Nr. | Föremål | Ändringar |
14 | SVEN WESTMAN, Signerad Sven R. Westman. Olja på duk. | Rätt titel: "Franskt landskap, St. Paul. AM." |
128 | OLLE BONNIÉR, olja på duk uppklistrad på pannå. Signerad O Bonnier och daterad -55. | Teknik: Duk uppklistrad på pannå. |
179 | Salvador Dalí, "LE CABINET ANTROPOMORPHIQUE". | Certifikat utfärdat av Jordi Pesarrodonda, Mibrosa, Barcelona, daterat 27 juli 2007, medförljer. |
183 | Arthur Boyd, "Narcissus Reflected". | Omfattas inte av följerätt (d) |
202 | Victor Vasarely, "Ion - 11". | Ej signerad och daterad a tergo. På etikett a tergo daterad 1964. |
212 | Theo Tobiasse, "Le festin de la Reine Esther". | Blandteknik på papper uppfäst på papp-pannå. |
234 | Marc Chagall, "Le coq sur Paris". | Upper edge of sheet trimmed (circa 10 mm). /Bladets övre kant beskuren (ca 10 mm). |
257 | Friedensreich Hundertwasser, "Look at it on a rainy day (The Regentag portfolio)". | Time staining (not under the area covered by mat). Mounted with tape alongside upper edge of sheets on verso. /Gulnade (ej i marginalerna under passepartout). Monterade med tejp längs bladens övre kant a tergo. |
329 | JOSEF FRANK, bokhylla, Firma Svenskt Tenn. Variant av modell 2225. | Tre lösa hyllplan finns, ej i bild. |
349 | JOSEF FRANK, fåtölj med fotpall, Firma Svenskt Tenn, modell 336. | Klädd i sammet från Designer Guild. English; Fabric from Designers Guild. |
364 | JOSEF FRANK, soffa. Firma Svenskt Tenn, modell 703. | Två lösa kuddar medföljer. |
391 | OKÄND FORMGIVARE, bordsarmatur, jugend, Böhlmarks. | Böhlmark |
411 | OSCAR NILSSON, tillskriven, byrå, Mobilia, Malmö 1930-tal. | Två nycklar medföljer. |
426 | PEDER CLASON, akvarell. | Omfattas av följerätt (d) |
428 | ANSGAR ALMQUIST, skulptur. | Omfattas av följerätt (d) |
432 | OTAR HÖKERBERG, tillskriven, taburett, Sverige 1920-tal. | Ytan restaurerad/The surface restored. |
459 | IVAR ÅLENIUS BJÖRK, vaser, 2 st, Ystad Metall 1920-30-tal. | Formgivare Ivar Ålenius Björk. |
488 | GEORG JENSEN, bestickuppsättning, 173 delar, "Liljekonvalj", Köpenhamn 1928-77. | Totalt antal delar 173.
2 olika stora serveringsskedar ingår ej 3. |
517 | Wiwen Nilsson, WIWEN NILSSON, bestickuppsättning 84 delar, Lund 1969-70. | 12 matknivar, 12 matgafflar. |
526 | PRINS EUGEN, fat, C G Hallberg, Stockholm 1918. | Omfattas av följerätt (d) |
538 | OLLE OHLSSON, "Andrées luftfärd", Stockholm 1985, sterling, | Obs verkets titel: "Andrées luftfärd"/The correct title: "Andrées Aerial Journey. |
547 | Wiwen Nilsson, WIWEN NILSSON, manschettknappar, 1 par, Lund 1940, sterling. | Ändrat utrop 3500-4000/Change of Estimate 3500-4000sek. |
548 | Wiwen Nilsson, WIWEN NILSSON, manschettknappar, 1 par, Lund 1963, sterling. | Omfattas av följerätt (d) |
558 | Wiwen Nilsson, WIWEN NILSSON, ring, Lund 1942, 18k. | Omfattas av följerätt (d) |
567 | Kristian Nilsson, KRISTIAN NILSSON, armring, Stockholm, 1972. 18k. | Graverade initialer vid gångjärnet/ Engraved initials at the hinge. |
632 | KJELL ENGMAN, skulptur "Machoflyer", Kosta. | Gjuten. |
656 | VAS, Gianni Versace, Venini Murano 1998. | Ingen följerätt |
708 | STIG LINDBERG, fat, Gustavsberg Studio 1940-50-tal. | Droit de suite tillkommer. |
733 | ERIK & INGRID TRILLER, vas, Tobo. | Omfattas av följerätt (d) |
735 | TYRA LUNDGREN, fågel. | Nagg / English; chip. |
754 | JOSEF LORENZL, figurin, Goldscheider, Wien. | Även inpressad signering Lorenzel på sockeln baksidan underglasyren. English; also signed Lorenzel on the back of the base. |
776 | KUDDAR, ett par. "Knoppen". Gobelängteknik. 34 x 47 cm vardera. Signerade MMF. | Omfattas av följerätt (d) |
785 | MATTA. "Snäckorna". Gobelängteknik. 309 x 253 cm. Signerad AB MMF BN. | en kortsida med obetydlig skada |
792 | MATTA. "Park röd, Korsnäs". Gobelängteknik. 284 x 224,5 cm. Signerad AB MMF BN. | Omfattas av följerätt (d). Ett hörn med liten skada |
793 | MATTA. "Paula, gul". Gobelängteknik. 323,5 x 277 cm. Signerad AB MMF BN. | Omfattas av följerätt (d) |
797 | MATTA. Reliefflossa. 220,5 x 114,5 cm. Vävd av Viola Carlberg på Kalmar Läns Hemslöjd omkring 1950. | 220,5 x 114,5 cm. |
799 | MATTA. Reliefflossa. 226 x 178,5 cm. Signerad Brita Grahn. Sverige omkring 1950. | Omfattas av följerätt (d) |
812 | MATTA. Rölakan. 400 x 303,5 cm. Signerad Brita Grahn. | Omfattas av följerätt (d) |
820 | MATTA. "Timmerstockar". Rölakan. 307,5 x 198 cm. Signerad JJ (Judith Johansson). | Omfattas av följerätt (d) |
832 | VÄVD TAPET. "Skutor, röd". Gobelängvariant. 134 x 97 cm. Signerad AB MMF MR. | obetydlig skada |
834 | VÄVD TAPET. "Agerande och åskådare". Gobelängvariant. 197 x 298,5 cm. Signerad AB MMF KM. | Omfattas av följerätt (d) |