Gammal Klitt, förgylld och patinerad brons. Kolonnformat skaft på kvadratisk sockel, karyatid uppbärande ljushållare. Höjd 29,5 cm.
Nagg.
Esbjörn Kronbergs samling.
Bukowskis Porfyrutställning 1985/86, Nr 75.