Förgylld och bronserad. Krönt med draperad medaljong med antikiserande kvinnoprofil. Ramen med pärlstav och spiralband. Signerad CGF. Med Stockholms hallstämpel 1780(?). Höjd 172, bredd 86 cm.
Pehr Ljung levererade under 1779 spegelramar till Carl Gustaf Fyrwald, bl.a. noterar Pehr Ljung i sin kassa-/arbetsbok i november 1779 "Fyrwald en spegel ram à 3 riksdaler" (Stockholms stadsarkiv).