Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 571

 
1933 föremål
212. Jussi Mäntynen, "Älgen gör toalett".
212. Jussi Mäntynen, "Älgen gör toalett".
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1197. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, 2.19 ct.
1197. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, 2.19 ct.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1137. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. 2.23 ct.
1137. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. 2.23 ct.
Klubbat pris 
25 100 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1057. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, vardera 0.60 ct.
1057. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, vardera 0.60 ct.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1280. ARMBAND, guld med dekorativa länkar. Vikt 83 g.
1280. ARMBAND, guld med dekorativa länkar. Vikt 83 g.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
175. Anders Zorn, "Första séancen".
175. Anders Zorn, "Första séancen".
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
606. SEKRETÄR. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
606. SEKRETÄR. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1588. FAT, emalj på koppar. Sen Qing dynastin (1644-1912).
1588. FAT, emalj på koppar. Sen Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
626. BYRÅ. Sengustaviansk, omkring år 1800.
626. BYRÅ. Sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
355. SEMIANTIK KESHAN sk Motachem. 210,5 x 131 cm.
355. SEMIANTIK KESHAN sk Motachem. 210,5 x 131 cm.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1379. HÄNGE, rosa hjärtformad turmalin med briljantslipade diamanter.
1379. HÄNGE, rosa hjärtformad turmalin med briljantslipade diamanter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1381. ÖRHÄNGEN, droppslipade ametister och briljantslipade diamanter.
1381. ÖRHÄNGEN, droppslipade ametister och briljantslipade diamanter.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1377. COLLIER, ankarlänk i guld samt infattat antikt mynt.
1377. COLLIER, ankarlänk i guld samt infattat antikt mynt.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1423. CARTIER, 'Tank' manuell, guld, 2000-tal.
1423. CARTIER, 'Tank' manuell, guld, 2000-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1385. COLLIER, checkerslipad ametist med briljantslipade diamanter, tot. 3 ct.
1385. COLLIER, checkerslipad ametist med briljantslipade diamanter, tot. 3 ct.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
478. David Teniers d.y Hans krets, Värdshusscener.
478. David Teniers d.y Hans krets, Värdshusscener.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
702. SPEGEL. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
702. SPEGEL. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
214. Bruno Liljefors, Havsörn.
214. Bruno Liljefors, Havsörn.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
243. George Vicat Cole, Kor i landskap med berg i fjärran.
243. George Vicat Cole, Kor i landskap med berg i fjärran.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
506. Jacob Toorenvliet Hans krets, Gossar med brev.
506. Jacob Toorenvliet Hans krets, Gossar med brev.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
270. Sophie Rochart, Skönhet med fågel.
270. Sophie Rochart, Skönhet med fågel.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
258. LOUIS CASSE, olja på pannå, signerad och daterad 1907.
258. LOUIS CASSE, olja på pannå, signerad och daterad 1907.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
164. Anders Zorn, "Kajuta".
164. Anders Zorn, "Kajuta".
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1766. NATTLJUSSTAKAR, ett par, vapenporslin. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).
1766. NATTLJUSSTAKAR, ett par, vapenporslin. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1555. VRISTSTÖD, ett par, elfenben. Qing dynastin (1644-1912).
1555. VRISTSTÖD, ett par, elfenben. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1675. SKÅL, porslin. 1600-tal, med Jiajings sex karaktärers märke.
1675. SKÅL, porslin. 1600-tal, med Jiajings sex karaktärers märke.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
763. CASSOLETTER, för ett ljus, ett par. Sengustavianska, 1700-talets slut.
763. CASSOLETTER, för ett ljus, ett par. Sengustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 22 000 SEK
828. KITTEL med LOCK. Dansk Louis XVI, 1700-talets slut.
828. KITTEL med LOCK. Dansk Louis XVI, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
124. Axel Kulle, Stilleben med citron, svamp och bär.
124. Axel Kulle, Stilleben med citron, svamp och bär.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1206. COLLIER, lång kedja med runda fasettslipade rosa safirer.
1206. COLLIER, lång kedja med runda fasettslipade rosa safirer.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
700. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
700. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
795. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
795. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
272. Pieter Oyens, "Médidation".
272. Pieter Oyens, "Médidation".
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
838. PRAKTPOKAL MED LOCK, glas. Kungsholms glasbruk, 1700-tal.
838. PRAKTPOKAL MED LOCK, glas. Kungsholms glasbruk, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
839. PRAKTPOKAL med LOCK, glas. Kungsholms glasbruk, 1700-tal.
839. PRAKTPOKAL med LOCK, glas. Kungsholms glasbruk, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1905. FAT, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1905. FAT, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1367. ARMBAND, åtta rader små orientaliska pärlor.
1367. ARMBAND, åtta rader små orientaliska pärlor.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1082. ÖRHÄNGEN, rubiner med briljantslipade diamanter. tot. ca 1.80 ct.
