Nr. | Föremål | Klubbat pris |
617 | BANKETT. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut. | Återrop |
618 | BANKETT, av Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820). Sengustaviansk. | 12 500 SEK |
619 | BANKETTER, ett par. Sengustavianska, 1800-talets början. | Återrop |
620 | SPEGEL. Stockholmsarbete i Carl Hårlemans art, 1700-talets mitt. Tidig rokoko. | 75 000 SEK |
621 | SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 26 000 SEK |
622 | SPEGEL, av Nils Sundström (spegelmakare i Stockholm 1754-1781). Rokoko. | 15 000 SEK |
623 | SPEGEL, av Nils Meunier (mästare i Stockholm 1754-1797). Rokoko. | Återrop |
624 | SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Rokoko. | Återrop |
625 | SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 15 500 SEK |
626 | SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Rokoko. | 24 000 SEK |
627 | SPEGEL. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut. | 10 500 SEK |
628 | SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Gustaviansk. | 20 000 SEK |
629 | SPEGEL, av Carl Gustaf Fyrwald (spegelmakare i Stockholm 1774-1816). Bildhuggeri sannolikt utfört av Pehr Ljung. | 70 000 SEK |
630 | SPEGEL, Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Gustaviansk. | 28 000 SEK |
631 | SPEGEL, av Nils Meunier (mästare i Stockholm 1754-1797). Gustaviansk. | 25 000 SEK |
632 | SPEGEL, av Eric Wahlberg (spegelmakare i Stockholm 1788, död 1811). Gustaviansk. | 21 000 SEK |
633 | SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets slut. Gustaviansk. | Återrop |
634 | SPEGEL. Sengustavianskt stockholmsarbete i Pehr Ljungs art, 1700-talets slut. | Återrop |
635 | SPEGEL, av Nils Sundström (spegelmakare i Stockholm 1754-1781). Gustaviansk. | 17 500 SEK |
636 | SPEGEL. Stockholmsarbete 1778. Gustaviansk. | 13 500 SEK |
637 | SPEGEL OCH KONSOLBORD. Karl Johan, 1800-talets första hälft. | 10 000 SEK |
638 | SPEGELLAMPETTER, ett par. Gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut. | 42 000 SEK |
639 | SPEGELLAMPETTER, för ett ljus, ett par, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). | Återrop |
640 | SPEGELLAMPETTER, för ett ljus, ett par, av Erhart Göbel (mästare i Stockholm 1744-64). | Återrop |
641 | SPEGELLAMPETTER, för två ljus, ett par. Sverige, 1800-talets första hälft. Karl Johan. | 15 000 SEK |
642 | APPLIQUER, ett par, för två ljus. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI. | 70 000 SEK |
643 | APPLIQUER, för tre ljus, ett par. Empire, 1800-talets början. | Återrop |
644 | LJUSKRONA, för fyra ljus. Nordeuropa, 1700-talets slut. | 76 000 SEK |
645 | LJUSKRONA, för nio ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800. | 20 000 SEK |
646 | LJUSKRONA, för sex ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800. | 40 000 SEK |
647 | LJUSKRONA, för sex ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800. | 28 000 SEK |
648 | LJUSKRONA, för sju ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800. | 12 000 SEK |
649 | LJUSKRONA, för nio ljus. Karl Johan 1820/30-tal. | 33 000 SEK |
650 | LJUSKRONA, för sex ljus. Karl Johan, 1820/30-tal. | 16 000 SEK |
651 | AMPEL, för sex ljus. Karl Johan, 1800-talets första hälft. | 65 000 SEK |
653 | KANDELABRAR, för tre ljus, ett par. Frankrike, 1700-talets andra hälft. Louis XVI. | 31 000 SEK |
654 | KANDELABRAR, för tre ljus, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire. | Återrop |
655 | KANDELABRAR, för två ljus, ett par. Sverige, 1800-talets början. Empire. | 10 000 SEK |
656 | KANDELABRAR, för två ljus, ett par. Sverige, 1800-talets början. Empire. | Återrop |
657 | LJUSSTAKAR, ett par, av Francis Lea (-1675), London. Barock, 1600-talets tredje fjärdedel. | 90 000 SEK |
658 | LJUSSTAKAR, ett par, av Johan Anjou (Gävle 1763-1808/10). Rokoko. | 12 500 SEK |
659 | LJUSSTAKAR, ett par, av Anders Morström (mästare i Falun 1778-1784/87). Rokoko. | 12 000 SEK |
660 | LJUSSTAKAR, ett par, av Martin Artedius, Norrköping 1802. Sengustavianska. | 9 500 SEK |
661 | LJUSSTAKE. Nürnberg, 1600-talets andra hälft. Barock. | Återrop |
662 | LJUSSTAKAR, ett par. Barock, omkring år 1700. | 5 500 SEK |
663 | LJUSSTAKAR, två stycken snarlika. Barock, omkring år 1700. | 11 000 SEK |
664 | LJUSSTAKE. Barock, omkring år 1700. | 6 500 SEK |
665 | LJUSSTAKE. Barock, omkring år 1700. | 9 000 SEK |
666 | ELDDON, med vaxstapelställ, flintlås. Omkring år 1800. | 5 000 SEK |
