Kan inte nå servern

Vårens Klassiska 574

 
1803 föremål
510. SPEGEL. Burchardt Prechts verkstad, 1700-talets början. Senbarock.
510. SPEGEL. Burchardt Prechts verkstad, 1700-talets början. Senbarock.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1354. RÖKELSEKAR, brons. Qing-dynastin, 16/1700-tal.
1354. RÖKELSEKAR, brons. Qing-dynastin, 16/1700-tal.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1333. FIGURIN, lergods. Tang dynastin (618-907).
1333. FIGURIN, lergods. Tang dynastin (618-907).
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
139. Carl Milles, Flicka som leker med tårna.
139. Carl Milles, Flicka som leker med tårna.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
63. GUNNAR WIDFORSS (USA), akvarell. Sign Widforss.
63. GUNNAR WIDFORSS (USA), akvarell. Sign Widforss.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
60. Gunnar Widforss, "At Palm Springs".
60. Gunnar Widforss, "At Palm Springs".
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
61. Gunnar Widforss, "From the 17 Mile drive, Carmel".
61. Gunnar Widforss, "From the 17 Mile drive, Carmel".
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
59. GUNNAR WIDFORSS (USA), akvarell. Sign Widforss.
59. GUNNAR WIDFORSS (USA), akvarell. Sign Widforss.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
102. Gunnar Widforss, "Östhammar".
102. Gunnar Widforss, "Östhammar".
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
64. GUNNAR WIDFORSS (USA), akvarell. Sign Widforss och daterad 1914.
64. GUNNAR WIDFORSS (USA), akvarell. Sign Widforss och daterad 1914.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
616. SKULPTURER, två stycken. Barock 1600/1700-tal.
616. SKULPTURER, två stycken. Barock 1600/1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
89. Arthur Bianchini, Landskap i solnedgång.
89. Arthur Bianchini, Landskap i solnedgång.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1024. ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot 8.01 ct.
1024. ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot 8.01 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 65 000 SEK
1056. ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot 9.55 ct.
1056. ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot 9.55 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
70 000 - 75 000 SEK
1005. RING, Burma rubin, 3.48 ct, briljantslipade diamanter, tot. 0.85 ct.
1005. RING, Burma rubin, 3.48 ct, briljantslipade diamanter, tot. 0.85 ct.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
35 000 - 35 000 SEK
1026. RING, Burma safir, 7.73 ct med briljantslipade diamanter, tot 2.45 ct.
1026. RING, Burma safir, 7.73 ct med briljantslipade diamanter, tot 2.45 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
45 000 - 50 000 SEK
1046. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. ca 6.05 ct.
1046. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. ca 6.05 ct.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1116. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. ca 3.20 ct.
1116. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. ca 3.20 ct.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1030. COLLIER, lång kedja med olikslipade diamanter, tot. 18.58 ct.
1030. COLLIER, lång kedja med olikslipade diamanter, tot. 18.58 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 65 000 SEK
1153. RING, navettslipad fancy greenish-yellow diamant, 2.46 ct.
1153. RING, navettslipad fancy greenish-yellow diamant, 2.46 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 55 000 SEK
387. Fredric Westin Efter, "Karl XIV Johan Sveriges och Norriges Konung".
387. Fredric Westin Efter, "Karl XIV Johan Sveriges och Norriges Konung".
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
336. Maria Magdalena.
336. Maria Magdalena.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
69. Gunnar Widforss, "Vieille Ville, Menton".
69. Gunnar Widforss, "Vieille Ville, Menton".
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
58. Gunnar Widforss, "Bright Angel Landing. Zion National Park, Utah".
58. Gunnar Widforss, "Bright Angel Landing. Zion National Park, Utah".
Klubbat pris 
39 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
62. Gunnar Widforss, "Grand Canyon".
62. Gunnar Widforss, "Grand Canyon".
Klubbat pris 
145 000 SEK
Utropspris
200 000 - 225 000 SEK
65. Gunnar Widforss, "Trees".
65. Gunnar Widforss, "Trees".
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
594. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
594. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
2. Oskar Bergman, "Kväll i Visby".
2. Oskar Bergman, "Kväll i Visby".
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
442. SKRIVBYRÅ. Sengustaviansk, 1800-talets början.
442. SKRIVBYRÅ. Sengustaviansk, 1800-talets början.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
879. CHATELAINE, förgylld mässing. Rokoko.
879. CHATELAINE, förgylld mässing. Rokoko.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
1444. SNUSFLASKA, Kina, troligen Republik.
1444. SNUSFLASKA, Kina, troligen Republik.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1487. URNA med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1487. URNA med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1719. VASER, två snarlika, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1719. VASER, två snarlika, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1761. KLOCKA, porslin. Sen Qing dynastin.
1761. KLOCKA, porslin. Sen Qing dynastin.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1661. VAS, porslin. Kina, 1900-tal.
1661. VAS, porslin. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1618. FAT, porslin. Kanton, Qing dynastin, 1800-tal.
1618. FAT, porslin. Kanton, Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1762. TAZZA, porslin. Sen Qing dynasti.
1762. TAZZA, porslin. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1629. URNA, porslin. Sen Qing dynasti med Daoguangs sigillmärke.
1629. URNA, porslin. Sen Qing dynasti med Daoguangs sigillmärke.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1456. VAS, pekingglas. Kina, 1900-tal.
1456. VAS, pekingglas. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1656. VAS, porslin. Troligen sen Qing dynasti.
1656. VAS, porslin. Troligen sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1397. PLAKETT, nefrit. Kina, 1900-tal.
1397. PLAKETT, nefrit. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1400. VINOFFERBÄGARE, nefrit. Vit. Kina.
1400. VINOFFERBÄGARE, nefrit. Vit. Kina.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1401. FIGURIN, nefrit. Kina.
