Höstens Klassiska 577

Ändringar

Nr.FöremålÄndringar
31Valdemar Nyström, Sommarlandskap med vallmo, motiv från Grez.Dubblerad duk. / Relined canvas.
68Johan Krouthén, "Totalvy över Linköping från Tannefors 1884".Felaktig information i den tryckta katalogen avseende proveniens, utställningar samt, i förekommande fall, litteratur. Katalognumret är en av Krouthéns senare, och i några detaljer omarbetade, versioner av ”Utsikt över Linköping från Tannefors” som tidigare tillhörde redaktör Eric Hägge och numer hänger i Johan Krouthén-salen i stadshuset i Linköping. Katalognumret är med största sannolikhet utfört i början av 1900-talet. / Erroneous information in the printed version of the catalogue regarding provenance, exhibitions and, to a certain extent, litterature. The lot is one of Krouthén's later, and to a certain degree reworked, versions of ”Utsikt över Linköping från Tannefors”, earlier in the collection of Editor Eric Hägge and currently on display in Johan Krouthén-salen in the town hall of Linköping. The lot was most probably painted at the very beginning of the 20th Century.
94Carl Larsson, Flicka med skridskor, interiör från skolhushållet i Falun.Akvarell på papper uppfäst på duk 75 x 52,5 cm. / Watercolour on paper mounted on canvas 75 x 52.5 cm.
100Anders Zorn, "Landskap från Gopsmor".Originalkvitto medföljer katalognumret / Original receipt included in this lot. Proveniens: Ulf och Märta Schéle, Göteborg / Provenance: Ulf and Märta Schéle, Gothenburg.
138Axel Petersson Döderhultarn, Vallpojke med kalv (2).Numret i den tryckta katalogen stämmer inte, det står 38 men ska vara 138. / The number in the printed catalog is not correct, it says 38 but should be 138.
139Sten Ericson, "Gycklaren".Numret i den tryckta katalogen stämmer inte, det står 39 men ska vara 139. / The number in the printed catalog is not correct, it says 39 but should be 139.
152Gusten Lindberg, "Eko".Felaktigt benämnd "Morgon", korrekt namn är "Eko"./ Correct name Eko (=echo).
156Arvid Knöppel, Smygande lodjur.Spricka (förmodligen redan när den den göts) på lodjurets svans.
161ALFRED JOSEPH CHARRON , grönpatinerd brons, sign A. Charron och märkt 173.Omfattas av följerätt (d). / Droite de Suite (d).
164Giovanni Bologna Efter, "Sabinskornas bortrövande".Lagningar på fingrarna. Förtydligande vad gäller mått: Själva skulpturen är 108,5 cm. Basen med figurscener är 47 cm. Dvs total höjd 155,5 cm./ Repairs on the fingers. Accurate measurement are: sculpture 108.5 cm, base 47 cm. Total height 155.5 cm.
165Tore Strindberg, "Europa".Litteratur: "Konst i svenska hem", vol. II, band 5, upptagen sid 251 under samling 374: "Direktör Carl August Wicander, Cardellgatan 1, Stockholm". / Litterature: "Konst i svenska hem", vol. II, N:o 5, catalogued p. 251 under collection 374: "Direktör Carl August Wicander, Cardellgatan 1, Stockholm".
177Carl Holsoe, Kvinna i interiör.Tidigare i (Georg) Kleis' Kunsthandel, Vesterbro, Köpenhamn. / Earlier in (Georg) Kleis' Kunsthandel, Vesterbro, Copenhagen.
184Wilhelm Kuhnert, "Tiger am Dschungelbach".Enligt Dr. Angelika Grettmann-Werner utförd cirka 1915-20. Upptagen under No. 6462 i Wilhelm Kuhnert catalogue raisonné. / Painted around 1915-20, according to Dr. Angelika Grettmann-Werner. Recorded under No. 6462 in the catalogue raisonné of Wilhelm Kuhnert.
188Alfred Sisley, "Paysanne sous les arbres fruitiers".Enligt Comité Alfred Sisley troligtvis utförd cirka 1865-66. / According to Comité Alfred Sisley probably painted circa 1865-66. Certifikat medföljer. / Certificate accompanies this lot.