667 | LJUSSTAKAR, ett par, av Caspar Christian Liendenberg, Stockholm 1767. Rokoko. | 7 000 SEK |
668 | LJUSSTAKAR, ett par. Rokoko, 1700-talets mitt. | 12 500 SEK |
669 | LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1740-tal. Louis XV. | 12 500 SEK |
670 | LJUSSTAKAR, ett par, tillskrivna Fredrik Ludvig Rung (1758-1837). Sengustavianska, omkring år 1800. | 16 000 SEK |
671 | LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI. | Återrop |
672 | LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska, omkring år 1800. | 10 000 SEK |
673 | LJUSSTAKAR, ett par. Empire, 1800-talets början. | 22 000 SEK |
674 | LJUSSTAKAR, ett par, av Peter Ohlijn (1738-1801), Karlskrona 1800. | 26 000 SEK |
675 | LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska, 1700-talets slut. | 18 500 SEK |
676 | LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire. | 28 000 SEK |
677 | LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire. | 18 000 SEK |
678 | LJUSSTAKAR, ett par, Frankrike, 1800-första hälft. Empire. | 6 000 SEK |
679 | LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire. | 10 500 SEK |
680 | LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire. | 21 000 SEK |
681 | LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire. | 20 000 SEK |
682 | LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire. | 9 500 SEK |
683 | LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire. | 19 500 SEK |
684 | LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire. | Återrop |
685 | LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire. | 13 000 SEK |
686 | LÄSLAMPA, för två ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800. | 8 000 SEK |
687 | LÄSLAMPA, för ett ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800. | 19 000 SEK |
688 | LÄSLAMPA MED SKRIVSTÄLL, för två ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800. | Återrop |
689 | LÄSLAMPOR, för två ljus, ett par, 1800-talets första hälft. Senempire. | 5 500 SEK |
690 | BORDSLAMPA. Frankrike 1800-talets första hälft. Senempire. | 10 500 SEK |
691 | Byråklocka (utan byrå), av Petter Ernst (verksam i Stockholm 1753-84). Rokoko, omkring år 1767. | Återrop |
692 | GOLVUR. Gustavianskt, 1700-talets slut. | 17 500 SEK |
693 | GOLVUR. England, 1700-talets början. Barock. | 78 000 SEK |
694 | VÄGGPENDYL, av Erik Pettersson Öhman (verksam i Stockholm 1759-1778). Rokoko. | 10 500 SEK |
695 | VÄGGPENDYL, av Ferdinand Berthoud (1727–1807), Frankrike, 1700-tal. Louis XV. | 36 000 SEK |
696 | KONSOLUR, av Anders Weit (urmakare i Stockholm 1764-72). Rokoko. | 15 000 SEK |
697 | VÄGGPENDYL, gustaviansk, Nils Berg (verksam i Stockholm 1751-1794). | Återrop |
698 | VÄGGPENDYL. Gustaviansk, 1700-talets slut. | Återrop |
699 | BORDSPENDYL. Frankrike, 1770-tal. Louis XVI. | 105 000 SEK |
700 | BORDSPENDYL, av Wilhelm Pauli (urmakare i Stockholm 1795-ca 1810). Sengustaviansk. | 125 000 SEK |
701 | BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire. | 19 000 SEK |
702 | BORDSPENDYL. Empire, 1800-talets början. | 10 000 SEK |
703 | BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets första hälft. Empire. | Återrop |
704 | BORDSPENDYL, av Johan Erik Callerström, urfabrikör från 1817 i Stockholm. Empire. | 27 000 SEK |
705 | BORDSPENDYL, av Johan Erik Callerström, urfabrikör från 1817 i Stockholm. Empire. | 21 000 SEK |
706 | BORDSPENDYL. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI. | Återrop |
707 | BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire. | Återrop |
708 | BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire. | 17 000 SEK |
709 | BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets första hälft. Senempire. | 16 000 SEK |
710 | BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets första hälft. Empire. | 7 500 SEK |
711 | BORDSPENDYL. Sverige, 1800-talets första hälft. Empire. | 10 000 SEK |
712 | BORDSPENDYL. Nygotik, 1800-talets andra fjärdedel. | 34 000 SEK |
713 | BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets andra hälft. | 130 000 SEK |
714 | SKEPPSKRONOMETER, märkt John Poole (1832-81) London. | 23 000 SEK |
715 | EKVATORIALKOMPASSOLUR, av Johann Willebrand (1658-1726). Senbarock. | 8 000 SEK |
716 | KRONKOMPASS. 1700-talets slut. | 12 000 SEK |
717 | RESEGLOB. Lane's Improved Globe London, 1820/30-tal. | 34 000 SEK |