Nr. | Föremål | Ändringar |
121 | Anders Zorn, "Kajuta". | Hole (6 mm) and tear (15 mm) in right margin. Pale discolouring, sheet has been cleaned. |
138 | John Bauer, "Troll". | Felaktigt utrop i den tryckta katalogen./Wrong estimate in printed catalogue. |
149 | Carl Milles, "Solglitter", "Najad på delfin". | Numrerad 2/12. Gjutarstämpel Danske Billedhuggeres brocestøber. |
164 | Ruth Milles, Kvinna i blåst. | Otydlig gjutarstämpel Goldscheider stämpel 182 CA. |
213 | Wilhelm Karl Gentz, Kvinna i beduinlägret. | Uppfodrad duk. |
282 | SEMIANTIK KESHAN s.k. Atashoghlo. 194 x 134,5 cm. | Ändrat utropspris: 12.-15.000kr. |
311 | SEMIANTIK TÄBRIS SOUF PART SILK (i relief). 286 x 212 cm. | Ändrat utropspris: 18.-20.000kr. |
359 | Joseph Magnus Stäck, Vy från La Spezia (Utskeppning av Carrarra-marmor). | Papper uppfäst på duk |
366 | Pehr Gustaf von Heideken, Italienskt landskap med en kampanil. | Målningen skulle även kunna tillskrivas Lars Jakob von Röök (1778-1867) |
381 | Pieter Jansz. Porbus Hans krets, Renässansherre i harnesk. | Malmö, Utställning av en samling äldre målningar, 1926, nr. 33 ´Frans Pourbous. d. ä. / Porträtt av Allesandro Farnese av Parma´, ill. pl. 33 |
398 | Jan Claesz. Rietschoof Tillskriven, Holländska fartyg på redden. | Tillskriven |
400 | Johan (Giovanni) Richter Hans efterföljd, Motiv från Venedig. | Efterföljare till Johan Richter. Duk 38 x 53 cm. |
404 | Samuel van Hoogstraten Tillskriven, Porträtt av studerande yngling. | Attributed to. Relined canvas.
Not allowed for export. Exportförbud. |
406 | De fyra årstiderna, (4). | Frames from the 20Th Century |
410 | Nicolaes Berchem Tillskriven, Religiös scen med figurer och boskap. | Motivet är förmodligen Kristi himmelsfärd |
411 | Egbert van Heemskerk Hans krets, Interiör från värdshus. | Hans krets. / Circle of. |
414 | Den helige Hieronimus i sin kammare. | Circle/Follower of Jacopo Bassano. |
419A | FLAMLÄNDSK SKOLA 15/1600-TAL; Olja på duk, ej signerad. | Motivet är Herdarna på besök. |
462 | Johan Tobias Sergel, Landshövdingen i Uppsala, Elis Schröderheim med Uppsala i bakgrunden. | Landshövdingen i Uppsala, Elis Schröderheim med Uppsala i bakgrunden |
463 | Johan Tobias Sergel, "Baron J J de Geer och Sergell disputera" (Sergel är " la collaire", de Geer "le flegme"). | Ragnar Josephson, "Sergels fantasi", del II, 1956, avb sid 494. |
475 | Carl Fredrik Fredenheim, "Les Termes de Tite, vus du haut du Colisée". | Signerad CF Fredenheim. |
483 | Claude Joseph Vernet Hans krets, Sydländsk hamnbild med figurer och båtar. | Utrop 18-20.000 kr |
488 | Peter Adolf Hall Tillskriven, Dam sittande i landskap. | Möjligen senare signatur |
502 | Leonard Henrik Roos af Hjelmsäter, "Louis Masreliez" (1748-1810). | Signerad L H Roos och daterad 1810. |
568 | POUDREUSE. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Johan Jacob Eisenbletters art. Rokoko. | Buyers in the European Union without VAT registration will be charged an import VAT of 12% in addition to the buyer's premium, on the hammer price. |
611 | STOLAR, sju stycken snarlika. Gustavianska, 1700-talets slut. En senare stol medföljer. | STOLAR, sju stycken snarlika. Gustavianska, 1700-talets slut. En senare stol medföljer. Seven matched Gustavian late 18th century chairs. Comprising also one later chair. |
659 | LJUSSTAKAR, ett par, av Anders Morström (mästare i Falun 1778-1784/87). Rokoko. | En ljusstake med lagning. |
660 | LJUSSTAKAR, ett par, av Martin Artedius, Norrköping 1802. Sengustavianska. | Skall vara 1802. |
726 | URNA. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Karl Johan. | Exportförbud gäller om föremålet klubbas över 50.000 SEK. Export restrictions applies if the hammer price exceeds 50.000 SEK. |
727 | URNA MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. | Exportförbud gäller om föremålet klubbas över 50.000 SEK. Export restrictions applies if the hammer price exceeds 50.000 SEK. |
728 | URNA MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. | Exportförbud gäller om föremålet klubbas över 50.000 SEK. Export restrictions applies if the hammer price exceeds 50.000 SEK. |
729 | URNA MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. | Exportförbud gäller om föremålet klubbas över 50.000 SEK. Export restrictions applies if the hammer price exceeds 50.000 SEK. |
730 | URNOR, ett par. Älvdalen, 1800-talets första hälft. | Exportförbud gäller om föremålet klubbas över 50.000 SEK. Export restrictions applies if the hammer price exceeds 50.000 SEK. |
755 | VÄLKOMMA, av Israel Buhrman 1773-1798/1812, Stockholm, daterad 1801. | Smärre lagning. |
759 | SKRIN. Barock, 1600-talets andra hälft. | Sköldpadd/tortoiseshell. Korrekt utrop: 20.000-25.000 kr. |
875 | TESKEDAR, 12 st, av Gustav Klingert, Moskva 1899-1908. | Utropet är ändrat till 15 000-18 000 SEK. |
879 | BÄGARE med lock, icke identifierad mästarstämpel, Baltikum, 1700-tal. | Baltisk 1700-tal. Ej Ryska stämplar. |
881 | LJUSSTAKAR, ett par, av Fabergé, Moskva 1908-1917. Hovleverantörsmärke. | Possibly bases to a pair of cut-glass bowls. |
882 | FRUKTKNIVAR, 18 st med STÄLL, av Joseph Marshak, Moskva 1908-1917. Art Nouveau. | Stämplade i Kiev, ej Moskva. |
886 | DRYCKESKANNA, av Peter Rohde (verksam 1654-1677), Danzig. | Möjligen senare dekordel på locket, locket löst vid sitt fäste. |
904 | MJÖLKKANNA, av Wilhelm Smedberg, Karlstad 1784. Gustaviansk. | Enligt familjetradition Reinhold Antonsson (1717-1800), lagman i Karlstad, därefter i arv (huvudsakligen på kvinnolinjen) inom värmländska brukssläkterna Roth och Lennartson. |
915 | SALVER, sannolikt av John Carter, London 1769. | Sannolikt av John Carter, London 1769. |
927 | LJUSSTAKAR, ett par, sannolikt av Andrew Fogelberg, London 1766. | Skaften något sneda. |
928 | LJUSSTAKAR, ett par, Audenarde, Belgien 1773. Rokoko. | Stämplade Ath 1773, ej Audenarde. |
929 | LJUSSTAKAR, s.k. spelstakar, ett par, av Johan Bergengren, Kristianstad 1780. Gustavianska. | En ljusmanschett skadad. |
948 | KNIVAR, 12, st. (5+7), av Johan Petter Grönvall, Stockholm 1828 och Adolf Zethelius, Stockholm 1825-1837. | Marks fair, over all some wear. |
956 | RING, fasettslipad blå safir med två briljantslipade diamanter, tot. ca 1 ct. | Briljanterna är ca 0.80 ct per styck. |
966 | HÄNGSMYCKE/BROSCH, fasettslipade citriner. 1800-tal. | OBS utropet ändrat till 8000 ( 6000 i katalog) |
1327 | ROLEX, Datejust, automatisk, guld/stål, 2000. | OBS det finns extralänkar. /There are additional parts for the bracelet. |
1378 | SAVONETTE, minutrepeter, ankargång, guld, ca 1890. | OBS, Boetten är ej original/case not original. |
1381 | MUSIKUR, kvartrepeter, signerad Breguet à Paris. Paris, sent 1800-tal. | Fickuret är inte Breguet, utan märkt Breguet à Paris. |
1394 | SPINDELUR, Gudin, Paris, guld med emaljarbete i blått klassicistiskt motiv, ca 1800. | Uret är ej ur funktion som sagt i katalogen. Not out of function. |
1396 | SPINDELUR, Hanhart, Wien, i form av lyra, blått och vitt emaljarbete, 1800-talets första hälft. | Urtavla ej original. |
1399 | CYLINDERUR, André Hessén, Paris, 1780-tal. | Uret är ett cylinder ur. |
1409 | KRUKA, lergods. Västra Jin dynstin ca 300 AD. | Västra Jin dynstin ca 300 AD. |
1411 | VAS, porslin. 1700-tal. | 1700-tal. |
1418 | SKÅL, keramik. Troligen Song dynastin (960-1279). | Troligen Song dynastin |
1429 | RÖKELSEKAR, blanc de chine. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | The exhibition label now missing. |
1446 | VINKANNA med LOCK, biskviporslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | Restored. |
1591 | TRÄDGÅRDSPALL, keramik. Qing dynastin, omkring 1800. | Repair to base. |
1733 | URNA, kompaniporslin. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820). | Glasyrspricka. /Glaze crack. |
1878 | TEBURKAR, två stycken, porslin. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820). | Borrade för el, har använts som lampor. |