Nr. | Föremål | Klubbat pris |
616 | BYRÅ, tillskriven Niclas Korp (mästare i Stockholm 1763-1800). Gustaviansk. | Återrop |
617 | BYRÅ, av Gustaf Foltiern (mästare i Stockholm 1771-1804), ej signerad. Gustaviansk. | Återrop |
618 | BYRÅ, av Carl Lindborg (mästare i Stockholm 1781-1808), ej signerad. Gustaviansk. | 40 000 SEK |
619 | BYRÅ. Gustavianskt stockholmsarbete i Jonas Hultstens art, 1700-talets slut. | 40 000 SEK |
620 | BYRÅ, av Gustaf Foltiern (mästare i Stockholm 1771-1804) , ej signerad. Gustaviansk. | 120 000 SEK |
621 | BYRÅ. Sengustaviansk, 1700-talets slut. | 46 000 SEK |
622 | BYRÅ. Sengustaviansk, 1700-talets slut. | 26 000 SEK |
623 | BYRÅ. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut. | 25 000 SEK |
624 | SKRIVBYRÅ, av Lars Almgren (mästare i Stockholm 1770-1795). Sengustaviansk. | 38 000 SEK |
625 | SKRIVBYRÅ. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1800-talets början. | 26 000 SEK |
626 | BYRÅ. Sengustaviansk, omkring år 1800. | 28 000 SEK |
627 | SPELBORD, av Jacob Sjölin (mästare i Köping och Kungsör 1767-1785). Rokoko. | 20 000 SEK |
628 | SPELBORD, av Jacob Sjölin (mästare i Köping och Kungsör 1767-1785). Rokoko. | 36 000 SEK |
629 | SPELBORD. Sengustavianskt, 1700-talets slut. | 20 000 SEK |
630 | SPELBORD. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut. | 7 000 SEK |
631 | BORD, av Anders Lundelius (mästare i Stockholm 1778-1823). Gustavianskt. | 105 000 SEK |
632 | DAMARBETSBORD, tillskrivet Carl Diedric Fick (mästare 1776-1806 i Stockholm). Sengustavianskt. | 18 000 SEK |
633 | Damarbetsbord. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut. | 25 000 SEK |
634 | BORD, av Anders Lundelius (mästare i Stockholm 1778-1823). Sengustavianskt. | Återrop |
635 | BORD. Sengustavianskt, omkring år 1800. | 14 000 SEK |
636 | BORD, av Johan Christian Linning d.y (mästare i Stockholm 1779-1801). Sengustavianskt. | 26 000 SEK |
637 | TIDNINGSSTÄLL, sk Canterbury. England, ca 1825. | Återrop |
638 | VINKYLARE. England, 1700-talets slut. | Återrop |
639 | FÄLLBORD, två stycken snarlika. Mälardalen, omkring år 1800. | 19 000 SEK |
640 | FÄLLBORD. 1800-talets andra hälft. | 16 000 SEK |
641 | MATBORD. Skottland, 1700-talets mitt. | Återrop |
642 | MATBORD, tre delar. England, sent 1700-tal. | 24 000 SEK |
643 | STENBORD. Skåne, daterat 1826. | 42 000 SEK |
644 | STENBORD. Skåne, daterat 1858. | 120 000 SEK |
645 | TEBORD med fajansbricka från Rörstrand 1745. | Återrop |
646 | TEBORD, av Georg Haupt. Gustavianskt. | 3 300 000 SEK |
647 | KONSOLBORD. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 19 000 SEK |
648 | KONSOLBORD. Stockholmsarbete, 1700-talets slut. Gustavianskt. | 32 000 SEK |
649 | KONSOLBORD. Stockholmsarbete, 1700-talets slut. Gustavianskt. | 26 000 SEK |
650 | KONSOLBORD. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut. | 28 000 SEK |
651 | KONSOLBORD. Gustavianskt stockholmarbete, 1700-talets slut. | 47 000 SEK |
652 | KONSOLBORD. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut. | 90 000 SEK |
653 | KONSOLBORD. Gustavianskt, 1700-talets slut. | 28 000 SEK |
654 | KONSOLBORD. Sengustavianskt, 1700-talets slut. Ritat av Louis Masreliez, utfört av Jean Baptiste Masreliez. | 30 000 SEK |
655 | KONSOLBORD. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut. | 46 000 SEK |
656 | KONSOLBORD. Karl Johan, 1800-talets första hälft. | 18 000 SEK |
657 | KONSOLBORD. Karl Johan, 1800-talets första hälft. | 15 000 SEK |
658 | KONSOLBORD. Skivan, Italien, 1700-tal. Senbarock. Senare underrede. | 58 000 SEK |
659 | HÖRNBORD, ett par, av Georg Haupt (mästare i Stockholm 1770-1784), ej signerade. Gustavianska. | 960 000 SEK |
660 | HÖRNTRÅGSOFFA. Finland, 1800-tal. | Återrop |
661 | TRÅGSOFFA. Sverige, 1700-talets slut. Gustaviansk. | 25 000 SEK |
662 | BANKETTSOFFA. Gustavianskt lindomearbete, 1700-talets slut. | Återrop |
663 | SOFFA. Gustaviansk, 1700-talets slut. | 6 000 SEK |
664 | SOFFA, av Johan Lindgren (mästare i Stockholm 1770-1800). Gustaviansk. | 12 000 SEK |
665 | VÄNDBÄNK. Hälsingland/Dalarna, 1700/1800-tal. | 16 000 SEK |
666 | SALONGSGRUPP, tre delar. Gustaviansk, 1700-talets slut. | 36 000 SEK |
667 | KARMSTOLAR, ett par. Stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 28 000 SEK |
668 | KARMSTOLAR, ett par. Stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 20 000 SEK |
