(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). Komponerad 1957. Inköpt 13/11 1973 på Märta Måås-Fjetterström AB, för 10.020kr. Kvitto medföljer.
Ställvis hårt slitage, smärre fläckar och skador. Något skadade kortsidor, skadade fransar, många saknas.
Konstnärsavgift tillkommer.
Jämför Möller, Viggo Sten: En bok om Barbro Nilsson, Stockholm/Barcelona 1977, färgplanscher sid 29.