1082. ÖRHÄNGEN, rubiner med briljantslipade diamanter. tot. ca 1.80 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1718. BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1718. BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1702. FAT, ett par, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1702. FAT, ett par, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
939A. "Alexander I av Ryssland" (1777-1825).
939A. "Alexander I av Ryssland" (1777-1825).
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
705. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
705. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
956. ÄGG, porslin. Ryssland, 1800-talest slut.
956. ÄGG, porslin. Ryssland, 1800-talest slut.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1539. MYNT/TACKOR, två stycken, silver. Qing dynastin (1644-1912).
1539. MYNT/TACKOR, två stycken, silver. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1558. SKULPTUR, elfenben. Kina, troligen tidigt 1900-tal.
1558. SKULPTUR, elfenben. Kina, troligen tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1. Robert Thegerström, Vidsträckt skogslandskap, Dalarö.
1. Robert Thegerström, Vidsträckt skogslandskap, Dalarö.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1717. VASER, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1717. VASER, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1938. FAT, porslin. Qing dynastin med Guangxus märke.
1938. FAT, porslin. Qing dynastin med Guangxus märke.
Klubbat pris 
27 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
584. OFFICIELLT PROTOKOLL, handskrift, Valladolid, Spanien ca 1589.
584. OFFICIELLT PROTOKOLL, handskrift, Valladolid, Spanien ca 1589.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
477. CORNELIS PIETERSZ. BEGA. HANS EFTERFÖLJD. Ett par. Parketterad pannå,
477. CORNELIS PIETERSZ. BEGA. HANS EFTERFÖLJD. Ett par. Parketterad pannå,
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
522. John Nost Sartorius, Hästporträtt.
522. John Nost Sartorius, Hästporträtt.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1516. BUDDHAHUVUD, brons. Thailand, 1700-tal.
1516. BUDDHAHUVUD, brons. Thailand, 1700-tal.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1561. SKULPTUR, sten. Khmer, troligen 1200-tal.
1561. SKULPTUR, sten. Khmer, troligen 1200-tal.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
640. FÄLLBORD. 1800-talets andra hälft.
640. FÄLLBORD. 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1837. SKÅL, kraakporslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
1837. SKÅL, kraakporslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
39 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
804. EKVATORIALSOLUR. Ryssland, 1700-/1800-tal.
804. EKVATORIALSOLUR. Ryssland, 1700-/1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
638. VINKYLARE. England, 1700-talets slut.
638. VINKYLARE. England, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
563. Italieniserande kustmotiv med figurer och båtar.
563. Italieniserande kustmotiv med figurer och båtar.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
466. Stilleben med urna, frukter och papegoja.
466. Stilleben med urna, frukter och papegoja.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
219. Anders Sandström, Vadare.
219. Anders Sandström, Vadare.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
749. BORDSLAMPOR. Frankrike, 1800-tal. Louis Philippe.
749. BORDSLAMPOR. Frankrike, 1800-tal. Louis Philippe.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1151. BROSCH, fasettslipad blå safir med olikslipade diamanter, 1930-tal.
1151. BROSCH, fasettslipad blå safir med olikslipade diamanter, 1930-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
995. GRÄDDKANNA, av Per Zethelius, Stockholm 1800. Gustaviansk.
995. GRÄDDKANNA, av Per Zethelius, Stockholm 1800. Gustaviansk.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
253. Edward Armfield, Terrier på råttjakt.
253. Edward Armfield, Terrier på råttjakt.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1233. RING, briljantslipade diamanter, tot. 1.79 ct.
1233. RING, briljantslipade diamanter, tot. 1.79 ct.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
19. Arvid Mauritz Lindström, Sällskap på sommaräng.
19. Arvid Mauritz Lindström, Sällskap på sommaräng.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1262. RING, 84 briljantslipade diamanter, tot. 1.83 ct.
1262. RING, 84 briljantslipade diamanter, tot. 1.83 ct.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1138. HÄNGE, 100 briljantslipade diamanter, tot. 2.04 ct, i form av hjärta.
1138. HÄNGE, 100 briljantslipade diamanter, tot. 2.04 ct, i form av hjärta.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1297. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. 1.22 ct.
1297. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. 1.22 ct.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
201. Ruth Milles, Mor och barn.
201. Ruth Milles, Mor och barn.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
336. SEMIANTIK/OLD GHOM/ISFAHAN. 303,5 x 215 cm.
336. SEMIANTIK/OLD GHOM/ISFAHAN. 303,5 x 215 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
395. OLD SILKE TÄBRIS. 260 x 151-163,5 cm.
395. OLD SILKE TÄBRIS. 260 x 151-163,5 cm.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
842. GLASSERVIS, 31 delar. Sengustaviansk.
842. GLASSERVIS, 31 delar. Sengustaviansk.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK