Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 571

 
1933 föremål
739. LJUSKRONA, för sju ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
739. LJUSKRONA, för sju ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
248. PIERRE BONNARD, Bläck på uppfodrat papper.
248. PIERRE BONNARD, Bläck på uppfodrat papper.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
275. Egisto Sarri, Man på divan.
275. Egisto Sarri, Man på divan.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
340. SEMIANTIK ISFAHAN. 398 x 267 cm.
340. SEMIANTIK ISFAHAN. 398 x 267 cm.
Klubbat pris 
29 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1668. MÅLNING med KALLIGRAFI.tusch på siden, Qing dynastin, 1800-tal.
1668. MÅLNING med KALLIGRAFI.tusch på siden, Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
155. Helmer Osslund, Husgavlar i vinterskymning.
155. Helmer Osslund, Husgavlar i vinterskymning.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1426. FRACKUR, bergkristall och små diamanter, Art Deco.
1426. FRACKUR, bergkristall och små diamanter, Art Deco.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
754. KANDELABRAR, för två ljus, ett par. Sengustavianska.
754. KANDELABRAR, för två ljus, ett par. Sengustavianska.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
274. Peder Mork Mönsted, Sydländsk flicka.
274. Peder Mork Mönsted, Sydländsk flicka.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1000. SENAPSKANNA, av Petter Eneroth, Stockholm 1774. Rokoko.
1000. SENAPSKANNA, av Petter Eneroth, Stockholm 1774. Rokoko.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
458. David Ryckaert d.y Hans efterföljd, Figurer och kreatur vid en brunn.
458. David Ryckaert d.y Hans efterföljd, Figurer och kreatur vid en brunn.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1404. HÄNGE/BROSCH, briljantslipade diamanter.
1404. HÄNGE/BROSCH, briljantslipade diamanter.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1408. ARMBAND, antik- och rosenslipade diamanter, mittsten ca 1.50 ct.
1408. ARMBAND, antik- och rosenslipade diamanter, mittsten ca 1.50 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1355. RING, trappslipad ametist och briljantslipade diamanter, tot. 2.21 ct.
1355. RING, trappslipad ametist och briljantslipade diamanter, tot. 2.21 ct.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
14. August Hagborg, Flicka vid kaj.
14. August Hagborg, Flicka vid kaj.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1242. ÖRHÄNGEN och HÄNGE, citriner, 9.61 ct, med briljantslipade diamanter  1.37 ct.
1242. ÖRHÄNGEN och HÄNGE, citriner, 9.61 ct, med briljantslipade diamanter 1.37 ct.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
421. Landskap med Hermes, Argos och Hera.
421. Landskap med Hermes, Argos och Hera.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
738. LJUSKRONA, för sju ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
738. LJUSKRONA, för sju ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
152. Julia Beck, Vallmor.
152. Julia Beck, Vallmor.
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
980. BÄGARE, möjligen av Jonas Wallén, Skövde 1778.
980. BÄGARE, möjligen av Jonas Wallén, Skövde 1778.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
982. TEKANNA, liten, av Jonas Berg, Stockholm 1756. Rokoko.
982. TEKANNA, liten, av Jonas Berg, Stockholm 1756. Rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
647. KONSOLBORD. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
647. KONSOLBORD. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
25 000 - 35 000 SEK
1868. VAS, porslin. Transition, 1600-tal.
1868. VAS, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
22 000 - 25 000 SEK
1089. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, vardera 0.50 ct.
1089. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, vardera 0.50 ct.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
22 000 - 25 000 SEK
1334. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. ca 1.50 ct.
1334. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. ca 1.50 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
22 000 - 25 000 SEK
1299. DIADEM, grönt emaljarbete med dekor av pärlor. Art Nouveau.
1299. DIADEM, grönt emaljarbete med dekor av pärlor. Art Nouveau.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
22 000 - 25 000 SEK
339. SEMIANTIK HERIS. 385 x 339 cm.
339. SEMIANTIK HERIS. 385 x 339 cm.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
59. Severin Nilson, Potatiskupning.
59. Severin Nilson, Potatiskupning.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
648. KONSOLBORD. Stockholmsarbete, 1700-talets slut. Gustavianskt.
648. KONSOLBORD. Stockholmsarbete, 1700-talets slut. Gustavianskt.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1885. URNA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1885. URNA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
594. SKÅP. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
594. SKÅP. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
203. Tore Strindberg, "Krokus".
203. Tore Strindberg, "Krokus".
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
200. Ruth Milles, Kvinna i blåst.
200. Ruth Milles, Kvinna i blåst.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1049. ETUI, med opaque emalj, av W.A. Bolin, Stockholm 1917.
1049. ETUI, med opaque emalj, av W.A. Bolin, Stockholm 1917.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
145. Oskar Bergman, "Pilar".
145. Oskar Bergman, "Pilar".
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
127. Julia Beck, Skogsparti med gärdesgård.
127. Julia Beck, Skogsparti med gärdesgård.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1506. BUDAI, lackerad brons. Qing dynastin (1644-1912).
1506. BUDAI, lackerad brons. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
95 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
76. Ernst Josephson, "Kristus på korset" (Självporträtt).
76. Ernst Josephson, "Kristus på korset" (Självporträtt).
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
402. Mansporträtt med värja, midjebild.
402. Mansporträtt med värja, midjebild.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
106. Anna Palm de Rosa, "Museum" (Nationalmuseum med Skeppsholmen i fonden).
106. Anna Palm de Rosa, "Museum" (Nationalmuseum med Skeppsholmen i fonden).
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
699. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
699. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
49. Oscar Törnå, Forét de Fontainebleau Mare-aux-Fées.
49. Oscar Törnå, Forét de Fontainebleau Mare-aux-Fées.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
783. VÄGGPENDYL, av Jacob Koch (verksam i Stockholm 1762, -1805). Gustaviansk.
783. VÄGGPENDYL, av Jacob Koch (verksam i Stockholm 1762, -1805). Gustaviansk.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
461. Abraham Bloemaert Hans krets, Syndafallet.
461. Abraham Bloemaert Hans krets, Syndafallet.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
529. OKÄND KONSTNÄR 1600-TAL , Olja på uppfodrad duk, ej signerad.
529. OKÄND KONSTNÄR 1600-TAL , Olja på uppfodrad duk, ej signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
693. BANKETTER, ett par. Sengustavianska, omkring år 1800.
693. BANKETTER, ett par. Sengustavianska, omkring år 1800.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
670. KARMSTOLAR, ett par. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
670. KARMSTOLAR, ett par. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
453. Ruinlandskap med figurstaffage.
453. Ruinlandskap med figurstaffage.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
443. Joseph Magnus Stäck, "Parti vid Vico nära Sorrento (Neapel)".
443. Joseph Magnus Stäck, "Parti vid Vico nära Sorrento (Neapel)".
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
847. GLASSERVIS, 129 delar, Kosta Glasbruk, modell "Junior".
847. GLASSERVIS, 129 delar, Kosta Glasbruk, modell "Junior".
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
117. ROBERT LUNDBERG, olja på pannå, sign och dat -98.
117. ROBERT LUNDBERG, olja på pannå, sign och dat -98.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1735. TERRIN med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1735. TERRIN med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
669. KARMSTOLAR, ett par. Frankrike, 1700-talets mitt. Louis XV.
669. KARMSTOLAR, ett par. Frankrike, 1700-talets mitt. Louis XV.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1835. URNA, porslin. Kina, Republik.
1835. URNA, porslin. Kina, Republik.
Klubbat pris 
95 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1834. SKÅL, porslin. Kina, 1900-tal. Med Daoguangs sigillmärke.
1834. SKÅL, porslin. Kina, 1900-tal. Med Daoguangs sigillmärke.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1438. FICKUR, guld, 1890-tal. Erotiskt motiv.
1438. FICKUR, guld, 1890-tal. Erotiskt motiv.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1217. BROSCH, briljantslipade diamanter, ca 1915.
1217. BROSCH, briljantslipade diamanter, ca 1915.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
32. OSKAR BERGMAN, akvarell, signerad och daterad 1959.
32. OSKAR BERGMAN, akvarell, signerad och daterad 1959.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
50. Johan Ericson, Trädgårdsland, Meudon, Frankrike.
50. Johan Ericson, Trädgårdsland, Meudon, Frankrike.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
138. Esther Kjerner, Blomsterstilleben.
138. Esther Kjerner, Blomsterstilleben.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
668. KARMSTOLAR, ett par. Stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
668. KARMSTOLAR, ett par. Stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1650. Cui Zifan, Crabs.
1650. Cui Zifan, Crabs.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
863. FIGURIN, porslin. Meissen, 1900-tal.
863. FIGURIN, porslin. Meissen, 1900-tal.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
425. Georg Engelhard Schröder Tillskriven, Europa och tjuren.
425. Georg Engelhard Schröder Tillskriven, Europa och tjuren.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
481. Peter Paul Rubens Hans krets, Interiör av en badinrättning.
481. Peter Paul Rubens Hans krets, Interiör av en badinrättning.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
988. KAFFEKANNA, av Petter Eneroth, Stockholm 1791. Gustaviansk.
988. KAFFEKANNA, av Petter Eneroth, Stockholm 1791. Gustaviansk.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
149. Severin Nilson, "Motiv från Kolmården".
149. Severin Nilson, "Motiv från Kolmården".
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
29. Helmer Osslund, "Sommar i Dufed".
29. Helmer Osslund, "Sommar i Dufed".
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1511. FYRFAT/YTTERFODER, brons. Sen Qing dynasti (1644-1912).
1511. FYRFAT/YTTERFODER, brons. Sen Qing dynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
917. KOVSH, sannolikt av Gustav Klingert, Moskva 1899-1908.
917. KOVSH, sannolikt av Gustav Klingert, Moskva 1899-1908.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
765. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
765. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
726. SPEGELLAMPETT, för två ljus. Sengustaviansk.
726. SPEGELLAMPETT, för två ljus. Sengustaviansk.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
873. TALLRIKAR, fem stycken, porslin. Kungl Dansk, 17/1800-tal.
873. TALLRIKAR, fem stycken, porslin. Kungl Dansk, 17/1800-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
756. KANDELABRAR, för fyra ljus, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
756. KANDELABRAR, för fyra ljus, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1479. VAS, brons. Troligen sen Ming dynasti (1368-1644).
1479. VAS, brons. Troligen sen Ming dynasti (1368-1644).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK