1481
534586

SEKRETÄR. I Olof Martins art, mästare i Stockholm 1736-1764. Rokoko.

Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
4 790 - 7 180 EUR
5 420 - 8 130 USD
Klubbat pris
50 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Fanerad med valnöt och jakaranda. Beslag av förgylld mässing. Bakom klaff fyra små lådor. Nedtill två lådor. Längd 82, bredd 47, höjd 98. Nycklar medföljer.

Proveniens

Tidigare i samlingarna på Lambohov säteri, Östergötland.
Via James Henry Sinclair (1822-1908) gm
Edla Amalia Augusta von Holst (1837-1921)
i arv till nuvarande ägare

Sylvén, Torsten, Mästarnas möbler, jmf sekretär sid. 261.