Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 577

 
1741 föremål
1076. COLLIER i sammet, med briljantslipsde diamanter totalt ca 1.00 ct.
1076. COLLIER i sammet, med briljantslipsde diamanter totalt ca 1.00 ct.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
34. Ernst Josephson, Oscar II.
34. Ernst Josephson, Oscar II.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1331. BORD, hardwood. Qing dynastin, troligen 1700-tal.
1331. BORD, hardwood. Qing dynastin, troligen 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
292. Egbert van Heemskerk Hans krets, Interiör från värdshus.
292. Egbert van Heemskerk Hans krets, Interiör från värdshus.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1228. MATTA, semiantik Kina, sannolikt Beijing. 353,5 x 287 cm.
1228. MATTA, semiantik Kina, sannolikt Beijing. 353,5 x 287 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
16 000 - 20 000 SEK
1221. SEMIANTIK KESHAN. 367 x 264,5 cm.
1221. SEMIANTIK KESHAN. 367 x 264,5 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
16 000 - 20 000 SEK
1589. TALLRIKAR, 8 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1589. TALLRIKAR, 8 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
1207. OLD ISFAHAN. 306 x 213 cm.
1207. OLD ISFAHAN. 306 x 213 cm.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
1525. KRUKA med LOCK, porslin, Qing dynastin 1700-tal.
1525. KRUKA med LOCK, porslin, Qing dynastin 1700-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
16 000 - 20 000 SEK
568. SKÅL på FOT. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Empire.
568. SKÅL på FOT. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Empire.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
566. SKÅL PÅ FOT. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
566. SKÅL PÅ FOT. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
567. SKÅL på FOT. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Empire.
567. SKÅL på FOT. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Empire.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
688. GALLERSKÅL med FAT, fajans. Rörstrand, daterad 20/10 (17)73.
688. GALLERSKÅL med FAT, fajans. Rörstrand, daterad 20/10 (17)73.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
821. DOSA, guld 18K, av Nils Carlén, Stockholm 1809.
821. DOSA, guld 18K, av Nils Carlén, Stockholm 1809.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
540. VÄGGPENDYL, av George Causard, urmakare i Paris 1770-89. Louis XVI.
540. VÄGGPENDYL, av George Causard, urmakare i Paris 1770-89. Louis XVI.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
151. Nils Möllerberg, "Salome".
151. Nils Möllerberg, "Salome".
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1643. VAS, porslin. Kina, 1900-tal med Guangxu sex karaktärers märke.
1643. VAS, porslin. Kina, 1900-tal med Guangxu sex karaktärers märke.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1737. URNOR, två stycken, porslin. Qing dynastin, 17/1800-tal.
1737. URNOR, två stycken, porslin. Qing dynastin, 17/1800-tal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
166. Otto Pilz, Vargar i kamp.
166. Otto Pilz, Vargar i kamp.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
484. APPLIQUER, för tre ljus, ett par. Empire, 1800-talets början.
484. APPLIQUER, för tre ljus, ett par. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
518. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
518. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
162. Gustaf Alfred Nyström, Ung flicka.
162. Gustaf Alfred Nyström, Ung flicka.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
296. Elias Martin, "Gustaf III" (1746-1792).
296. Elias Martin, "Gustaf III" (1746-1792).
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1150. Peter Ernst - Stockholm. Guld. Ø 56 mm.
1150. Peter Ernst - Stockholm. Guld. Ø 56 mm.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1154. Omega - Constellation de Luxe. Guld. Automatisk. Ø 34 mm. 1950-tal.
1154. Omega - Constellation de Luxe. Guld. Automatisk. Ø 34 mm. 1950-tal.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1475. URNA, porslin. Transition, 1600-talets mitt.
1475. URNA, porslin. Transition, 1600-talets mitt.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1147. Rolex - Datejust. Stål. Automatisk. Ø 36 mm. 1984.
1147. Rolex - Datejust. Stål. Automatisk. Ø 36 mm. 1984.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1144. Rolex - Cellini. Guld. Manuell. Ø 32 mm. 1995.
1144. Rolex - Cellini. Guld. Manuell. Ø 32 mm. 1995.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
126. Carl Larsson, "Esbjörn".
126. Carl Larsson, "Esbjörn".
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
888. RING med cabochonslipad jade samt olikslipade diamanter totalt ca 1.00 ct.
888. RING med cabochonslipad jade samt olikslipade diamanter totalt ca 1.00 ct.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1212. ANTIK KASHGAI. 267,5 x 146 cm.
1212. ANTIK KASHGAI. 267,5 x 146 cm.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
105A. Anders Zorn, "Självporträtt 1904 I".
105A. Anders Zorn, "Självporträtt 1904 I".
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
978. RING, Cartier 1999, serienummer: I14105.
978. RING, Cartier 1999, serienummer: I14105.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1078. HÄNGE, Castellani, mikromosaik.