189Maximilien Luce, "Le viaduc d'Auteuil (Le Pont)".Certifikat medföljer. / Certificate accompanies this lot. Ingen droit de suite på detta föremål.
191Mansporträtt med värja, midjebild.Tidigare i de Hamiltonska samlingarna på Hedensberg, Västmanland. Bukowski Auktioner, auktion 204, 21-22 april 1915, kat nr 39 (Okänd konstnär, "Hans Skytte"). / Earlier in the Hamilton Collection at Hedensberg, Västmanland. Bukowski Auktioner, Sale 204, 21-22 April 1915, lot 39 (Unknown artist, "Hans Skytte").
194Per Krafft d.ä., "Gustaf Anton Gyldenstolpe" (1744-1827).Tidigare i samlingarna på Kyleberg, Östergötland, därefter i arv. Formerly in the coll at Kyleberg, Östergötland.
196Per Krafft d.ä., Porträtt av man i svenska dräkten & dennes maka i svenska dräkten.Enligt uppgift avbildar porträtten friherre Patrick Alströmer (1733-1804), kommerseråd och direktör för Ostindiska kompaniet. Kvinnan är friherrinnan Christina Maria Silfverschiöld (1751-1823), Alströmers hustru i andra äktenskapet.
248Jacob Adriaensz. Backer, Äldre herre med skägg.Utförd mellan 1632-1635. Avbildar den grekiske filosofen Demokritos - den skrattande filosofen. / Executed between 1632-1635. Depicts Democritus, the laughing Greek philosopher.
274Bergigt vinterlandskap med figurer.Numret under bilden i den tryckta katalogen stämmer inte, det står 37 men ska vara 274. / The number below the picture in the printed catalog is wrong, it's 37 but should be 274.
279Philips Wouwerman Hans krets, Rastande figurer och hästar utanför värdshus.Hans krets. / Circle of.
280Matthijs Voet Tillskriven, Mötet mellan Kung David och Abigail.Exportförbud/Not allowed for export
292Egbert van Heemskerk Hans krets, Interiör från värdshus.Hans krets. / Circle of.
306PEHR HÖRBERG, Tuschlavering, Sign P.H. o dat 1776.Konstnären är Pehr Hörberg (1746-1816). / The artist is Pehr Hörberg (1746-1816).
340DROTTNING LOVISA ULRIKA AV SVERIGE (1720-1782), Personliga bokband med pärmexlibris. (2).Ett band med smärre skador på bokbandets hörn och övre rygg. Boken från 1722 med ett utrivet smutstitelblad och med skada på det återstående. Några få sidor med mindre hål och obetydliga skador. / One binding with minor damage at corner and top of spine. The book from 1722 is lacking one first leaf and with minor damage at the other one. A few pages with minor hole and minor damage.
349Joan Blaeu, Ur: Atlas Maior (9).9 kartor. Sviten innehåller även "Livonia vulgo Lvetland" (48 x 37 cm) och Lapponia (41,4 x 52 cm). / 9 maps. Also includes "Livonia vulgo Lvetland" (48 x 37 cm), and Lapponia (41,4 x 52 cm).
363BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.Delvis senare beslag, samt del av list saknas.
382SEKRETÄR, av Nils Petter Stenström (mästare i Stockholm 1781-1790), ej signerad. Gustaviansk.Gammal men ej ursprunglig skiva/the stone top old but not original.
423KARMSTOLAR, ett par. Rokoko, 1700-talets andra hälft.Korrekt proveniens: Inköpta i Sten Rockes antikaffär i Stockholm, 1958. Från herresäte i Västergötland.
560URNA. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Empire.Katalognumret beläggs med exportförbud om det klubbas över 50.000 SEK. / The lot with export restrictions, if the hammer price exceeds 50.000 SEK.
561URNA. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Empire.Katalognumret beläggs med exportförbud om det klubbas över 50.000 SEK. / The lot with export restrictions, if the hammer price exceeds 50.000 SEK.
562URNA. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Empire.Katalognumret beläggs med exportförbud om det klubbas över 50.000 SEK. / The lot with export restrictions, if the hammer price exceeds 50.000 SEK.
676POKAL MED LOCK, glas. 1700-tal.Samtida men ej ursprungligen tillhörande lock.
715IKON, grekisk, St. Mina, med datering 1814.Grekisk, föreställande St. Mina,
717IKON, Ryssland, 1800-tal. Den helige Nil Stolobenskij.Korrekt motiv är den helige Nil Stolobenskij
726DRYCKESKANNA, av icke identifierad mästare, Moskva 1884.Skadad vid tumgreppet.
790JARDINIERE, av Wilkens (Wilkens & söhne, Bremen), 1800-talets slut.Fylld bottenplattan.
817DOSA, guld en quatre couleurs, möjligen av Frans Wilhelmsson, Stockholm 1786.Möjligen av Frans Wilhelmsson, mästare i Stockholm 1768-1810.
959COLLIER med äkta pärlor samt gammalslipade diamanter totalt ca 1.69 ct.Certifikat på de två större pärlorna.
1002ÖRHÄNGEN med turkoser, 1800-tal.turkoser saknas
1062RING med naturlig röd spinell 11.15 ct omgärdad av diamanter totalt ca 2.00 ct.Carat weight of Spinel is 11.15 cts.
1148Bovet. Guld. Ø 57 mm.Duplex-gång / Duplex Escapement
1158Rolex - Date. Guld. Automatisk. Ø 34 mm.Ø 34 mm.
1163HERRUR, Patek Philippe. 18K vitguld. Manuell. 26 x 22 mm. 1960-tal.Defekt krona.
1169Van Cleef & Arpels - Annual Calendar. Guld. Automatisk. Ø 31 mm. 1995.Knappen för inställning av månfasen kl 4 är trög.
1216SEMIANTIK KESHAN/SAROUK FIGURAL, möjligen Kazwin eller Indien (Rajastan). 297,5 x 231 cm.Möjligen Kazwin eller Indien (Rajastan).
1232SEMIANTIK KIRMAN. 261,5 x 162 cm.Ytterbården med inskription i en kartusch: KIRMAN HUSSEIN-HONARI (Hussein Honari är namnet på tillverkaren som kommer från Kirman).
1259OLD TÄBRIS. 338 x 244,5 cm.Bredden är 244,5 cm.
1286LOCK till dou-kärl, brons. Arkaiserande.Lid for a dou vessel.
1304URNA, brons. Troligen Ming dynastin (1368-1644). Arkaiserande skrifttecken i botten.Wear. In good condition.
1309PLAKETT, driven och förgylld kopparlegering. Bodhisattva Mañjughośa, Qianlong sex karaktärers märke och period, 1700-tal.Basen med numrering ("elva"). Del av bottenplattan saknas. / Numbering to base ("eleven"). Part of base-plate missing.
1313VAJRAPANI, förgylld och bemålad kopparlegering. Nepal/Tibet, troligen tidigt 1900-tal.Nepal/Tibet, troligen tidigt 1900-tal. / Nepal/Tibet, presumably early 20th Century.
1342DRÄKTDELAR, tre stycken, textil och päls. Sen Qing dynastin (1644-1912).Coat reworked.
1420SKÅL med LOCK, vit sten. Kina, 1900-tal.Mindre skada på hänkel. /One handle with a small damage.
1482TALLRIKAR, två stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).Sprickor.
1555BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).Old and newer repairs. Cracks from rim (6-8 cm). Has been in four or more pieces.
1582FAT, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).Repair to rim, restored and coated, ware to glaze. Otherwise in good condition.
1605PENSELBAD, porslin. Qing dynastin (1644-1912), med Kangxi sex karaktärers märke.Mindre kantnötning vid mynningen.
1618VATTENDROPPARE, stengods. Korea, 1800-tal.Korea, 1800-tal.
1669KRUKA, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.Minor wear. In good condition.
1704PENSELSTÄLL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).Rim polished.
1707TALLRIKAR, fyra stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi sex karaktärers märke och period (1662-1722).Tre med kantlagningar. Spricka.

Utdragna föremål

Nr.
183A
282
858
875
908
936
983
988
1021
1023
1024
1052
1085
1362
1376
1401
1419

Föremål med införselmoms

Det finns inga föremål med införselmoms.