Grönmålad stomme, sits och rygg av trä, märkta Iwan B. Giertz Flen-Sweden.
Kompletterade, skador och slitage. (10)
Modellen ritad och utställd på Stockholmsutställningen 1930.
De användes där på Asplunds "Restaurang Ellida" och även på Asplunds pressläktare.