Förgylld och bronserad. Snidad dekor av vasakärve och lagerfestonger. Signerd IÅ samt märkt med blyerts AÖB (Anders Öberg, rammakare och bildhuggare, anlitades av Åkerblad 1781-91). Med Stockholms hallstämpel 1780-tal. Höjd 112, bredd 48 cm.
Anlupet glas.