Nr. | Föremål | Klubbat pris |
405 | CARL MALMSTEN, fåtölj "Redet", Sverige 1930-tal. | 20 000 SEK |
406 | ANNA PETRUS, blomlåda,"Blomlåda Nr 1" Näfveqvarnsbruk. | 24 000 SEK |
407 | CG RÅSTRÖM, gratängfat, 2 st och karott, Stockholm. | 4 500 SEK |
408 | CG RÅSTRÖM, gratängfat, 2 st och karotter, 2 st, Stockholm. | 8 200 SEK |
409 | CARL MALMSTEN, skrivbord "Ståndare". | 66 000 SEK |
410 | CARL MALMSTEN, fåtöljer, ett par med fotpallar "Redet", samtida produktion, O-H Sjögren. | 54 000 SEK |
411 | OSCAR NILSSON, tillskriven, byrå, Mobilia, Malmö 1930-tal. | 50 000 SEK |
412 | AXEL-EINAR HJORTH, bord "Sandhamn", Nordiska Kompaniet 1930-tal. | 46 000 SEK |
413 | AXEL-EINAR HJORTH, 6 stolar, "Lovö", Nordiska Kompaniet 1930-tal. | 34 000 SEK |
414 | AXEL-EINAR HJORTH, karmstol "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal. | 10 000 SEK |
415 | AXEL-EINAR HJORTH, soffa "Utö", NK, Nordiska Kompaniet, 1930-tal. | 26 000 SEK |
416 | AXEL-EINAR HJORTH, fåtöljer, 1 par "Lovö", Nordiska Kompaniet 1930-tal. | 66 000 SEK |
417 | OTTO SCHULZ, hörnskåp, Boet, Göteborg. | 6 500 SEK |
418 | Otto Schulz, OTTO SCHULZ sektionsoffa 4 delar, Bo-möbel, Boet, Göteborg sannolikt 1930-tal. | 29 000 SEK |
419 | Otto Schulz, OTTO SCHULZ, bord. Boet, Göteborg 1930-40-tal. | 11 000 SEK |
420 | BIRGER EKMAN, Plafond, Mjölby Intarsia, 1930-40-tal. | 11 000 SEK |
421 | CARL MALMSTEN, ett par fåtöljer, Nordiska Kompaniet ca 1925-28. | 6 500 SEK |
422 | CARL MALMSTEN, fåtölj, Nordiska Kompaniet ca 1928. | 1 500 SEK |
423 | CARL MALMSTEN, skåp "Island". | 35 000 SEK |
424 | CARL MALMSTEN, golvur "Solblomman". | 9 000 SEK |
425 | CARL MALMSTEN, skrivbord "Guldheden". | 33 000 SEK |
426 | PEDER CLASON, akvarell. | 7 000 SEK |
427 | CARL HÖRVIK, fåtöljer, 1 par, Stockholm 1920. | 140 000 SEK |
428 | ANSGAR ALMQUIST, skulptur. | 21 000 SEK |
429 | ANSGAR ALMQUIST, skulptur, signerad och daterad -25. | Återrop |
430 | TURE RYBERG, taburett, J. E. Blomqvist Möbelfabrik, Uppsala ca 1923. | 175 000 SEK |
431 | NILS FOUGSTEDT, skulpturer, ett par, 1920-tal. | 16 000 SEK |
432 | OTAR HÖKERBERG, tillskriven, taburett, Sverige 1920-tal. | 64 000 SEK |
433 | OKÄND FORMGIVARE, plaketter, 2 st, Sverige 1920-tal. | 4 500 SEK |
434 | CARL ELMBERG, tobaksburk, Näfveqvarns Bruk. | 8 000 SEK |
435 | CARL HÖRVIK, taburetter, 2 st snarlika, ca 1924-1925. | 120 000 SEK |
436 | CARL MALMSTEN, möjligen, bord, Svenska Möbelfabrikerna Bodafors 1920-tal. | 87 000 SEK |
437 | OLOF AHLBERG, skulptur, | 16 500 SEK |
438 | MELCHIOR WERNSTEDT, ljusstakar, ett par, Herman Bergman AB. | 52 000 SEK |
439 | AXEL-EINAR HJORTH, väggspegel "Du Barry", Nordiska Kompaniet, 1928. | 19 000 SEK |
440 | OSCAR ANTONSSON, skrin "Hästbetvingaren", Ystad Tenn 1931. | 25 000 SEK |
