersson (mästare i Stockholm 1778-1813), signerade och daterade 1800. Sengustavianska. | Återrop |
1493 | TEBORD, med fajansbricka. Gustavianskt, 1700-talets slut. Möjligen Marieberg. | 110 000 SEK |
1494 | TEBORD, med fajansbricka. Nordeuropa, 1700-talets andra hälft. | 80 000 SEK |
1495 | TEBORD, med fajansbricka Rörstrand 1757. Rokoko. | 32 000 SEK |
1496 | DAMARBETSBORD. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut. | 44 000 SEK |
1497 | DAMARBETSBORD. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut. | 19 000 SEK |
1498 | DAMARBETSBORD. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut. | 32 000 SEK |
1499 | BRICKBORD. Sengustavianskt, omkring år 1800. | 44 000 SEK |
1500 | SCHACKBORD, av Johan Öman (mästare i Stockholm 1815-1833). Karl Johan. | 30 000 SEK |
1501 | FÄLLBORD, av Jacob Sjölin (mästare i Köping och Kungsör 1767-1785). | 28 000 SEK |
1502 | FÄLLBORD. Mälardalen, omkring år 1800. | 10 000 SEK |
1503 | KLAFFBORD, tredelad skiva. Kinesiserande, 17-1800-tal. | Återrop |
1504 | STENBORD. Skåne, 1800-tal. | 130 000 SEK |
1505 | MATBORD. England, omkring 1830 och senare. Regency. | 22 000 SEK |
1506 | MATBORD. England, 1800-tal. | 46 000 SEK |
1507 | BORDSSKIVA. Älvdalen, 1800/1900-tal. | 40 000 SEK |
1508 | KONSOLBORD. Stockholmsarbete, 1700-talets slut. Gustavianskt. | Återrop |
1509 | KONSOLBORD. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut. | 26 000 SEK |
1510 | KONSOLBORD. Gustavianskt, 1700-talets slut. | 36 000 SEK |
1511 | KONSOLBORD. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut. | 40 000 SEK |
1512 | KONSOLBORD. Sengustavianskt stockholmsarbete i Pehr Ljungs art (1743-1819), bildhuggare i Stockholm. | 26 000 SEK |
1513 | KONSOLBORD. Sengustavianskt stockholmsarbete, omkring år 1800. | 42 000 SEK |
1514 | KONSOLBORD. Sengustavianskt, tidigt 1800-tal. | 12 000 SEK |
1515 | KONSOLBORD. Tillskrivet Petter Gustaf Bylander (spegelfabrikör och skulptör i Göteborg 1804-1859). Empire. | Återrop |
1516 | KONSOLBORD. Sverige, 1800-talets början. Empire. | 12 000 SEK |
1517 | SPEGEL OCH KONSOLBORD, tillskrivna Petter Gustaf Bylander (verksam i Göteborg 1802-1859). Empire. | 18 000 SEK |
1518 | SPEGEL OCH KONSOLBORD, av Petter Gustaf Bylander (spegelfabrikör och skulptör i Göteborg 1804-1859). Empire. | 36 000 SEK |
1519 | SPEGELVÄGGFÄLT. Sverige, 1800-talets första hälft. Empire. | 12 000 SEK |
1520 | GUERIDONER, ett par, Frankrike, omkring år 1700, barock. | 130 000 SEK |
1521 | TRÅGSOFFA. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 36 000 SEK |
1522 | SOFFA. Nordeuropa, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | Återrop |
1523 | SOFFA, av Jacob Malmsten (mästare i Stockholm 1780-88). Gustaviansk. | 22 000 SEK |