1450
525810

HOVBROSCH med miniatyr föreställande Drottning Desideria. Antikslipade diamanter samt blå emalj.

Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1 740 - 2 620 EUR
1 830 - 2 740 USD
Klubbat pris
20 000 SEK

Silver med förgyllning. Höjd ca 73 mm.

Slitage på emalj.

Proveniens

Tillhört grevinnan Carolina Beata von Rosen, f Lagerstråhle, Statsfru hos Drottning Desideria. Därefter i arv inom familjen.

Drottning Desideria är avporträtterad bärandes två rader med orientaliska pärlor, droppformade orientaliska pärlörhängen samt tiara. Tiaran möjligen drottning Josephines diamant tiara som nu tillhör de Norska kronjuvelerna.