Nr. | Föremål | Ändringar |
17 | Leander Engström, "Varitédansöser". | Rätt titel är "Varitédansöser". Målningen var med på Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Expressionistuställningen", 1918, kat nr 5. |
20 | Gösta Adrian-Nilsson, Vy över Lund från konstnärens fönster. | Fel titel i den tryckta katalogen. Korrekt titel: Vy över Lund från konstnärens fönster. / Erroneous title in the printed catalogue. Correct title: View over Lund from the artist's window. |
35 | Inge Schiöler, Skymningsljus. | Ny titel: Skymningsljus. |
69 | Isaac Grünewald, "Far och son" (Isaac och Ivan). | Tillägg i utstälningsinformation: National museet, "Konstnärspar kring sekelskiftet", 2 mars - 14 maj 2006.
Skagens museum, "Nordiska konstnärspar omkring 1900", 23 juni - 17 september 2006. |
76 | Agda Holst, "Utsikt över Östra Boulevarden, Kristianstad". | Korrekt teknik : Uppfodrad duk. |
78 | Lars Boëthius, Utsikt mot Karlbergs slott. | Målningen utförd på
1920-tal. |
89 | Nils von Dardel, "Dandyn faller från tornet". | Skiss till Tora Dardel's debutbok "Flickan som reste ensam". |
96 | Ragnar Sandberg, "Frukter". | Målningarna är utförda 1942 och målad till Conrad Pineus 70-årsjubileum 1942.
Rätt titel "Frukter"
Intyg medföljer. |
165 | PER ERIK BÖKLIN. Olja på pannå. Signerad P E Böklin och daterad 1947 a tergo. | Omfattas av konstnärsavgift (d)/ Droite de Suite |
167 | Per-Erik Böklin, "Hydra". | Omfattas av konstnärsavgift (d)/ Droite de Suite |
185 | Bengt Lindström, "Dame de Pique". | Signed Lindström. Executed 1964. Georges Boudaille, "Bengt Lindström - Peintures", 1984, avbildad sid 36. |
221 | Jesús Rafael Soto, "Anello". | Omfattas av konstnärsavgift (d)/ Droite de Suite |
222 | Jesús Rafael Soto, Utan titel. | Omfattas av konstnärsavgift (d)/ Droite de Suite |
223 | Henri Laurens, "Tête de jeune fillette". | Upplaga 5/6. |
232 | Marc Chagall, "La Mariée à la Lune". | Omfattas av konstnärsavgift (d)/ Droite de Suite |
239 | Jacques Doucet, "Presence nocturne". | Verket kommer att inkluderas i den reviderade upplagan av kostnärens catalogue raisonné. |
241 | Le Corbusier, Utan titel. | Troligen inköpt på Galerie Blanche, Stockholm. |
261 | Richard Mortensen, Komposition. | Jan Würtz Frandsen, "Richard Mortensen : ungdomsårene 1930-1940 : mellem surrealisme og abstraktion", 1984, avbildad sid 280. |
262 | Richard Mortensen, "Hommage aux imponderables II". | Christie's, Paris, 29 September 2010, cat no 182. |
265 | Brion Gysin, Marknadsscen från Djama Elfna, Marrakech, Marocko. | Signerad Brion Gysin och daterad -67 a tergo. |
269 | René Portocarrero, "Figura Ornamental". | Titel: "Figura Ornamental"
Signed Portocarrero and dated 1968 on verso. |
270 | Carlos Cruz-Diez, "Physichromie 748". | Omfattas av konstnärsavgift (d)/ Droite de Suite |
272 | Eugène Brands, "Women". | Olja på papper uppfäst på duk. |
276 | Asger Jorn, Komposition med häst. | Olja på papper uppfäst på duk. |
283 | Karel Appel, "Le Mendiant". | Olja och akryl på papper uppklistrat på duk. |
302 | Sybil Andrews, "Steeplechasing". | Upplaga 50/Edition 50. |
303 | "L'Antitête" Triztan Tzara (3 vol). | Förvaringsportföljen medföljer ej. /Original slipcase not included. |
412 | JOSEF FRANK, "Liljevalchssoffan" Firma Svenskt Tenn. | Längd 288 cm; length 288 cm. |
488 | OKÄND FORMGIVARE, stolar, 4 st, Frankrike 1920-30-tal. | Proveniens: Enligt uppgift Eileen Gray. |
519 | AXEL EINAR HJORTH, skåp "Åbo", Nordiska Kompaniet 1929. | Fötter saknas/ feet missing. |
531 | FOLKE BENSOW, "Parkbänk n:r 2", ett par, Näfveqvarns bruk. | Längd/length 100 and 107 cm. |
543 | AXEL EINAR HJORTH, bord "Typenko", Nordiska Kompaniet, 1931. | Ändrat utrop 15000-18000 kr. |
589 | ATELJÉ LYKTAN, takkrona och lampetter, 1 par, 1940-tal modell nr 117. | An white laqured brass ceiling lamp and a pair of wall lamps, by ateljé Lyktan, 1940's. |
605 | GEORG JENSEN, bestickuppsättning, 173 delar, "Liljekonvalj", Köpenhamn 1928-77. | Totalt antal delar 173.