1401. FIGURIN, nefrit. Kina.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1726. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1726. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1648. SKÅL med LOCK, porslin. Sen Qing dynasti/tidigt 1900-tal.
1648. SKÅL med LOCK, porslin. Sen Qing dynasti/tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1524. SKÅLFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1524. SKÅLFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
10. Bruno Liljefors, "Spoväng".
10. Bruno Liljefors, "Spoväng".
Klubbat pris 
120 000 SEK
Utropspris
175 000 - 200 000 SEK
1260. SEMIANTIK GHOM. 327 x 216 cm.
1260. SEMIANTIK GHOM. 327 x 216 cm.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 14 000 SEK
104. Helene Schjerfbeck, "Sidenskon".
104. Helene Schjerfbeck, "Sidenskon".
Klubbat pris 
95 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
31. Bruno Liljefors, Vinterlandskap i gryningsljus.
31. Bruno Liljefors, Vinterlandskap i gryningsljus.
Klubbat pris 
85 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
696. VINFLASKA, glas. Bär sigill märkt 'CON STANTIA WYN", Sydafrika, 17/1800-tal.
696. VINFLASKA, glas. Bär sigill märkt 'CON STANTIA WYN", Sydafrika, 17/1800-tal.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
25. Alfred Wahlberg, Böljande sädesfält med vallmo.
25. Alfred Wahlberg, Böljande sädesfält med vallmo.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
901. SKED med fasetterad knopp, ostämplad, sannolikt Breslau c:a 1600.
901. SKED med fasetterad knopp, ostämplad, sannolikt Breslau c:a 1600.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
902. SKED med dubbel kerubknopp, s.k. apostelsked, ostämplad, Polsk typ c:a 1600.
902. SKED med dubbel kerubknopp, s.k. apostelsked, ostämplad, Polsk typ c:a 1600.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
334. RAFAEL, kopia efter, olja på koppar, 1600-tal.
334. RAFAEL, kopia efter, olja på koppar, 1600-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
899. SKED med fasetterd knopp, av Thomas Smolde, Riga (verksam 1580-1602).
899. SKED med fasetterd knopp, av Thomas Smolde, Riga (verksam 1580-1602).
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
253. Slaget vid Hogland 1713.
253. Slaget vid Hogland 1713.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
1722. FAT, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1722. FAT, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1723. FAT, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1723. FAT, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1687. KANNA med LOCK, porslin. Qing dynastin.
1687. KANNA med LOCK, porslin. Qing dynastin.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1773. ASK med LOCK, porslin. Japan, Meiji (1868-1912).
1773. ASK med LOCK, porslin. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1402. RÖKELSEKAR med LOCK, nefrit. Kina, 1900-tal.
1402. RÖKELSEKAR med LOCK, nefrit. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1615. FIGURINER, ett par, keramik. Qing dynastin.
1615. FIGURINER, ett par, keramik. Qing dynastin.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1370. VASER, ett par, cloisonné. Qing dynastin.
1370. VASER, ett par, cloisonné. Qing dynastin.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
70. Georg Pauli, "Romerskt bad".
70. Georg Pauli, "Romerskt bad".
Klubbat pris 
1 000 000 SEK
Utropspris
1 000 000 - 1 200 000 SEK
623. TRÄDGÅRDSURNOR, ett par. Barockstil, 1800-talets andra hälft.
623. TRÄDGÅRDSURNOR, ett par. Barockstil, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
171. Hugo Simberg, "Motiv från Bretagne".
171. Hugo Simberg, "Motiv från Bretagne".
Klubbat pris 
110 000 SEK
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
720. KOPP med FAT, porslin. Meissen, 1700-tal.
720. KOPP med FAT, porslin. Meissen, 1700-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1664. FIGURINER/RÖKELSEHÅLLARE, två stycken, keramik, Kina.
1664. FIGURINER/RÖKELSEHÅLLARE, två stycken, keramik, Kina.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1741. FAT, ett par, kompaniporslin, Qing dynastin Qianlong (1736-95).
1741. FAT, ett par, kompaniporslin, Qing dynastin Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
55. Bruno Liljefors, "Andunge".
55. Bruno Liljefors, "Andunge".
Klubbat pris 
105 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
51. Bruno Liljefors, "Djurstudier".
51. Bruno Liljefors, "Djurstudier".
Klubbat pris 
85 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1720. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1720. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1596. FAT, ett par, kompaniporslin, Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1596. FAT, ett par, kompaniporslin, Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1750. TALLRIKAR, nio stycken, porslin. Ming dynastin, 1600-tal.
1750. TALLRIKAR, nio stycken, porslin. Ming dynastin, 1600-tal.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
173. Helene Schjerfbeck, "Madonna de la Charité".
173. Helene Schjerfbeck, "Madonna de la Charité".
Klubbat pris 
4 400 000 SEK
Utropspris
3 500 000 - 4 000 000 SEK
9. Bruno Liljefors, Orrspel.
9. Bruno Liljefors, Orrspel.
Klubbat pris 
160 000 SEK
Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
1490. TALLRIK, kompaniporslin. Qing dynastin, circa 1725-30.
1490. TALLRIK, kompaniporslin. Qing dynastin, circa 1725-30.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1569. TALLRIKAR, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1569. TALLRIKAR, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1737. TALLRIK, ett par, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1737. TALLRIK, ett par, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1736. SKÅLFAT, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong circa 1790.
1736. SKÅLFAT, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong circa 1790.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1331. ANTIK ÖSTKAUKASISK SOUMAK. 275 x 195 cm.
1331. ANTIK ÖSTKAUKASISK SOUMAK. 275 x 195 cm.
Klubbat pris 
105 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK