905
296928

VÄVNADER, 4 st. "Röd häst". Gobelängteknik. ca 39,5 x 39 cm vardera. Signerade AB MMF

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
523 - 697 EUR
547 - 730 USD
Klubbat pris
10 500 SEK

(AB Märta Måås-Fjetterström). Komponerade 1930. Tillverkade efter 1941.

Något slitage och blekta, smärre fläckar och skador.

Tilläggslista

Ingen konstnärsavgift, ingen (d).

Jämför "Små Vävnader från Märta Måås-Fjetterström", färgplansch 1, 9; Liljevalchs konsthalls katalog: Märta Måås-Fjetterström, Märta flyger igen, 90 år med Märta Måås-Fjetterström, Värnamo 2009, färgplansch sid 118.