669 | KARMSTOLAR, ett par. Frankrike, 1700-talets mitt. Louis XV. | 12 000 SEK |
670 | KARMSTOLAR, ett par. Rokoko, 1700-talets andra hälft. | 18 000 SEK |
671 | KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut. | 32 000 SEK |
672 | KARMSTOLAR, fyra stycken. Gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut. | 55 000 SEK |
673 | KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut. | 26 000 SEK |
674 | KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut. | 36 000 SEK |
675 | KARMSTOLAR, tre stycken. Gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut. | 26 000 SEK |
676 | KARMSTOLAR, ett par. Sengustavianska stockholmsarbeten i Ephraim Ståhls art. | 45 000 SEK |
677 | KARMSTOLAR, ett par, av Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820). Sengustavianska. | 70 000 SEK |
678 | KARMSTOL, av Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820), ej signerad. Sengustaviansk. | 60 000 SEK |
679 | KARMSTOL. Sengustavianskt stockholmsarbete, omkring år 1800. | 11 000 SEK |
680 | STOLAR, ett par. Stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | Återrop |
681 | STOLAR, fyra stycken. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 24 000 SEK |
682 | STOLAR, fyra stycken. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 26 000 SEK |
683 | STOLAR, sex stycken, av Anders Hellman (mästare i Stockholm 1761-1793). | 26 000 SEK |
684 | STOLAR, sex stycken. Gustavianska lindomearbeten, 1700-talets slut. | 16 000 SEK |
685 | STOLAR, 12 stycken snarlika. Gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut. | 125 000 SEK |
686 | STOLAR, 12 stycken snarlika. Gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut. | 130 000 SEK |
687 | STOLAR, 13 stycken, av Johan Petter Grönvall (mästare i Stockholm 1810-1849). Empire. | 20 000 SEK |
688 | SULLASTOL. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut. | 60 000 SEK |
689 | STOLAR, ett par. Sengustavianska, omkring år 1800. | 11 000 SEK |
690 | BANKETTER, ett par, av Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820). Sengustavianska. | 30 000 SEK |
691 | BANKETTER, ett par, av Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820), ej signerade. Sengustavianska. | 26 000 SEK |
692 | BANKETTER, ett par. Sengustavianska, 1800-talets början. | 7 000 SEK |
693 | BANKETTER, ett par. Sengustavianska, omkring år 1800. | Återrop |
694 | BANKETT, av Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820). Sengustaviansk. | 19 000 SEK |
695 | TABURETTER, ett par, av Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820). Sengustavianska. | 24 000 SEK |
696 | TABURETTER, ett par, av Johan Lindgren (mästare i Stockholm 1770-1800). Gustavianska. | 12 000 SEK |
697 | TABURETTER, ett par, av Melchior Lundberg, (mästare i Stockholm 1775-1812). Gustavianska. | 18 000 SEK |
698 | SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 60 000 SEK |
699 | SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 19 000 SEK |
700 | SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 28 000 SEK |
701 | SPEGEL. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 18 000 SEK |
702 | SPEGEL. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | Återrop |
703 | SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 10 000 SEK |
704 | SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | Återrop |
705 | SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | Återrop |
706 | SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Gustaviansk. | 13 000 SEK |
707 | SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Gustaviansk. | 25 000 SEK |
708 | SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Gustaviansk. | 30 000 SEK |
709 | SPEGEL. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut. | 15 000 SEK |
710 | SPEGEL/RAM. Gustavianskt stockholmsarbete 1790. | 15 000 SEK |
711 | SPEGEL. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut. | 10 000 SEK |
712 | SPEGEL. Sengustaviansk, 1700-talets slut. | 22 000 SEK |
713 | SPEGEL. Sengustaviansk, 1700-talets slut. | 20 000 SEK |
714 | SPEGEL, av Jonas Frisk (spegelfabrikör i Stockholm 1805-1824). Sengustaviansk. | 15 000 SEK |
715 | SPEGEL OCH KONSOLBORD, av Petter Gustaf Bylander (spegelfabrikör och skulptör i Göteborg 1804-1859). Empire. | Återrop |