Vårens Klassiska 574

1803 föremål
164. Frederik Winther, Jägare i öppet landskap.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
303. Jacob Grimmer Hans efterföljd, Landskap med figurer och byggnader.
Klubbat pris
240 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
888. BÄGARE, av Herman Hermansson, Göteborg 1706.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1431. FIGURIN, elfenben. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1587. SILFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
518. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
575. VÄGGPENDYL, av Jonas Ekström (mästare i Stockholm 1766-69). Rokoko.
Klubbat pris
27 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1745. BÅLSKÅL, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
636. KOLONN PÅ SOCKEL. Älvdalen, 1800-tal.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
70 000 - 80 000 SEK
1613. FIGURIN, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
527. LJUSKRONA, för sex ljus. Sverige, 1700-tal. Rokoko.
Klubbat pris
70 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
262. Justus Juncker, Stilleben med frukter och blommor.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
822. DRYCKESKANNA, av Niclas Warneck, Karlstad 1757.
Klubbat pris
35 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
172. Christian Krohg, "Lots".
172. Christian Krohg, "Lots".
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1477. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1436. VAS, elfenben. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1435. FIGURINER, ett par, elfenben. Kina, Tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1135. RING, briljantslipade diamanter tot. ca 1.50 ct och rubin, W.A. Bolin 1976.
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
250. Bengt Nordenberg, "Tiondemöte i Skåne".
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
235. Pehr Hilleström, "I ritskolan".
Klubbat pris
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
559. LJUSSTAKAR, ett par. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
331. Soldater intar byn.
331. Soldater intar byn.
Klubbat pris
100 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1237. Spindelur. Gudin. Paris, sent 1700-tal. 39mm.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1215. Fickur. OMEGA. Guld 14k, totalvikt 82g. 50mm. 1941. Originaletui.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1240. Spindelur. Anton Finn. Bemålad emalj, Wien 1800-talets mitt. 55mm.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
884. BÄGARE, av Orm Wibeck, Borås 1698. Karolinsk.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
272. Jan van Huchtenburg Hans art, Kavalleribatalj.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
852. SOCKERSKRIN, av Anders Lundqvist, Stockholm 1831. Empire.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
455. BORD. Sengustavianskt stockholmsarbete, omkring år 1800.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
18 000 - 22 000 SEK
489. SALONGSMÖBEL, fem delar. Empire, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
238. Pehr Hörberg, "Frimurartavla", "Tempelherrar".
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
225. Fredric Westin, "Aftonen".
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1094. ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot. ca 5 ct.
Klubbat pris
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
1551. TALLRIK, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1725. TALLRIK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1581. TALLRIK, porslin, Qing dynastin, 1700-talets första hälft.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1488. TEDOSOR, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1382. TARA, förgylld brons. Sinotibetansk, Qing dynastin.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1383. BUDDHA, förgylld brons. Sinotibetansk.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1414. ASK med LOCK, rosenkvarts. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1417. TRÄDGÅRDSKLIPPA, sten. Kina.
Klubbat pris
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
335. ITALIENSK SKOLA 1600/1700, Uppfodrad duk. Ej sign.
Klubbat pris
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1409. FIGURIN, nefrit. Kina.
1409. FIGURIN, nefrit. Kina.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1368. VAS med LOCK, cloisonné. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
587. BORDSUR. Frankrike, 1800-talets slut. Louis XVI-stil.
Klubbat pris
80 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1393. VAS med LOCK, nefrit, Kina 1900-tal.
Klubbat pris
145 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
889. BÄGARE, av Petter Ersson Lund, Stockholm 1730.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
46. Axel Fridell, "Natanael Cassén".
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1474. URNA, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1641. VAS, porslin. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
90 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1642. VAS, porslin. Kina, 1900-tal, med Jiaqing sigillmärke.
Klubbat pris
310 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
585. BORDSPENDYL. Danmark, 1800-talets första hälft. Empire.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
924. SKED med druvknopp, av Michel Pohl d.ä., Stockholm 1694.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
917. SKED med volutknopp, omärkt, Skandinavien 1600-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
918. SKED med dubbel kerubknopp, ostämplad, Skandinavien 1600-tal.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1255. SEMIANTIK/OLD BAOTOU. 132 x 65,5 cm.
Klubbat pris
Utropspris
7 000 - 9 000 SEK
920. SKED med serafknopp, ostämplad, Skandinavien 1600-tal.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
604. VATTENKANNA PÅ RECHAUD. Rokoko, 1700-talets mitt.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
845. SOCKERSKRIN, av Anders Schotte, Uddevalla 1785. Rokoko.
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
844. GRÄDDSNÄCKA, av Anders Schotte, Uddevalla 1784. Rokoko.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
912. SKED, otydlig stämpel, Skandinavien 1600-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1683. URNA, porslin. Transition 1600-tal.
Klubbat pris
44 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
32. Gustaf Rydberg, "Vinterlandskap".
Klubbat pris
47 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
27. Hugo Salmson, Gosse som samlar risknippen.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1630. VAS, porslin. Tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
131. KG Bejemark, "Nils Ferlin".
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
496. STOLAR, ett par. Gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
606. BRICKA. Empire, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
109. Anders Zorn, "Kajuta".
109. Anders Zorn, "Kajuta".
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK