Slätvävd benvit botten med knutna polykroma mönster av stort livsträd, fåglar, hjortar, kolonner, palmetter och nisch. Benvit huvudbård med stor palmett- och bladranka samt molnband. Vissa mönster knutna i silke.
Vissa garner korroderade. De slätväda partierna med ställvis slitage och skador, de knutna silkespartierna har ställvis hårt slitage. Fläckar, lagningar. Kortsidorna saknar ett par knutrader.
Ändrat utropspris: 18.-20.000kr.