Blybergsporfyr. Halvsfärisk korpus på insvängd låg fot på kvadratisk sockel. Uppsvängd överdel med välvt lock. Lockknopp av förgylld brons i form av pinjekotte. Höjd 39, diameter 26 cm.
Nagg.
Dessa två urnor finns upptagna i brukspatronen och bergsrådet Christoffer Myhrmans bouppteckning år 1811 "Stora salen... 2 urnor af porphyr a 3 sk-6.". Därefter i arv till Esaias Tegnér, i vars bouppteckning de upptas från 1847 "Möbler Nedre Våningen, Stora Förmaket... 2 Porphyr-urnor 25 (Riksgälds)". Esbjörn Kronbergs samling.
Bukowskis Porfyrutställning 1985/86, Nr 20.