svenska importstämplar GAB F. Design nr 19 B, genombrutet ben med bär och blad. Höjd 20 cm, diameter 24,5 cm, vikt 1110 g.
Under foten gåvoinskription daterad år 1925.
Modellen inköptes tidigt av Musée du Louvre, Paris till den permanenta utställningen.