31
441045

Valdemar Nyström

(Sverige, 1864-1924)
Utropspris
300 000 - 400 000 SEK
26 500 - 35 300 EUR
27 600 - 36 800 USD
Klubbat pris
320 000 SEK
Valdemar Nyström
(Sverige, 1864-1924)

Sommarlandskap med vallmo, motiv från Grez

Signerad Vald. Nyström och daterad Grez -92. Dubblerad duk 178 x 236 cm.

Tilläggslista

Dubblerad duk. / Relined canvas.

Proveniens

Swedish Match, Stockholm.

Det var i Barbizon, Fontainebleau, Grez och trakterna runtomkring som den första generationen franska friluftsmålare arbetade under 1840- och 1850-talen. Några decennier senare skulle dessa platser befolkas av en yngre generation svenska konstnärer, av vilka flertalet skulle komma att bli tongivande inom det nya franskorienterade svenska landskapsmåleriet.

Hugo Salmson lär ha varit den förste svenske konstnär som besökte byn Grez, strax söder om Fontainebleauskogen, vilket skedde år 1874. Två år senare följde Oscar Törnå i hans fotspår men han uppskattade inte ljuset, utan sökte istället sina motiv i skogarnas svala ljusdunkel.

I april 1882 anlände emellertid Karl Nordström i sällskap med de norska konstnärerna Christian Krogh och Christian Skredsvig. Till skillnad från Törnå fann Nordström trakten kring Grez ”förtjusande vacker, vädret fullkomligt sommarlikt, milda regnskogar, grönska och fullt av blommande fruktträd”. Strax därefter lockade Nordström med sig den i Paris varandes Carl Larsson till Grez, vilket beskrivits av Larsson själv: ”Han sade: ’Du skall ut till landet, ut till fåglarna! Följ med till Grez-par-Nemours’ ”. Sagt och gjort, Carl Larsson ”packade löskragen och följde”. I början av sommaren 1882 skriver Larsson i ett brev till August Strindberg: ”Du kan ej föreställa Dig vilken poesi som kan ligga i en sådan här petit village; en vacker trädgarnerad river, en lummig och nästan ogenomtränglig bois på ena sidan och mulliga sädesfält på den andra [...] Solen som strålar över och förgyller detta är en oändlig kredit”.

I Georg Paulis memoarer "Pariserpojkarne", författade på Utö 1926, beskriver konstnären landskapet kring Grez: ”Flodens stränder voro kantade av pilträd, popplar och eleganta lövträd” för att sedan fortsätta: ”Att uppräkna alla de svenskar som under åttiotalets första hälft studerat i Grez vore nästan detsamma som en katalog över hela generationen av målande landsmän i Frankrike. [...] Utom Carl Larsson och undertecknad: Hugo Birger samt Richard Bergh, Nils Kreuger, Karl Nordström, Bob Thegerström, Georg Arsenius, Ivar Nyberg, Carl Trägårdh; fröknarna Julia Beck, Gerda Rydberg (gift Tirén), Tekla Lindeström (gift Nordström), Karin Bergöö (gift Larsson), Emma Löwstedt (gift Chadwick). Många andra ej att förglömma. Även August Strindberg med familj var i flera månader sommaren 1883 gäst i pension Laurent”.

Kåa Wennberg citerar också Pauli, i sin bok "Strindberg i Grez", 2007 och lägger till: ”Och listan över konstnärer som verkat i Grez kan göras längre – Elias Erdtman, Oscar Björk, Eva Bonnier, Ernst Lundström, Anshelm Schultzberg, Eva Åström, Carl Waldemar Olsson, Alf Wallander, Gottfrid Kallstenius och Bruno Liljefors – en mäktig skara konstnärer!”.

Såväl Pauli som Wennberg undlåter emellertid att omnämna Valdemar Nyström. Detta bör rimligtvis bero på att Nyström är en av de mindre kända målarna i kretsen kring de ovan nämnda, även om viss rehabilitering skett genom Prins Eugens Waldemarsuddes utställning "Skagen. En skandinavisk konstnärskoloni" år 2013.

Nyström påbörjade sin konstnärliga bana under 1880-talet som lärling i Oscar Törnås ateljé och fortsatte utbilda sig vid Konstakademin. Efter sin utbildning begav sig Nyström ut i Europa och uppehöll sig i både Italien och Frankrike där han verkade under inspiration av såväl friluftsrealismen som impressionismen.

Konstnären förekommer sällan på konstmarknaden och hans verk får anses som riktiga rariteter. "Sommarlandskap med vallmo, motiv från Grez" är daterad 1892 och har tidigare tillhört konstsamlingen på Swedish Match där den utgjort ett blickfång i lokalerna med sin imponerande storlek och fantastiska motiv.