Nr. | Föremål | Klubbat pris |
601 | UPPSATSSKÅLAR MED LOCK, ett par. Empirestil, omkring år 1900. | 40 000 SEK |
602 | VINKYLARE. Tyskt/nordeuropeiskt arbete, 1600-talets andra hälft/cirka 1700. Barock. | 20 000 SEK |
603 | KANNA, troligen Tyskland. 1700-tal. | 6 000 SEK |
604 | VATTENKANNA PÅ RECHAUD. Rokoko, 1700-talets mitt. | 5 000 SEK |
605 | KANNA MED LOCK, av O. F. Richman, Falun. Sengustaviansk, 1800-talets början. | 5 000 SEK |
606 | BRICKA. Empire, 1800-talets första hälft. | 4 000 SEK |
607 | EMALJPLAKETTER, två stycken, sannolikt Limoges, 1600-tal. | 24 000 SEK |
608 | DOSA. Rokoko, 1700-talets andra hälft. | 7 000 SEK |
609 | FICKURSSTÄLL. Sverige, 1700-talets mitt. Rokoko. | 4 000 SEK |
610 | MIKROMOSAIK. Italien, 1800-talets början. | 420 000 SEK |
611 | RAMAR, ett par. Gustavianska, 1700-talets slut. | 13 000 SEK |
612 | SKRIN. Sydtyskland, 1500-talets senare del. | 16 000 SEK |
613 | SKRIN. Barock, 1700-talets första hälft. | 9 500 SEK |
614 | BREVPRESS. Empire, 1800-talets första hälft. | 6 500 SEK |
615 | KYRKOSKULPTURER, för ett ljus, ett par, omkring år 1800. | 12 000 SEK |
616 | SKULPTURER, två stycken. Barock 1600/1700-tal. | Återrop |
617 | KABINETTSKÅP. Barock, omkring år 1700. | 12 500 SEK |
618 | FLINTLÅSPISTOLER, ett par, Berg Norrköping 1700-talets andra hälft. | 50 000 SEK |
619 | KRUTHORN. Tyskland, 1800-tal. Barockstil. | Återrop |
620 | ORNAMENT. Stockholmsarbete, 1700-talets mitt i Carl Hårlemans art. Rokoko. | 32 000 SEK |
621 | ÖVERSTYCKE. Rokoko, 1700-talets mitt. | 25 000 SEK |
622 | TRÄDGÅRDSURNA MED POSTAMENT. J & M Craig, Kilmarnock. Skottland, 1800-talets slut. | 13 000 SEK |
623 | TRÄDGÅRDSURNOR, ett par. Barockstil, 1800-talets andra hälft. | 10 000 SEK |
624 | KASSAKISTA. Barock, 1600-talets andra hälft. | 18 000 SEK |
625 | KOLONN PÅ SOCKEL. Älvdalen, 1800-tal. | 26 000 SEK |
626 | KOLONN. Gustaviansk, 1700-talets slut. | 50 000 SEK |
632 | August Strindberg, handskrivet och undertecknat brev. Daterat Djursholm 9 september 1891. | 16 000 SEK |
633 | BORDSSKIVA. Älvdalen, 1830/40-tal. | 115 000 SEK |
634 | BORDSSKIVA. Älvdalen, 1800/1900-tal. | 35 000 SEK |
635 | SKRIVBYRÅ. Karl Johan, 1800-talets första hälft. | 13 000 SEK |
636 | KOLONN PÅ SOCKEL. Älvdalen, 1800-tal. | 60 000 SEK |
637 | URNOR med LOCK, ett par. Älvdalen, 1800-talets början. Sengustavianska. | 150 000 SEK |
638 | URNA MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Sengustaviansk. | 80 000 SEK |
639 | URNA MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Sengustaviansk. | 42 000 SEK |
640 | URNA, Älvdalen, 1800-talets första hälft. Empire. | 65 000 SEK |
641 | URNA. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Empire. | 30 000 SEK |
642 | SKÅL PÅ FOT. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Empire. | 55 000 SEK |
643 | SKÅL på FOT. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Empire. | 44 000 SEK |
644 | URNA. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Empire. | 19 000 SEK |
645 | SKÅL PÅ FOT. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Empire. | 16 000 SEK |
646 | SKÅL med LOCK. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Empire. | 11 000 SEK |
647 | BORDSPENDYL, av Johan Fredrik Cedergren (verksam i Stockholm 1811-1839). Empire. | 50 000 SEK |
648 | LJUSSTAKAR, ett par. Älvdalen, omkring år 1800. Sengustavianska. | 50 000 SEK |
649 | LJUSSTAKAR, ett par. Älvdalen, omkring år 1800. Sengustavianska. | 14 000 SEK |
650 | LJUSSTAKAR, ett par. Älvdalen, 1800-talets andra hälft. | 12 000 SEK |
651 | LJUSSTAKAR, ett par. Älvdalen, sent 1800-tal. | 5 000 SEK |
652 | LJUSSTAKAR, ett par. Sverige, 1800-talets andra hälft. | 5 000 SEK |