441 | CARL HÖRVIK, kabinettskåp, Stockholms Hantverksförening, 1927. | 125 000 SEK |
442 | KARL HULTSTRÖM, skulptur, | 5 500 SEK |
443 | KARL HULTSTRÖM, skulptur, | 6 300 SEK |
444 | AXEL-EINAR HJORTH, stol "Futurum", Nordiska Kompaniet, ritad 1928. | 21 000 SEK |
445 | SUNE BÄCKSTRÖM, väggspegel, Sverige 1920-30-tal. | 20 000 SEK |
446 | SUNE BÄCKSTRÖM, jardinjär, Sverige 1920-30-tal. | 5 000 SEK |
447 | SUNE BÄCKSTRÖM, kandelabrar, ett par, Sverige 1920-30-tal. | 4 500 SEK |
448 | AXEL- EINAR HJORTH, konsolbord "Ceasar", Nordiska Kompaniet, 1930-tal. | 92 000 SEK |
449 | Ivar Johnsson, IVAR JOHNSSON, skulptur. | 24 000 SEK |
450 | AXEL- EINAR HJORTH, konsolbord med spegel "Coolidge" Nordiska Kompaniet 1927. | 18 000 SEK |
451 | AXEL-EINAR HJORTH, stolar, ett par "Coolidge", Nordiska Kompaniet 1927. | 5 000 SEK |
452 | AXEL- EINAR HJORTH, soffa "Coolidge", Nordiska Kompaniet 1927. | 6 000 SEK |
453 | JACOB ÄNGMAN troligen, ljusstakar, ett par, Guldsmedsaktiebolaget (GAB) Stockholm 1920-30-tal. | 3 500 SEK |
454 | AXEL-EINAR HJORTH, konsolbord med spegel "Coolidge", Nordiska Kompaniet, 1927. | 50 000 SEK |
455 | NILS FOUGSTEDT, skulptur, grönpatinerad brons, 1920-tal. Signerad. | Återrop |
456 | JACOB ÄNGMAN eller JUST ANDERSEN, vaser 4 st och skål, GAB och JUST, 1920-30-tal. | 12 000 SEK |
457 | GUNNAR ASPLUND, trädgårdsstolar, 10 st, Iwan B. Giertz, Flen, Sverige. | 27 000 SEK |
458 | AXEL LARSSON, byrå, Svenska Möbelfabrikerna Bodafors 1930. | 14 500 SEK |
459 | IVAR ÅLENIUS BJÖRK, vaser, 2 st, Ystad Metall 1920-30-tal. | 7 000 SEK |
460 | SIGURD LEWERENTZ, fåtölj, sannolikt Nordiska Kompaniets verkstäder ca 1929-30. | 150 000 SEK |
461 | SVEN MARKELIUS, stol, Stockholms Nya Järnsängsfabrik, ca 1930. | 12 500 SEK |
462 | AXEL EINAR HJORTH, stol "Grand", Nordiska Kompaniet 1929. | 17 000 SEK |
463 | UNO ÅHRÉN, fåtölj, Firma Svenskt Tenn 1931. | 52 000 SEK |
464 | UNO ÅHRÉN eller BJÖRN TRÄGÅRDH sannolikt, skåp, för Firma Svenskt Tenn 1930-talets början. | 17 000 SEK |
465 | ESTRID ERICSON & ANNA PETRUS, lockurna, Firma Svenskt Tenn 1928. | 17 000 SEK |
466 | AXEL LARSSON, bord, Svenska Möbelfabrikerna Bodafors, 1930-tal. | 17 000 SEK |
467 | Sylvia Stave, SYLVIA STAVE, smyckeskrin, CG Hallberg, Stockholm 1934. | 11 000 SEK |
468 | BJÖRN TRÄGÅRDH el UNO ÅHRÈN, fåtölj, Firma Svensk Tenn, ca 1930. | 52 000 SEK |
469 | AXEL-EINAR HJORTH, konsolbord "Typenko", Nordiska Kompaniet, 1931. | 12 000 SEK |
470 | AXEL-EINAR HJORTH, bord "Typenko", Nordiska Kompaniet, 1931. | 56 000 SEK |
471 | KAFFESERVIS, 4 delar, tenn. Guldsmedsaktiebolaget (GAB) Stockholm 1935-36. | Återrop |
472 | GULDSMEDSAKTIEBOLAGET, askar, 6 st. Stockholm 1934. | 11 000 SEK |
473 | Estrid Ericson, ESTRID ERICSON, vas, Svenskt Tenn, Stockholm 1948. | 16 000 SEK |