2 olika stora serveringsskedar ingår ej 3. |
620 | HARALD NIELSEN, bägare, 6 st, Georg Jensen 1945-77, sterling, | Graverat datum undertill / engraved date underneath each. |
644 | UNO ÅHRÉN & ANNA PETRUS, praktterrin, CG Hallberg, Stockholm 1925. Signerad U. Åhrén. | Praktterrinen även dokumenterat utställd i London år 1931 samt då sannolikt även i New York och Chicago år 1927 (samma utställning som vandrade vidare) |
669 | W.A BOLIN, bestickuppsättning 136 delar "Modell I", silver, Stockholm ca 1947-49. | Uppsättningen inkluderar även
17 tårtgafflar
12 salladsknivar |
676 | EINAR TELANDER, kanna, Stockholm 1975. | Skall uppbära konstnärsavgift (d). |
678 | OLLE OHLSSON, dosa, Stockholm 1978, 18k. | Gjuten dosa. Nr 8 av 10 st utförda. / A cast box, nr 8 in an edition of 10 boxes. |
693 | WIWEN NILSSON, armring, Lund 1965, 18k rödguld. | Gåvoinskription invändigt. |
695 | WIWEN NILSSON, manschettknappar, 1 par, Lund 1969. | Skall uppbära konstnärsavgift (d). |
696 | WIWEN NILSSON, ring, Lund 1953(?otydligt), | Ring stl ca 17,25/52 |
705 | WIWEN NILSSON, brosch, Lund 1952, sterling. | Skall uppbära konstnärsavgift (d). |
785 | PETER PELZEL, fågel, "Pulcino", Vistosi, Italien, 1960-tal. | Höjd 22 cm; height 22 cm. |
792 | TIMO SARPANEVA, "Devil's Cradle" och "Devil's Churn", Iittala, Finland. | Liten stötskada i på det större fatet. |
879 | RUT BRYK, väggrelief, Arabia, Finland. | Skall uppbära konstnärsavgift (d). |
904 | VÄVNAD. "Röd S-bård". Inplock på linnebotten. 149 x 76,5 cm. Signerad MMF. | Ingen konstnärsavgift, ingen (d). |
905 | VÄVNADER, 4 st. "Röd häst". Gobelängteknik. ca 39,5 x 39 cm vardera. Signerade AB MMF. | Ingen konstnärsavgift, ingen (d). |
907 | VÄVNAD. "Täppan". Gobelängteknik. 62 x 104 cm. Signerad MMF. | Ingen konstnärsavgift, ingen (d). |
908 | VÄVNAD. "Födelsedagen". Gobelängteknik. 194 x 130 cm. Signerad MMF (Märta Måås-Fjetterström). | Ingen konstnärsavgift, ingen (d). |
911 | VÄVNAD. Slätväv. 248 x 137 cm. | Slätväv. |
912 | VÄVD TAPET. Gobelängteknik. 150 x 220,5 cm. Signerad PF BROR.WIKSTRÖM (Pinton Frères). | Konstnärsavgift tillkommer. |
913 | VÄVD TAPET. "Gånge Rolf, Rollon, duc de Normandie". 115 x 169,5 cm. Signerad GYNNING (Lars Gynning). Omkring 1960. | "Konstnärsavgift tillkommer. Rätt namn: "Gånge Rolf, Rollon, duc de Normandie. Litterature: Brunius, Teddy: Lars Gynning - textila bilder, Lund 1985, text och planscher sid 59-61. |
914 | VÄVD TAPET. "The Room". 204,5 x 113,5 cm. Signerad EO
(Elisabet Hasselberg-Olsson). | Konstnärsavgift tillkommer. |
920 | MATTA. "Park gulorange". Gobelängteknik. 284,5 x 226,5 cm. Signerad AB MMF BN. | Konstnärsavgift tillkommer. |
922 | MATTA. Rölakan och gobelängteknik. 224,5 x 164,5 cm. Signerad EG. | Elsa Gullberg, komponerad 1960. Konstnärsavgift tillkommer. |
924 | MATTA. "Solfläckar". Gobelängteknik. 612,5 x 413,5 cm. Signerad AB MMF BN. | Konstnärsavgift tillkommer. |
932 | MATTA. "Skvattram". Reliefflossa. 219 x 123 cm. Signerad MMF. | Ingen konstnärsavgift, ingen (d). |
935 | MATTA. "Höstmattan". Rölakan. 477 x 283 cm. Signerad MMF (Märta Måås-Fjetterström). | Ingen konstnärsavgift, ingen (d). |
937 | MATTA. "Vit botten". Rölakan. 228,5 x 172 cm. Signerad MMF. | Ingen konstnärsavgift, ingen (d). |
945 | MATTA. "Blåplump". Rund. Rölakan. 302,5-310 cm i diameter. Signerad MMF. | Ingen konstnärsavgift, ingen (d). |
957 | MATTA. "Rutor". Rölakan. 303 x 191,5 cm. Signerad HB ID (Hemslöjden Borås, Ingrid Dessau). Sverige omkring 1950-60. | Konstnärsavgift tillkommer. |