653 | SKRIVSTÄLL med bläckhorn och sandströare. Älvdalen, sekelskiftet 1900. Empirestil. | 7 000 SEK |
654 | BLÄCKHORN OCH SANDSTRÖARE. Älvdalen, 1800-tal. | 2 400 SEK |
655 | BREVPRESS. Älvdalen, 1800-taletes första hälft. Empire. | 5 500 SEK |
656 | BREVPRESS. Älvdalen, 1800-tal. | 4 500 SEK |
657 | BREVPRESS, Älvdalen, 1800-tal. | 2 400 SEK |
658 | BREVPRESS. Älvdalen, 1800-tal. | 3 500 SEK |
659 | BORDSKLOCKA. Älvdalen, 1900-tal. | 1 200 SEK |
660 | MINNESMEDALJ, över Eric Hagström (1760-1827), porfyrverkets utvecklare och förvaltare från 1788. Utförd 1843. | 2 200 SEK |
661 | BOK. Hjelm P. J., Berättelse om Elfdals porphyrverk i Öster-Dalarna, Stockholm, C. F. Marquard, 1802. | 3 500 SEK |
662 | DOSA MED LOCK. Älvdalen, tidigt 1800-tal. Sengustaviansk. | 16 000 SEK |
663 | SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire. | 26 000 SEK |
664 | SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire. | 10 000 SEK |
665 | SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire. | 20 000 SEK |
666 | SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire. | 28 000 SEK |
667 | SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire. | 18 000 SEK |
668 | SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire. | 17 000 SEK |
670 | SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire. | 10 000 SEK |
671 | SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire. | 10 000 SEK |
672 | SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire. | 7 000 SEK |
673 | TOBAKSBURK med LOCK. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Empire. | 18 000 SEK |
674 | TALLRIK. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Empire. | 19 000 SEK |
675 | SALTKAR, ett par. Älvdalen/Värmland, 1800-talets början. | 10 000 SEK |
676 | SALTKAR, ett par. Älvdalen, omkring år 1800. Sengustavianska. | 4 200 SEK |
677 | SALTKAR, ett par. Älvdalen, 1800-talets första hälft. | 14 000 SEK |
678 | SALTKAR, ett par. Älvdalen, 1800-talets början. | 8 500 SEK |
679 | SALTKAR, ett par. Älvdalen, 1800-talets början. | 10 000 SEK |
680 | SALTKAR. Älvdalen, 1800-talets början. | 1 600 SEK |
681 | SALTKAR. Älvdalen, 1800-talets början. | 3 500 SEK |
682 | BESTICK, fyra delar. Älvdalen, 1800-tal. | 2 600 SEK |
683 | KNIVAR, tre stycken. Älvdalen, 1800-tal. | 4 500 SEK |
684 | PASTEJKNIVAR, ett par. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Empire. | 7 500 SEK |
685 | SMÖRKNIVSTÄLL, två stycken. Älvdalen, 1800-tal. | 1 400 SEK |
686 | SERVETTRINGAR, tre stycken. Älvdalen, 1900-tal. | 6 000 SEK |
687 | MORTEL med PISTILL. Älvdalen, 1800-tal. | 8 000 SEK |
688 | GLAS, pokal. Tyskland, 1700-talets början. | Återrop |
689 | POKAL/BORDSPINGLA, glas. 1700-tal. | 2 000 SEK |
690 | VINGLAS. Tyskland, 1700-tal. | Återrop |
691 | BÄGARE, glas. 1700-tal. | Återrop |
692 | VINGLAS. 1700-tal. | Återrop |
693 | SWEET MEAT DISH MED LOCK, glas. 1700-tal. | Återrop |
694 | RESESET, fem delar, glas. 1700-tal. | 5 500 SEK |
695 | POKAL, glas. Ryssland, 1700-tal. | 7 000 SEK |
696 | VINFLASKA, glas. Bär sigill märkt 'CON STANTIA WYN", Sydafrika, 17/1800-tal. | 2 000 SEK |
697 | PRAKTPOKAL, glas. Sverige, Kungsholms glasbruk, 1700-tal. | 14 000 SEK |
698 | PRAKTPOKAL MED LOCK, glas. Kungsholms glasbruk, 1700-tal. | 16 000 SEK |
699 | PRAKTPOKAL med LOCK, glas. Kungsholms glasbruk, 1700-tal. | 17 000 SEK |
700 | SMÖRASK med LOCK och FAT, glas. Sverige, 1700-tal. | 2 600 SEK |
701 | GLAS, två stycken. Kungsholms glasbruk, 1700-tal. | 6 500 SEK |
702 | GLAS. Sverige, 1700-tal. | 6 000 SEK |
703 | GLAS, tre stycken. 1700-tal. | 8 500 SEK |
704 | SPETSGLAS, fyra stycken. Sverige, 1700-tal. | 26 000 SEK |
705 | GLAS, två stycken. Sverige, 1700-tal. | Återrop |
706 | SPETSGLAS, fyra stycken. Sverige, 1700-tal. | 2 800 SEK |