SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Gustaviansk.
Förgylld och bronserad. Krön med medaljongporträtt och vinrankor. Ramverk med spiralband och pärlstav. Signerad IÅ. Med Stockholms hallstämpel 1786. Höjd 157, bredd 68 cm.
Krönande bandrosett saknas, krön med torksprickor.
×
Logga in
Kunde inte logga in