Kan inte nå servern

Vårens Klassiska 574

 
1803 föremål
721. ECUELLE med LOCK och FAT, porslin. Meissen, Marcolinis period (1774-1814).
721. ECUELLE med LOCK och FAT, porslin. Meissen, Marcolinis period (1774-1814).
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
475. KARMSTOL. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
475. KARMSTOL. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
134. John Börjeson, Karl XI.
134. John Börjeson, Karl XI.
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
495. STOLAR, ett par. Gustavianska stockholmsarbeten, 1770/80-tal.
495. STOLAR, ett par. Gustavianska stockholmsarbeten, 1770/80-tal.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1128. ÖRHÄNGEN, guld Chaumet 'Liens'. No. 339331.
1128. ÖRHÄNGEN, guld Chaumet 'Liens'. No. 339331.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 14 000 SEK
958. ÖRHÄNGEN, burar med fåglar.
958. ÖRHÄNGEN, burar med fåglar.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 14 000 SEK
1068. ÖRHÄNGEN, cabochonslipade granater och rosenslipade diamanter.
1068. ÖRHÄNGEN, cabochonslipade granater och rosenslipade diamanter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 14 000 SEK
1808. BOK med TRÄSNITT, 4 volymer, "Shi zhu zhai jian pu" av Hu Zhengyan.
1808. BOK med TRÄSNITT, 4 volymer, "Shi zhu zhai jian pu" av Hu Zhengyan.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
556. LJUSSTAKAR, ett par. Älvdalen, omkring år 1800. Sengustavianska.
556. LJUSSTAKAR, ett par. Älvdalen, omkring år 1800. Sengustavianska.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
978. HÄNGE, gammalslipade diamanter, omkring år 1900.
978. HÄNGE, gammalslipade diamanter, omkring år 1900.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
12 000 - 14 000 SEK
805. BÄGARE, silver, av Balthazar Haydt, Augsburg, 1670.
805. BÄGARE, silver, av Balthazar Haydt, Augsburg, 1670.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1212. RING, 5 antikslipade diamanter, tot. ca 2 ct.
1212. RING, 5 antikslipade diamanter, tot. ca 2 ct.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1545. TALLRIKAR, 24 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1545. TALLRIKAR, 24 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
516. SPEGEL. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
516. SPEGEL. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
840. GRÄDDSNÄCKA, av Lars Hessling, Linköping 1778. Rokoko.
840. GRÄDDSNÄCKA, av Lars Hessling, Linköping 1778. Rokoko.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1188. RING, ovalslipad kyanit 5.73 ct, med briljantslipade diamanter tot. 0.48 ct.
1188. RING, ovalslipad kyanit 5.73 ct, med briljantslipade diamanter tot. 0.48 ct.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
14 000 - 16 000 SEK
1279. SEMIANTIK KESHAN S.K. MOTACHEM. 201,5 x 127,5 cm.
1279. SEMIANTIK KESHAN S.K. MOTACHEM. 201,5 x 127,5 cm.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
14 000 - 16 000 SEK
526. TOILETTESPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Rokoko.
526. TOILETTESPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Rokoko.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
14 000 - 16 000 SEK
1160. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter tot. 1.60 ct.
1160. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter tot. 1.60 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
14 000 - 16 000 SEK
1263. ANTIK/SEMIANTIK ISFAHAN sannolikt. 428 x 311,5 cm.
1263. ANTIK/SEMIANTIK ISFAHAN sannolikt. 428 x 311,5 cm.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
14 000 - 16 000 SEK
1460. GLASMÅLNING. Qing dynastin, omkring 1800.
1460. GLASMÅLNING. Qing dynastin, omkring 1800.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1457. GLASMÅLNING. Qing dynastin, 1700-tal.
1457. GLASMÅLNING. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
452. SPELBORD. Stockholmsarbete i Lars Nordins art. Rokoko.
452. SPELBORD. Stockholmsarbete i Lars Nordins art. Rokoko.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
264. Francois Vanderverdonck, Landskap med hönsfåglar och änder.
264. Francois Vanderverdonck, Landskap med hönsfåglar och änder.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1359. VAS, brons. Qing dynastin, 1700-tal.
1359. VAS, brons. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
615. KYRKOSKULPTURER, för ett ljus, ett par, omkring år 1800.
615. KYRKOSKULPTURER, för ett ljus, ett par, omkring år 1800.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
21. Olof Hermelin, Vårlandskap.
21. Olof Hermelin, Vårlandskap.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1701. PRAKTVASER, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1701. PRAKTVASER, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
543. VÄGGLYSTRAR, för två ljus, ett par. Gustavianska.
543. VÄGGLYSTRAR, för två ljus, ett par. Gustavianska.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
565. LJUSSTAKAR, två snarlika. Barock, omkring år 1700.
565. LJUSSTAKAR, två snarlika. Barock, omkring år 1700.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1262. ANTIK HERIS. 390 x 272,5 cm.
1262. ANTIK HERIS. 390 x 272,5 cm.
Klubbat pris 
85 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1764. JARDINERE/FISKBASSÄNG, porslin. Sen Qing dynasti.