1078. HÄNGE, Castellani, mikromosaik.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
138. Axel Petersson Döderhultarn, Vallpojke med kalv (2).
138. Axel Petersson Döderhultarn, Vallpojke med kalv (2).
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
750. DOSA, ostämplad c:a 1700. Barock.
750. DOSA, ostämplad c:a 1700. Barock.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
564. URNOR, ett par. Älvdalen, 1800-talets första hälft.
564. URNOR, ett par. Älvdalen, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
123. BYRÅ. Sverige, 1700-talet andra hälft. Rokoko.
123. BYRÅ. Sverige, 1700-talet andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
37 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1451. Mori Sosen, KAKEMONO, motiv med apor och bambu.
1451. Mori Sosen, KAKEMONO, motiv med apor och bambu.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
91. Elisabeth Warling, Motiv från Kungsträdgården, 3 st.
91. Elisabeth Warling, Motiv från Kungsträdgården, 3 st.
Klubbat pris 
155 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1624. FAT, porslin. Qing dynastin, troligen 1700-tal.
1624. FAT, porslin. Qing dynastin, troligen 1700-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1284. RITUELLT VINOFFERKÄRL (Gu), brons. Shang dynastin (1600-1046 f.Kr).
1284. RITUELLT VINOFFERKÄRL (Gu), brons. Shang dynastin (1600-1046 f.Kr).
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
234. Kilian Zoll, Pojkar som vattnar hästar.
234. Kilian Zoll, Pojkar som vattnar hästar.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
220. Carl Abraham Rothstén, Viggbyholm.
220. Carl Abraham Rothstén, Viggbyholm.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
301. Axel Fredrik Cederholm Tillskriven, Flanörer vid Gustaf III:s paviljong på Haga.
301. Axel Fredrik Cederholm Tillskriven, Flanörer vid Gustaf III:s paviljong på Haga.
Klubbat pris 
27 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
219. Marcus Larsson, Fjordmotiv från Christiania.
219. Marcus Larsson, Fjordmotiv från Christiania.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
539. KONSOLUR. Frankrike, 1700-talets mitt.
539. KONSOLUR. Frankrike, 1700-talets mitt.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
328. Giambattista Tiepolo Tillskriven, Jupiter.
328. Giambattista Tiepolo Tillskriven, Jupiter.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
601. BONADSMÅLNING, av Anders Eriksson i Ås. Märkt Anno 1802 AES.
601. BONADSMÅLNING, av Anders Eriksson i Ås. Märkt Anno 1802 AES.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
549. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
549. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
377. BYRÅ. Sengustaviansk, 1700-talets slut.
377. BYRÅ. Sengustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
778. TOILETTEASKAR, ett par, av Mikael Nyberg, Stockholm 1790. Gustavianska.
778. TOILETTEASKAR, ett par, av Mikael Nyberg, Stockholm 1790. Gustavianska.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
356. BYRÅ MED UPPSATS. Fredrik I:s tid. Senbarock.
356. BYRÅ MED UPPSATS. Fredrik I:s tid. Senbarock.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
264. Johann Heinrich Schönfeld Hans krets, S:ta Katarina av Alexandrias martyrium.
264. Johann Heinrich Schönfeld Hans krets, S:ta Katarina av Alexandrias martyrium.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
163. Anders Jönsson, "Kyssen".
163. Anders Jönsson, "Kyssen".
Klubbat pris 
135 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
386. SKRIVBORD MED UPPSATS. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
386. SKRIVBORD MED UPPSATS. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1672. KRUKA, porslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
1672. KRUKA, porslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
898. RING med briljantslipade diamanter totalt ca 2.52 ct.
898. RING med briljantslipade diamanter totalt ca 2.52 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 22 000 SEK
1146. Tudor - Oysterdate. Stål. Automatisk. Ø 40 mm. 1980.
1146. Tudor - Oysterdate. Stål. Automatisk. Ø 40 mm. 1980.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 22 000 SEK
1141. Harry Winston. Vitguld. Automatisk. Ø 35mm.
1141. Harry Winston. Vitguld. Automatisk. Ø 35mm.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 22 000 SEK
483. APPLIQUER, för tre ljus, ett par. Empire, 1800-talets början.
483. APPLIQUER, för tre ljus, ett par. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
555. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
555. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
724. TESERVIS, 3 delar, av Sasikow, Moskva 1839.
724. TESERVIS, 3 delar, av Sasikow, Moskva 1839.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
160. Louis Ernest Barrias, Nakenmodell på klippa med ankare.
160. Louis Ernest Barrias, Nakenmodell på klippa med ankare.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
28. Henrik Nordenberg, Ateljéinteriör.
28. Henrik Nordenberg, Ateljéinteriör.
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
748. KONFEKTFAT, av Petter Bernegau, Stockholm 1707. Barock.
748. KONFEKTFAT, av Petter Bernegau, Stockholm 1707. Barock.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
828. DOSA, guld 14K och emalj, Schweiz 1800-talets andra hälft. Nyrokoko.
828. DOSA, guld 14K och emalj, Schweiz 1800-talets andra hälft. Nyrokoko.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
6. Helmer Osslund, Vårlandskap.
6. Helmer Osslund, Vårlandskap.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?