474 | ESTRID ERICSON, vas, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1950. | 17 000 SEK |
475 | ESTRID ERICSON, vas, Svenskt Tenn, Stockholm 1950. | 18 000 SEK |
476 | NILS FOUGSTEDT, moccaservis, 4 delar, Firma Svenskt Tenn, 1930. | 2 600 SEK |
477 | NILS FOUGSTEDT, handspegel, Firma Svenskt Tenn 1920-30-tal, modell 508. | 3 600 SEK |
478 | AXEL-EINAR HJORTH, stolar, ett par "Dagmar", Nordiska Kompaniet 1935. | 11 000 SEK |
479 | AXEL-EINAR HJORTH, bord, variant av "Borgen", Nordiska Kompaniet, 1933. | 18 000 SEK |
480 | UNO ÅHRÉN, golvarmatur, Firma Svenskt Tenn, 1930-talets början. | 12 500 SEK |
481 | SIGURD LEWERENTZ, karmstol, Gemla ca 1932. | 19 000 SEK |
482 | GEORG JENSEN, praktskål, Köpenhamn 1919-21, 830/1000 silver, | 100 000 SEK |
483 | GEORG JENSEN, bricka,"Magnolia/Blossom", Köpenhamn 1945-52, Jensen & Wendel, sterling. | 60 000 SEK |
484 | GEORG JENSEN, bricka "Magnolia/Blossom", Köpenhamn 1918, 830/1000, | 28 000 SEK |
485 | GEORG JENSEN, tekanna "Magnolia/Blossom", silver, Köpenhamn 1996, sterling. | 15 000 SEK |
486 | GEORG JENSEN, fiskserveringsbestick, 1 par, Köpenhamn 1917-19, | 5 500 SEK |
487 | GEORG JENSEN, praktskål på fot, Köpenhamn 1918. | 60 000 SEK |
488 | GEORG JENSEN, bestickuppsättning, 173 delar, "Liljekonvalj", Köpenhamn 1928-77. | Återrop |
489 | GEORG JENSEN, bestickuppsättning, 141 delar "Antik/Continental", Köpenhamn 1933-44, | 58 000 SEK |
490 | GEORG JENSEN, skål på fot, Köpenhamn 1919-27, sterling, | 36 000 SEK |
491 | JOHAN ROHDE, kaffeservis, 3 delar, Firma Georg Jensen, Köpenhamn 1945-77, sterling, | 10 000 SEK |
492 | JOHAN ROHDE, skål, Georg Jensen, Köpenhamn 1918, 830/1000 silver, | Återrop |
493 | JOHAN ROHDE, skål på fot, Georg Jensen, Köpenhamn 1933-44, sterling, | 3 000 SEK |
494 | JOHAN ROHDE, fat, "Konge/Acorn" Georg Jensen 1933-45, | 6 000 SEK |
495 | JOHAN ROHDE, skål, Georg Jensen, Köpenhamn 1933-44, sterling. | 35 000 SEK |
496 | JOHAN ROHDE, skål, Georg Jensen, Köpenhamn 1933-44, sterling. | 35 000 SEK |
497 | JOHAN ROHDE, bestickuppsättning, 79 delar "Konge/Acorn", Georg Jensen, (Royal Danish U.S.A, International sterling). | Återrop |
498 | HARALD NIELSEN, bonbonnière, Georg Jensen Köpenhamn 1925-32, sterling, | 6 500 SEK |
499 | GEORG JENSEN, skålfat, 4 stycken, Köpenhamn 1933-77, sterling. | Återrop |
500 | HARALD NIELSEN, bestickuppsättning 97 delar "Pyramid", Georg Jensen, Köpenhamn 1933-77. | 56 000 SEK |
501 | HARALD NIELSEN, bestickuppsättning, 76 delar, "Pyramid", Georg Jensen, 1945-77. | 52 000 SEK |
502 | HARLD NIELSEN, bestick, 22 delar, "Pyramid", Georg Jensen, Köpenhamn 1925-77. | 9 500 SEK |
503 | SIGVARD BERNADOTTE, ljusstakar, ett par, Georg Jensen, Köpenhamn 1945-77, sterling, | 18 000 SEK |
504 | SIGVARD BERNADOTTE, kuverttallrikar 16 st, Georg Jensen, 1945-1977, | 82 000 SEK |