1764. JARDINERE/FISKBASSÄNG, porslin. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1697. URNA, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1697. URNA, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
545. APPLIQUER, för tre ljus, ett par. Empirestil, 1800-talets andra hälft.
545. APPLIQUER, för tre ljus, ett par. Empirestil, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
625. KOLONN PÅ SOCKEL. Älvdalen, 1800-tal.
625. KOLONN PÅ SOCKEL. Älvdalen, 1800-tal.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
596. SKRIVSTÄLL. Älvdalen. Sengustavianskt, 1800-talets början.
596. SKRIVSTÄLL. Älvdalen. Sengustavianskt, 1800-talets början.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
39. Olof Krumlinde, Grönskande sommarhage, Osby.
39. Olof Krumlinde, Grönskande sommarhage, Osby.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
871. RAM, av W.A. Bolin, Stockholm 1919.
871. RAM, av W.A. Bolin, Stockholm 1919.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
442. SKRIVBYRÅ. Sengustaviansk, 1800-talets början.
442. SKRIVBYRÅ. Sengustaviansk, 1800-talets början.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1629. URNA, porslin. Sen Qing dynasti med Daoguangs sigillmärke.
1629. URNA, porslin. Sen Qing dynasti med Daoguangs sigillmärke.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1402. RÖKELSEKAR med LOCK, nefrit. Kina, 1900-tal.
1402. RÖKELSEKAR med LOCK, nefrit. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1615. FIGURINER, ett par, keramik. Qing dynastin.
1615. FIGURINER, ett par, keramik. Qing dynastin.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1431. FIGURIN, elfenben. Qing dynastin, 1800-tal.
1431. FIGURIN, elfenben. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1477. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1477. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
559. LJUSSTAKAR, ett par. Empire, 1800-talets början.
559. LJUSSTAKAR, ett par. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
884. BÄGARE, av Orm Wibeck, Borås 1698. Karolinsk.
884. BÄGARE, av Orm Wibeck, Borås 1698. Karolinsk.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
272. Jan van Huchtenburg Hans art, Kavalleribatalj.
272. Jan van Huchtenburg Hans art, Kavalleribatalj.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
587. BORDSUR. Frankrike, 1800-talets slut. Louis XVI-stil.
587. BORDSUR. Frankrike, 1800-talets slut. Louis XVI-stil.
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1683. URNA, porslin. Transition 1600-tal.
1683. URNA, porslin. Transition 1600-tal.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
960. ARMRING, snidad granat samt halvpärla, öppningsbar. 1800-tal.
960. ARMRING, snidad granat samt halvpärla, öppningsbar. 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
121. Carl Eldh, "Självkritik".
121. Carl Eldh, "Självkritik".
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
663. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
663. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
667. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
667. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
635. SKRIVBYRÅ. Karl Johan, 1800-talets första hälft.
635. SKRIVBYRÅ. Karl Johan, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
668. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
668. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
665. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
665. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
97. Ernst Josephson, "Papagena".
97. Ernst Josephson, "Papagena".
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
213. Johan Henrik Scheffel Tillskriven, "Erik Adolf Printzensköld" (1718-1796).
213. Johan Henrik Scheffel Tillskriven, "Erik Adolf Printzensköld" (1718-1796).
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
394. ANTONIS VAN DYCK, EFTER. Miniatyr. Gouache på ben.
394. ANTONIS VAN DYCK, EFTER. Miniatyr. Gouache på ben.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1614. FIGURIN, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
1614. FIGURIN, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
474. KARMSTOLAR, ett par. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
474. KARMSTOLAR, ett par. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
626. KOLONN. Gustaviansk, 1700-talets slut.
626. KOLONN. Gustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
469. BANKETTSOFFA. Gustaviansk, 1700-talets slut.
469. BANKETTSOFFA. Gustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
767. DOSA, icke identifierad mästarstämpel, Moskva 1908-1917.
767. DOSA, icke identifierad mästarstämpel, Moskva 1908-1917.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
778. KAVIARSKED, Samuel Z. Filander, S:t Petersburg 1883.
778. KAVIARSKED, Samuel Z. Filander, S:t Petersburg 1883.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
771. CIGARETTETUI, av Gustav Klingert, Moskva 1887.
771. CIGARETTETUI, av Gustav Klingert, Moskva 1887.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1546. TALLRIKAR, ett par, vapenporslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35).
1546. TALLRIKAR, ett par, vapenporslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35).
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1583. TERRIN med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1583. TERRIN med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
544. APPLIQUE, för tre ljus. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
544. APPLIQUE, för tre ljus. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1424. SKULPTUR, trä. Troligen Ming dynastin (1368-1644).
1424. SKULPTUR, trä. Troligen Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
210. Louis Tocqué Efter, "Carl Gustaf Tessin" (1695-1770).
210. Louis Tocqué Efter, "Carl Gustaf Tessin" (1695-1770).
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
554. LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska, omkring år 1800.
554. LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska, omkring år 1800.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1426. ARMBAND, guld och sköldpadd. Qing dynastin, 1800-tal.
1426. ARMBAND, guld och sköldpadd. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
750. RESEIKON, triptyk, av Nikolai Pokrovsky, Moskva 1868-1897.
750. RESEIKON, triptyk, av Nikolai Pokrovsky, Moskva 1868-1897.
Klubbat pris 
62 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
612. SKRIN. Sydtyskland, 1500-talets senare del.
612. SKRIN. Sydtyskland, 1500-talets senare del.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
581. BORDSPENDYL. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
581. BORDSPENDYL. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1373. VASER med LOCK, ett par, cloisonné. Qing dynastin (1644-1912).
1373. VASER med LOCK, ett par, cloisonné. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
827. BRÄNNVINSSKÅL, av Niclas Wiggman, Kalmar, 1761.
827. BRÄNNVINSSKÅL, av Niclas Wiggman, Kalmar, 1761.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?