610
377683

MIKROMOSAIK. Italien, 1800-talets början.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 530 - 4 420 EUR
3 640 - 4 550 USD
Klubbat pris
420 000 SEK

Micromosaik och marmor. Bergslandskap, fritt efter Claude Joseph Vernet "Vue des cascatelles de Tivoli". 22 x 28 cm, inkl snidad förgylld ram 34 x 41 cm.

Tilläggslista

Felaktig datering angiven i engelsk texten, skall stå: Italian early 19th century micromosaic panel. / Incorrect dating given in English text, should be: Italian early 19th century micromosaic panel.

Proveniens

Esbjörn Kronbergs samling.